Několika malůvkami „ozdobil“ také tramvaje. Celková škoda činí 120 tisíc korun. Stál včele skupiny s označením GSB. Své kumpány, kteří mu dělali zeď a hlídali okolí, odmítl prásknout. „Hovoří o nich pouze jako o kamarádech, jména neřekl,“ uvedl ostravský kriminalista Jiří Bulušek, který se specializuje na chytání sprejerů.

Nechtě pomohl kriminalistům

K objasnění případu nechtěně přispěl i sám pachatel, který jeden ze svých nápisů GSB nastříkal na již dříve vytvořený obrazec. Mezi sprejery jde o nefér jednání, po kterém následuje odplata v podobě poničení nového výtvoru nebo alespoň zanechání hanlivého vzkazu. Nic z toho se ale nestalo. Policisté proto začali prověřovat verzi, že autor původního a nového nápisu může být stejný, přestože značky jsou jiné.

Kriminalisté ve své databázi zjistili, kdy vytvořil předchozí nákres. Záhy pak zjistili, že dotyčný má na svědomí i zločiny pod hlavičkou GSB.

Známá firma

Jak uvedl Bulušek (na snímku vpravo), mladý výtečník měl již v nedávné minulosti se sprejerstvím problémy a hrozilo mu vězení. S majiteli počmáraných budov se však tehdy dohodl na náhradě škody a trestní stíhání mohlo být podmíněně zastaveno. Ve zkušební lhůtě „sekal latinu“, po jejím vypršení se však znovu vydal na dráhu zločinu. Vzhledem k tomu, že již nemohl tvořit pod svým původním pseudonymem, založil novou skupinu GSB.

Domluví se?

Mladík je nyní obviněn z trestného činu poškozování cizí věci. Za mřížemi by mohl strávit až jeden rok. I tentokrát má však šanci svou chybu napravit. S vlastníky budov již údajně začal jednat o vyrovnání. Zda zajistí přemalování fasád nebo zaplatí odstranění nápisů, není zatím jasné. Vše ale nasvědčuje tomu, že po této lekci pověsí sprejerství, alespoň v jeho ilegální formě, na hřebík. Prý se již nechal slyšet, že bude jednat o vymezení prostoru a ploch, kdy by se v Ostravě mohlo s požehnáním majitelů oficiálně malovat.

Nyní je to zločin

Podle Buluška bylo sprejerství problémem především v devadesátých letech. Ostravští policisté tehdy každým rokem řešili 350 až 400 případů. Nyní je jich zhruba 250 až 300. Zvrat přišel po červenci 2001, kdy se sprejerství objevilo v trestním zákoně a bylo za ně možno uložit rok vězení. Do té doby se o zločin jednalo pouze tehdy, pokud škoda přesáhla pět tisíc korun.

Řada malůvkářů se pod hrozbou žaláře dala na oficiální sprejerství. Část z nich však něco takového odmítala. Někteří se vydali do zahraničí, kde malování po zdech nebylo zločinem. „Jezdili například do Polska nebo na Slovensko,“ prohlásil Bulušek s tím, že nedávno se na ostravské policisty obrátili kolegové z Ružomberoku, kteří na vlakovém nádraží přistihli dva ostravské sprejery. „Stálo jim za to jet až k Ružomberoku postříkat odstavený železniční vagon,“ uvedl Bulušek.

V samotné Ostravě podle odhadů policie nyní působí asi třicítka aktivních sprejerů.