Tentýž soud přitom Cagaše a jeho známé za stejný čin již dvakrát poslal za mříže– Cagaše na šest let, další dva aktéry na šest a půl roku. Nyní je všechny osvobodil. Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu, transakce, do které byl Cagaš zapojen, budí velké pochybnosti, samotný podvod se ale nepodařilo jednoznačně prokázat.

Cagaš měl podle žalobce společně sdalšími podnikateli vylákat vroce 1994od České spořitelny úvěr ve výši téměř 40milionů korun, které nikdy nesplatili. Trestného činu podvodu se údajně dopustili tím, že za úvěr ručili budovou, jejíž cenu odhadce určil na více než čtyřicet milionů korun. Později se ale mělo ukázat, že hodnota objektu byla podstatně nižší. Peníze zúvěru zaslala spořitelna na konto realitní kanceláře, která potom zanikla. Osud peněz není dodnes přesně znám. Obžalovaní se vminulosti před soudem hájili, že je nepřevzali.

Podíly ve svých firmách několik týdnů po transakci prodali člověku, který ale neudělal ani jeden obchod a odjel do USA, kde se dodnes nachází. Policie ho zatím nevyslechla. „Máme informace, že pobývá na neznámém místě ve státu Florida,“ řekl soudce.

Podle soudu se nepotvrdilo, že by obžalovaní ovlivňovali znalce, který stanovil hodnotu nemovitosti, na níž získali úvěr. „To se neprokázalo,“ dodal soudce, který zdůraznil, že hlavní aktéři opodnikání věděli velmi málo, přesto měli velkorysé plány týkající se obchodování spotravinami, drogistickým idalším zbožím. „Někteří věděli opodnikání asi tolik jako batole ovesmíru,“ uvedl soudce.

Rozsudek zatím nenabyl právní pomoci. Státní zástupce si ponechal lhůtu kvyjádření. Pokud by se odvolal, konečné slovo by připadlo Vrchnímu soudu vOlomouci. Obžalovaní se středečního vyhlášení rozsudku nezúčastnili.