Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se bojí, vyděsil je nástražný výbušný systém ukrytý u popelnic

Ostrava - Funkční nástražný systém, který se vminulých dnech objevil ukontejnerů vOstravě-Porubě, vyděsil obyvatele této ostravské části. Podle jedné zvyšetřovacích verzí měla být podomácku vyrobená bomba nastražená na bezdomovce vybírající popelnice.

11.1.2008
SDÍLEJ:

Zídka v Ostravě-Porubě, na které byl umístěný výbušný systémFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Jsme to ztoho všoku, vůbec jsme nevěděli, že se tady něco takového stalo. Doufám, že toho, kdo to nastražil, policie brzy odhalí. Vždyť ta nálož mohla někoho zranit či dokonce zabít. Problém bezdomovců se tímto způsobem určitě nedá řešit. Od teďka si při vynášení odpadků budu dávat velký pozor,“ uvedla Marie Buchwaldková žijící nedaleko místa, kde byla nálož uložena.

„Občas se tu bezdomovci objeví. Stejně jako jinde prohledávají popelnice. Někdy utoho udělají inepořádek. Není to nic příjemného, ale aby kvůli tomu někdo na někoho nastražit bombu, to se mi zdá příliš,“ uvedl další zobyvatel.

Bomba se nacházela na Podroužkově ulici naproti restaurace Frisco. Balíček vnočních hodinách našel náhodný kolemjdoucí na betonové zídce ukontejnerů. Přivolal policisty, kteří kontaktovali pyrotechniky ze speciálního olomouckého týmu. Ti systém deaktivovali a odvezli.

Jedeme dál

Samotní bezdomovci, kteří byli pravděpodobným terčem útoku, berou vše snadhledem. Nemáme peníze a vpopelnicích najdeme spoustu věci, které se nám hodí, nebo se dají prodat. Někdy objevíme ijídlo. Teď si budeme dávat větší pozor, od vybírání popelnic nás to ale určitě nedoradí,“ prohlásil jeden zmužů bez střechy nad hlavou.

Policie prověřuje několik verzí. Kromě útoku na bezdomovce však není vyloučena ani varianta, že jde odílo psychopata. Ten chtěl možná zjistit, jaké účinky bude mít jím vyrobená výbušnina. Podle pověřeného šéfa ostravských kriminalistů Pavla Kilnara nešlo odílo žádného amatéra. „Otéto problematice musel něco vědět,“ prohlásil Kilnar, který vtéto souvislosti varoval občany před manipulací spodezřelými předměty. „Pokud lidé cokoliv podezřelého najdou, je nutné, aby přivolali policii. Teprve ta rozhodne odalším postupu. Zvědavost by mohla mít tragické následky. To samé platí ohazardérech, kteří by si chtěli hrát na pyrotechniky a sami se pokusili nějaký systém deaktivovat,“ dodal Kilnar stím, že spodobným systémem, který byl objeven uporubských kontejnerů, se ostravští kriminalisté zatím nesetkali. Po pachateli policisté intenzivně pátrají.

Výbuchy, které vminulých letech otřásly moravskoslezskou metropolí

Severomoravští policisté vminulých letech řešili několik případů, kdy výbušné systémy vOstravě zraňovaly a zabíjely.

Nejtragičtější následky měla exploze granátu vMěstské nemocnici vOstravě-Fifejdách. Vúterý 26.listopadu 1996zde vsuterénu jedné zbudov otřásl mohutný výbuch. Dvě uklízečky (48, 59let) zemřely, třetí (46 let) přežila jen zázrakem. Policistům řekla, že výbuch nastal poté, co jedna zjejích kolegyň do odpočívárny přinesla igelitovou tašku, zníž vypadl neznámý předmět. Odborníci zjistili, že trhavinou byl vojenský obranný granát běžně používaný při konfliktu vbývalé Jugoslávii.

Uklízečka tašku našla na trolejbusové zastávce vOstravě-Hrušově. Netušíc, co je uvnitř, přinesla ji až na své pracoviště, kde ji otevřela. Podle expertů byl granát nastražen tak, aby po vyjmutí během několika sekund explodoval. Podle jedné zverzí byl původně nastražen na místní Romy. Pachatele se nepodařilo vypátrat.

Vpaměti nejen severomoravských kriminalistů zůstane případ Mariána Monczky zKarviné. Tento muž 27.dubna 1998, vdobě ranní dopravní špičky, odpálil nálož ukrytou vodpadkovém koši na frekventované tramvajové zastávce vcentru Ostravy. Dva lidé utrpěli těžká zranění, třetí člověk vyvázl slehčím poraněním. Na jeho vrub padá také exploze nástražného systému na ulici Jilské vPraze, která lehce zranila dva cizince. Zločinec tímto způsobem vydíral policii. Požadoval po ní milionové částky, vopačném případě hrozil dalšími explozemi na veřejných místech. Peníze mu podle jeho vlastních slov měly zajistit klidnéstáří.

Jiné drama se odehrálo 5.listopadu 1997vareálu autoservisu vOstravě. Oživot zde málem přišel jeden znejzkušenějších severomoravských pyrotechniků. Vše začalo ve chvíli, kdy zaměstnanci firmy na podvozku jednoho zvozů určených kopravě našli podezřelý balíček sdrátky. Automobil patřil podnikateli zHavířova, který požádal oprohlídku vozu, ve kterém podle jeho slov něco klepalo. Po demontáži balíček vybuchl vrukou jednoho zpyrotechniků. Utrpěl vážná poranění rukou, měl zasažen také obličej. Dokonce hrozilo, že přijde ozrak, který mu ale lékaři nakonec zachránili. Kdo výbušninu pod auto umístil, kriminalisté nezjistili.

11.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
23

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení