Všimnout si jich musí každý. Vlaky „ozdobené“ velkými plošnými malbami sprejerů patří ke každodennímu obrazu na naší železnici. Ostravou denně projíždějí vlaky, jejichž plechové boky jsou pokresleny nejrůznějšími barevnými obrazci a nápisy. České dráhy každoročně vyčíslují tyto škody vdesítkách milionůkorun.

„Nejčastějším terčem sprejerů jsou na železnici určitě vagony. Poškozují také budovy a interiéry, ale tam rozsah není tak veliký,“ uvedla Markéta Krausová ztiskového oddělení Českýchdrah. „Co se týká odstraňování graffiti, společnost České dráhy si na jejich odstraňování najímají externí firmy, například vOlomouci a vBrně je to firma V– Trade,“ dodala Krausová.

Jen loni depa kolejových vozidel nahlásila škody způsobené sprejery za přibližně třicet milionůkorun.

Nejvíce řádí sprejeři ve vlacích na Brněnsku, kde loni napáchali škody za více než deset milionů korun. Na druhém místě skončila Praha se škodou téměř za čtyři miliony korun. Následuje Ostravsko, kde museli železničáři vynaložit na sprejery více než tři a půl milionu korun. Škodu přes tři miliony korun nahlásila také depa kolejových vozidel vČeské Třebové a Českých Budějovicích.

Sprejery přitahují nejen vnější plochy vlaků. Jejich pozornosti často neuniknou ani interiéry vagonů. Na vlakovém nádraží vOstravě-Svinově zastavuje například elektrická souprava, vjejíž jedné části vandal počmáral nápisy celý oddíl koženkových sedaček. VLysé nad Labem se nedávno jeden zneznámých vandalů například vloupal do vagonů na nádraží a jejich interiér pořádně zaneřádil. Uvnitř tří vagonů vystříkal dva hasicí práškové přístroje. Železničáři si postěžovali, že právě vLysé se setkali stímto druhem vandalismu vminulosti už několikrát.