VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁŠ SERIÁL: Manželský trojúhelník

PŘÍPADY ADVOKÁTA PERKASE - Manželství pana a paní Borůvkových spokojeně plynulo již třetí rok a zdálo se, že nic a nikdo nemůže zčeřit klidné vody jejich dosud harmonického manželství.

22.2.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

Bylo tomu tak však jen do dne, než do kabinetu gymnaziálního učitele Borůvky vešla jeho bývalá přítelkyně paní Vodičková a vyzvala jej, aby jí jako své zákonné manželce začal platit výživné na manželku, neboť má rizikové těhotenství a je v pracovní neschopnosti, a tedy bez příjmu.

Jen co se pan Borůvka z tohoto překvapení vzpamatoval, vykázal paní Vodičkovou z kabinetu s doporučením návštěvy a vyšetření u psychiatra, protože jejich partnerský vztah již dávno skončil a on je již tři roky šťastně ženat s paní Borůvkovou, což je paní Vodičkové již dávno známo. Ještě před svým nuceným odchodem však stačila paní Vodičková panu Borůvkovi připomenout, že spolu uzavřeli manželství na dovolené před pěti lety v Jižní Americe a svůj výstup triumfálně zakončila sdělením, že jeho manželství s paní Borůvkovou je z tohoto důvodu neplatné, a že se tedy spolu sejdou u soudu. „Budeš platit jak mourovatý na mě i na dítě, které se mi narodí,“ zakřičela závěrem paní Vodičková přes školní chodbu na pana Borůvku.

Nutno říci, že pan Borůvka byl z návštěvy paní Vodičkové jako v Jiříkově vidění a stále mu v uších zněla poslední slova expřítelkyně o soudu a placení. Od té chvíle chodil jako ve snách a pořád věřil, že si z něj expřítelkyně jen vystřelila. Nicméně si při její neočekávané návštěvě ve škole všiml, že je skutečně těhotná, a to jejím slovům dávalo jistou váhu.

Osud pana Borůvky se zanedlouho naplnil – v okamžiku, kdy mu od soudce Sádla z okresního soudu přišel návrh paní Vodičkové o stanovení výživného na manželku s předvoláním k jednání. Pan Borůvka v obavě o osud svého manželství s paní Borůvkovou, které považoval za platné, neprodleně po obdržení obsílky navštívil místního advokáta Perkase s žádostí o právní pomoc. Advokátovi mimo jiné sdělil, že byl skutečně před pěti lety s paní Vodičkovou na dovolené v Kostarice, kdy hotel, ve kterém byli ubytováni, poskytoval jako jistou „exkluzivní službu“ možnost uzavřít manželství na pláži u moře.

S ohledem na romantičnost nabízené služby, když se tehdy oba domnívali, že takto uzavřené manželství není pro české občany platné a závazné, této možnosti využili a sňatek na pláži za účasti dvou hotelem zajištěných svědků a oddávajícího uzavřeli. Na důkaz tohoto aktu jim byla oddávajícím předána jistá písemnost. Po návratu domů nikomu nic neřekli a ani tuto událost žádným úřadům neohlásili. Za několik měsíců se pak oba ve zlém rozešli, neboť pan Borůvka si našel novou známost.

Z listiny, kterou pan Borůvka přinesl s sebou, Perkas zjistil, že byla vystavena tamním církevním orgánem. „Nic Vodičkové platit nebudu, žádné platné manželství jsem s ní neuzavřel, zbláznila se,“ prohlásil pan Borůvka před Perkasem na závěr.

Co advokát Perkas panu Borůvkovi sdělil?

A) platné je manželství pana Borůvky s paní Borůvkovou,

B) platné je manželství pana Borůvky s paní Vodičkovou,

C) ani jedno manželství není platné.

Řešení a poučení advokáta Perkase

Manželský trojúhelník – správně je odpověď B).

Advokát Perkas panu Borůvkovi sdělil, že čeští státní příslušníci mohou platně v cizině uzavřít sňatek, kdy podle § 19 zákona č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním, se způsobilost osoby uzavřít manželství, jakož i podmínky jeho platnosti řídí právem státu, jehož je tato osoba příslušníkem. Podle § 20 téhož zákona se pak forma uzavření manželství řídí právem místa, kde se manželství uzavírá. Z informací sdělených panem Borůvkou a zejména pak z listiny, kterou pan Borůvka a paní Vodičková obdrželi na Kostarice po obřadu, vyplývá, že manželství na Kostarice uzavřeli za účasti dvou svědků před oddávajícím, tamním církevním orgánem. Jelikož byly splněny podmínky platnosti uzavření manželství stanovené zákonem č. 94/1963 Sb., o rodině, sňatek pana Borůvky s paní Vodičkovou platně vznikl.
Skutečnost, že se oba v době uzavírání sňatku v Kostarice domnívali, že toto manželství není pro občany České republiky platné a závazné, nemá právní význam, neboť se nejednalo o omyl, se kterým § 15a odst. 1) zákona o rodině spojuje neplatnost manželství.
Naproti tomu manželství pana Borůvky s paní Borůvkovou je neplatné, neboť bylo uzavřeno v době, kdy byl již pan Borůvka platně ve svazku manželském s paní Vodičkovou – podle § 11 odst. 1) zákona o rodině nemůže být uzavřeno manželství mezi ženatým mužem nebo vdanou ženou. Z tohoto důvodu je pak u soudu projednatelná i žaloba podaná paní Vodičkovou vůči panu Borůvkovi o stanovení výživného na manželku, kdy soud jako předběžnou otázku vyřeší platnost obou uzavřených manželství pana Borůvky.
Advokát Perkas pana Borůvku do budoucna poučil, že pokud nechce setrvat ve svazku manželském s paní Vodičkovou, měl by co nejdříve podat žalobu o rozvod jeho manželství s paní Vodičkovou. Současně mu sdělil, že pokud by paní Vodičková v době narození dítěte již nebyla znovu provdána za jiného muže (za předpokladu předchozího rozvodu s Borůvkou), musel by podat žalobu na popření otcovství k narozenému dítěti. Svědčila by mu totiž zákonná domněnka otcovství stanovená v § 51 odst. 1) zákona o rodině: narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství, považuje se za otce manžel matky.

Seriál připravil advokát Petr Kausta

www.kausta.cz

22.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 14 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: Zaměstnání na dobu určitou - půl roku a poté možnost prodloužení., Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné a absolventy., , Požadujeme:, spolehlivé lidi s ochotou pracovat ve 3-směnném provozu., , Nabízíme:, Proplácení cestovného (na základě předložených jízdenek). Možnost rychlého karierního postupu na pozici mistra a vedoucího směny z důvodu absence zaměstnanců právě na těchto pozicích., , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na čísle 731 009 303 - p. Tomáš Linh Le, , Místo výkonu práce: CT Park (průmyslová zóna Hranice), ul. Olomoucká 306, 753 01 Hranice.. Pracoviště: Comfort job agency s.r.o., Stodolní, č.p. 741, 702 00 Ostrava 2. Informace: Tomáš Linh Le, +420 731 009 303.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 11 588 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11588 kč, mzda max. 17423 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dr.Šmerala 2565/25, Matiční gymnázium, Ostrava, příspěvková organizace, Kontakt: Marie Janečková, E-mail: janeckova@mgo.cz, Tel.: 596 116 238 volat Po-Pá 7:00-14:00 hod. , , Pracovní náplní je evidence drobného majetku v organizaci, vedení pokladny a archivu. V případě potřeby ochotně zaučíme. Nástup dle dohody - zástup za mateřskou dovolenou, pracovní doba v rozmezí od 6,30 hod. - 15,00 hod. - dle dohody, plat dle tabulek. Práce je vhodná i pro držitele invalidního důchodu.. Pracoviště: Matiční gymnázium,ostrava, příspěvková organizace, Dr. Šmerala, č.p. 2565, 702 00 Ostrava 2. Informace: Janečková, +420 596 116 238volatmezi7-14hod..

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 500 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný/ná - Recepční - OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Moravská Ostrava, Kontakt: telefonicky po - pá 9:00 - 15:00 hod., e-mailem, Pro informování ohledně pracovního místa volat na níže uvedený telefon. Nechodit na pobočku!, , Požadujeme:, - přiměřený zdravotní stav, - trestní bezúhonnost (čistý Výpis z rejstříku trestů), - Osvědčení profesní kvalifikace (zájemcům zajistíme vykonání zkoušky) (hradí zájemce sám)!, - schopnost jak samostatné, tak týmové práce, - zodpovědnost, spolehlivost, komunikativnost, flexibilitu, - dobrou pracovní morálku a základy etiky (vstřícné a slušné vystupování), - vítáme zkušenosti z oblasti fyzické ostrahy. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - moravská ostrava, K Trojhalí, č.p. 3361, 702 00 Ostrava 2. Informace: Simona Bernardi, +420 606 333 112.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 200 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník/ce v sociálních službách pro aktivizační činnost. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bohumínská 1056/71, Slezská Ostrava, Kontakt: Jarmila Martinčeková, profesní životopis zašlete na e-mail: martincekova@dpd.ovanet.cz, Tel: 599 505 058, , Nástup: ihned/dohodou - zástup za nemoc, , Požadujeme:, - min. výuční list+akreditovaný kvalifikační kurz, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., - znalost standardů kvality sociálních služeb, - uživatelská znalost práce s PC, - praxe v pobytovém zařízení soiálních služeb, - upřednostňujeme zájem o realizaci sportovních, pohybových a relaxačních aktivit, - výhodou znalost programu Cygnus, - empatie, spolehlivost, dobré komunikační a oraganizační dovednosti, tvůrčí myšlení, - zástup za nemoc, , Zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Domov pro seniory kamenec, slezská ostrava, příspěvková organizace, Bohumínská, č.p. 1056, 710 00 Ostrava 10. Informace: Jarmila Martinčeková, +420 599 505 058.


Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

V Beskydech silně prší, meteorologové vydali varování

První trénink na ledě hokejistů HC Vitkovice Ridera v rámci přípravy na novou sezonu, 18. července 2018 v Ostravě.
18

Hokejisté Vítkovic vyjeli poprvé na led, chyběli Mahbod i posila de la Rose

S ODISkou můžete jet i RegioJetem

Cestující s dlouhodobými časovými jízdenkami ODIS mohou nově při cestách mezi Návsím a Ostravou využít také tři ranní spoje RegioJet.

Univerzita zveřejnila podobu nové budovy „ekonomky“

Část zainteresovaných se už smířila s tím, že na nejvyšších pozicích VŠB- -TUO převládá názor přesunout ekonomickou fakultu (EKF) do kampusu.

Ostravsko: Pro středoškoláky mladší 18 let je nabídka brigád mizivá

I když je polovina července a zájem středoškoláků o brigády je obrovský, jen málokdo z nich bývá úspěšný. Firmy totiž až na výjimky brigádníky mladší 18 let téměř nevyužívají.

Prší, ale lesy jsou prázdné. Hřiby mají přestávku

Aktuální déšť a teplé počasí láká houbaře vyrazit do lesů. Žádné velkolepé úlovky ale očekávat nelze. V červenci si podle odborníků dává příroda s hřiby přestávku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT