Ani mnohatisícové sankce, trestné body, zákaz řízení či dokonce hrozba vězení neodradí mnohé motoristy od toho, aby usedli za volanty svých vozidel s alkoholem v krvi.

V loňském roce ostravští policisté evidovali 202 alkoholových nehod, což je o devětadvacet více než o rok dříve. Většina z nich padá na vrub řidičům motorových vozidel, o některé se však postarali také „znavení“ cyklisté nebo chodci. Při žádné z těchto havárií nikdo naštěstí nezemřel, šest lidí však skončilo s vážnými zraněními v nemocnici, dalších čtyřiašedesát osob utrpělo lehčí poranění.

„Alkohol za volantem je problém, kterému věnujeme velkou pozornost,“ uvedl vedoucí ostravského dopravního inspektorátu Petr Görlich s tím, že ochránci zákona pořádají řadu akcí zaměřenou na podnapilé motoristy. Prakticky každý víkend se v centru Ostravy i na dalších místech konají rozsáhlé razie, do nichž se zapojují desítky ochránců zákona.

Rizikový víkend

Nejrizikovější jsou noci na sobotu a neděli. Někteří návštěvníci barů, především na Stodolní ulici, jsou schopni řídit i s více než dvěma promile alkoholu v krvi.

Na hazardéry s alkoholem v krvi mají spadeno také ostravští strážníci. Ročně jich přistihnou několik desítek. Většina motoristů je paradoxně odhalena poté, co se dopustí banálních dopravních přestupků. „Někteří zapomenou rozsvítit světla, další vjedou do jednosměrky nebo zákazu,“ řekla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová s tím, že v takových situacích je na místo přivolána hlídka technického oddílu městské policie, která pomocí přístroje provádí orientační dechovou zkoušku na alkohol. Někdy je kontaktována přímo státní policie.

„Hodně nám pomáhá kamerový systém, díky kterému jsme schopni monitorovat dopravní přestupky,“ dodala Klišová.

Prevence

Kromě represe jsou podle policistů důležité i preventivní akce zaměřené především na mládež. Jedním z projektů, který v loňském roce zavítal i do Ostravy, byl The Action. Je zaměřen na středoškolské studenty a žáky devátých tříd základních škol. Netradiční a pro někoho možná i velmi drsnou formou ukazuje, jaké následky mají dopravní nehody. „Hlavní osou představení jsou autentické příběhy hasičů, záchranářů, policistů, ale i prostých lidí, jejichž život navždy změnila tragédie vážné dopravní nehody. Tyto skutečné příběhy skutečných lidí zanechávají v mysli začínajícího řidiče hlubokou stopu, což jsme si ověřili na řadě konkrétních reakcí diváků,“ uvedl již dříve hlavní manažer The Action Martin Gebauer.