Ostravští ochránci zákona vloňském roce zaznamenali mírné zvýšení kriminality. Vyšetřovali 16901 trestných činů, což je o1275více než orok dříve. Objasnit se jim podařilo zhruba třetinu případů.

Mezi nejaktivnější patřili vykrádači zaparkovaných vozidel, kteří si na své konto připsali 3433případů, což je vprůměru téměř deset vloupaní denně. Orok dříve bylo vOstravě hlášeno „pouze“ 2789vniknutí do aut. „Ten nárůst je skutečně rapidní,“ potvrdil ředitel ostravské policie Tomáš Landsfeld stím, že policisté budou tomuto druhu kriminality věnovat zvýšenou pozornost. Zaměřit se chtějí také na kapesní krádeže, kterých bylo vOstravě evidováno 1732, což je o145více než předloni. Skutečný počet však bude podstatně vyšší. Mnohé oběti totiž zločin vůbec neohlásí.

Prevence

Nepříznivý trend se policisté pokoušejí zvrátit několika preventivními akcemi. Například ve spolupráci směstem, dopravním podnikem, městskou policií a obchodními středisky zahájili projekt Bezpečnější Ostrava, který má varovat před kapsáři.

Policisté rozjeli idalší kampaň nazvanou Společně proti kriminalitě. Ve vybraných nákupních centrech oslovují návštěvníky, které různými formami upozorňují na všudypřítomné nenechavce. Největší ohlas má pouštění videozáběrů ze skutečných zločinů. „Lidé jsou velmi překvapeni, jak jednoduše lze okrást nepozorného člověka nebo vniknout do zaparkovaného automobilu,“ uvedl severomoravský policista Milan Klézl zabývající se prevencí kriminality. Podle Klézla je ale nezbytné, aby se do boje proti zlodějům zapojili isamotní občané. „Mnozí znich si počínají lehkomyslně. Ve svých vozech na viditelných místech nechávají tašky a další věci, které jsou pro pachatele velkým lákadlem. Neopatrní jsou inakupující vobchodním střediscích. Při vybírání zboží zregálů klidně nechají kabelku ve vozíku– zloději pak stačí jen chvilka ktomu, aby se tašky zmocnili,“ doplnilKlézl. Policisty trápí také nárůst pouličních loupeží a také jejich brutalita. Oběťmi se často stávají děti, kterým násilníci, mnohdy pod hrozbou použití nože, berou mobily. Agresoři útočí také na ženy a seniory. Těm se snaží zrukou vyškubnout tašky, případně jim strhnout řetízky a náušnice. Často přitom dochází ke zraněním.

Vražd je méně, jsou ale brutální

Co se týká nejzávažnějších trestných činů– vražd, těch kriminalisté zaznamenali šest (předloni pět). Všechny případy se jim podařilo objasnit. Jeden znejzávažnějších zločinů se odehrál vkvětnu loňského roku vOstravě-Hrabůvce. Osmnáctiletý Matěj Juchelka zOstravy zde bestiálně usmrtil svou pětašedesátiletou babičku. Stalo se tak vjejím bytě, který chtěl proradný vnuk vykrást. Peníze potřeboval na cestu na Mallorku a splacení svých dluhů. Mladík počkal na chvíli, až příbuzná usne, poté si otevřel dveře pomocí duplikátů klíčů a začal prohledávat jednotlivé pokoje. Babičku, která se však probudila, ubodal téměř čtyřiceti ranami nožem. Ipo vraždě pokračoval vhledání hotovosti. Nic ale nenašel a nakonec snepořízenou odešel. Oněkolik hodin později ho zatkla policie. Kčinu se přiznal. Vprosinci jej Krajský soud vOstravě poslal na čtrnáct let za mříže. Juchelka se odvolal kVrchnímu soudu vOlomouci, který by měl konečný verdikt vynést již tuto středu.

Vpaměti kriminalistů zůstane iotřesný případ matky, která vOstravě-Porubě usmrtila své dítě. Lucie Žigová počátkem července přesně nezjištěným způsobem, pravděpodobně dupnutím či našlápnutím, způsobila vážná vnitřní zranění ročnímu synovi, jenž později zemřel. Soud ji za to letos vlednu vyměřil jedenáct let vězení.