Přestože do Štědrého dne schází ještě několik týdnů, nákupní horečka je znát na každém kroku. Nejrušněji je tradičně v obchodních centrech, kde lidé začínají vybírat dárky pro své nejbližší. Do marketů však v tomto období míří i dobře organizované skupiny zločinců, které okrádají zákazníky. Zaměřují se také na parkoviště a prostředky městské hromadné dopravy.

Proti zlodějům Policisté stejně jako v minulých letech připravují na prosinec bezpečnostní opatření. „Posílíme hlídky, zaměříme se hlavně na místa, kde ke kapesním krádežím dochází nejčastěji,“ prohlásil Klézl s tím, že do akce se zapojí nejen policisté v uniformách, ale také v civilu

Prevence

Ochránci zákona však nespoléhají pouze na represi, ale také prevenci. Již před časem zahájili kampaň, která má netradiční formou varovat lidi před kapsáři. Přímo v obchodních centrech jim pouštějí videozáznamy ze skutečných zločinů. „Nakupující jsou velmi překvapeni, jak jednoduše lze okrást nepozorného člověka nebo vniknout do zaparkovaného automobilu,“ uvedl Klézl.

Pozor v Ostravě

Obezřetní musejí být především obyvatelé a návštěvníci Ostravy, kde policisté evidují nejvíce kapesních krádeží z celého někdejšího Severomoravského kraje. Varování platí pro všechny markety, městskou dopravu i různé předvánoční akce, kterých se účastní větší množství osob.

„Zlodějům nahrává shon, neopatrnost a množství lidí v obchodech, kteří s peněženkou plnou peněz nakupují dárky,“ uvedl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl . Klasickou fintou je vyvolání tlačenic u dveří v obchodech nebo v autobusech a tramvajích. Velmi rozšířeným způsobem je také dotazování se na nejrůznější věci. Zatímco jeden se ptá, další prohledává kabelku.

PIN jen v hlavě

Samotnou kapitolu pak představují nepozorní zákazníci, kteří při vybírání zboží v regálech nechávají ve vozíku tašku bez dozoru. Dopadnout pachatele je velmi obtížné. Zloději mají vše propracováno do posledního detailu. První z nich ukradne tašku nebo peněženku. Vzápětí ji předá svému komplici, od kterého ji převezmou další členové gangu.

Škody se pohybují mnohdy v desetitisícových částkách. Ničím výjimečným přitom není, že nenechavci kromě hotovosti najdou v zavazedle také kreditní karty s přiloženými PIN kódy. Z bankovních automatů poté vyberou maximální částku. „Rozhodně nedoporučujeme PIN kód někde zapisovat, a to ani do mobilního telefonu. Pro pachatele totiž není problém PIN nalézt,“ doplnil Klézl s tím, že policisté již zaznamenali řadu případů, kdy lidé takto přišli o desetitisícové částky.

Lehkomyslní motoristé

Lehkomyslně si počínají i motoristé, kteří v autech nechávají volně odložené věci. Vniknutí do vozidla je pro zkušeného vykrádače dílem okamžiku. Oběťmi se často stávají i řidiči nakládající zboží nebo odvážející nákupní vozík. Zloději jim vezmou věci odložené na předních sedadlech.

Nebezpečí však číhá také v prostředcích městské hromadné dopravy. Kapsáři dokáží z batohů na zádech nebo z odložených tašek nepozorovaně vytáhnout mobil či peněženku.

Jak se nestát obětí zlodějů

 • Nenechávejte odložené věci v nákupních vozících.
 • Při zkoušení oblečení a vybírání zboží mějte vozík a své věci stále v dohledu.
 • Po zaplacení pečlivě uschovejte platební karty a peněženky – nedávejte je na nákup uložený v taškách.
 • Noste kabelku či tašku s penězi těsně u těla s rukou na zapínání.
 • Pravidelně si ověřujte, zda máte tašku zavřenou. Nejvhodnější jsou zavazadla se složitějším způsobem uzavírání.
 • V tlačenicích a nepřehledných situacích buďte obezřetní, ubezpečte se, zda máte své věci v kapsách a zda se někdo nepokouší otevřít vaši tašku.
 • Peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes oblečení. Nebezpečné je umístění v zadních kapsách kalhot.
 • Nikdy si nepište PIN na platební kartu ani na přiložený lístek.
 • Při placení nevystavujte na odiv peněženku plnou bankovek.
 • Pozor si dávejte nejen v obchodech, ale také na poštách a v dopravních prostředcích.
 • Ve svých vozidlech nenechávejte žádné cennosti, a to ani v zavazadlovém prostoru.
 • Při nakládání zboží do auta si pozorně všímejte podezřelých osob. Je také velmi riskantní nechat tašky na sedadlech a jít vrátit košík.
 • Pokud se již stanete obětí zlodějů, ztrátu dokladů, které mohou být zneužity, neprodleně ohlaste policii. V případě krádeže platební karty kontaktujte banku a proveďte zablokování.