VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁŠ SERIÁL: Manželský trojúhelník

PŘÍPADY ADVOKÁTA PERKASE - Manželství pana a paní Borůvkových spokojeně plynulo již třetí rok a zdálo se, že nic a nikdo nemůže zčeřit klidné vody jejich dosud harmonického manželství.

22.2.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

Bylo tomu tak však jen do dne, než do kabinetu gymnaziálního učitele Borůvky vešla jeho bývalá přítelkyně paní Vodičková a vyzvala jej, aby jí jako své zákonné manželce začal platit výživné na manželku, neboť má rizikové těhotenství a je v pracovní neschopnosti, a tedy bez příjmu.

Jen co se pan Borůvka z tohoto překvapení vzpamatoval, vykázal paní Vodičkovou z kabinetu s doporučením návštěvy a vyšetření u psychiatra, protože jejich partnerský vztah již dávno skončil a on je již tři roky šťastně ženat s paní Borůvkovou, což je paní Vodičkové již dávno známo. Ještě před svým nuceným odchodem však stačila paní Vodičková panu Borůvkovi připomenout, že spolu uzavřeli manželství na dovolené před pěti lety v Jižní Americe a svůj výstup triumfálně zakončila sdělením, že jeho manželství s paní Borůvkovou je z tohoto důvodu neplatné, a že se tedy spolu sejdou u soudu. „Budeš platit jak mourovatý na mě i na dítě, které se mi narodí,“ zakřičela závěrem paní Vodičková přes školní chodbu na pana Borůvku.

Nutno říci, že pan Borůvka byl z návštěvy paní Vodičkové jako v Jiříkově vidění a stále mu v uších zněla poslední slova expřítelkyně o soudu a placení. Od té chvíle chodil jako ve snách a pořád věřil, že si z něj expřítelkyně jen vystřelila. Nicméně si při její neočekávané návštěvě ve škole všiml, že je skutečně těhotná, a to jejím slovům dávalo jistou váhu.

Osud pana Borůvky se zanedlouho naplnil – v okamžiku, kdy mu od soudce Sádla z okresního soudu přišel návrh paní Vodičkové o stanovení výživného na manželku s předvoláním k jednání. Pan Borůvka v obavě o osud svého manželství s paní Borůvkovou, které považoval za platné, neprodleně po obdržení obsílky navštívil místního advokáta Perkase s žádostí o právní pomoc. Advokátovi mimo jiné sdělil, že byl skutečně před pěti lety s paní Vodičkovou na dovolené v Kostarice, kdy hotel, ve kterém byli ubytováni, poskytoval jako jistou „exkluzivní službu“ možnost uzavřít manželství na pláži u moře.

S ohledem na romantičnost nabízené služby, když se tehdy oba domnívali, že takto uzavřené manželství není pro české občany platné a závazné, této možnosti využili a sňatek na pláži za účasti dvou hotelem zajištěných svědků a oddávajícího uzavřeli. Na důkaz tohoto aktu jim byla oddávajícím předána jistá písemnost. Po návratu domů nikomu nic neřekli a ani tuto událost žádným úřadům neohlásili. Za několik měsíců se pak oba ve zlém rozešli, neboť pan Borůvka si našel novou známost.

Z listiny, kterou pan Borůvka přinesl s sebou, Perkas zjistil, že byla vystavena tamním církevním orgánem. „Nic Vodičkové platit nebudu, žádné platné manželství jsem s ní neuzavřel, zbláznila se,“ prohlásil pan Borůvka před Perkasem na závěr.

Co advokát Perkas panu Borůvkovi sdělil?

A) platné je manželství pana Borůvky s paní Borůvkovou,

B) platné je manželství pana Borůvky s paní Vodičkovou,

C) ani jedno manželství není platné.

Řešení a poučení advokáta Perkase

Manželský trojúhelník – správně je odpověď B).

Advokát Perkas panu Borůvkovi sdělil, že čeští státní příslušníci mohou platně v cizině uzavřít sňatek, kdy podle § 19 zákona č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním, se způsobilost osoby uzavřít manželství, jakož i podmínky jeho platnosti řídí právem státu, jehož je tato osoba příslušníkem. Podle § 20 téhož zákona se pak forma uzavření manželství řídí právem místa, kde se manželství uzavírá. Z informací sdělených panem Borůvkou a zejména pak z listiny, kterou pan Borůvka a paní Vodičková obdrželi na Kostarice po obřadu, vyplývá, že manželství na Kostarice uzavřeli za účasti dvou svědků před oddávajícím, tamním církevním orgánem. Jelikož byly splněny podmínky platnosti uzavření manželství stanovené zákonem č. 94/1963 Sb., o rodině, sňatek pana Borůvky s paní Vodičkovou platně vznikl.
Skutečnost, že se oba v době uzavírání sňatku v Kostarice domnívali, že toto manželství není pro občany České republiky platné a závazné, nemá právní význam, neboť se nejednalo o omyl, se kterým § 15a odst. 1) zákona o rodině spojuje neplatnost manželství.
Naproti tomu manželství pana Borůvky s paní Borůvkovou je neplatné, neboť bylo uzavřeno v době, kdy byl již pan Borůvka platně ve svazku manželském s paní Vodičkovou – podle § 11 odst. 1) zákona o rodině nemůže být uzavřeno manželství mezi ženatým mužem nebo vdanou ženou. Z tohoto důvodu je pak u soudu projednatelná i žaloba podaná paní Vodičkovou vůči panu Borůvkovi o stanovení výživného na manželku, kdy soud jako předběžnou otázku vyřeší platnost obou uzavřených manželství pana Borůvky.
Advokát Perkas pana Borůvku do budoucna poučil, že pokud nechce setrvat ve svazku manželském s paní Vodičkovou, měl by co nejdříve podat žalobu o rozvod jeho manželství s paní Vodičkovou. Současně mu sdělil, že pokud by paní Vodičková v době narození dítěte již nebyla znovu provdána za jiného muže (za předpokladu předchozího rozvodu s Borůvkou), musel by podat žalobu na popření otcovství k narozenému dítěti. Svědčila by mu totiž zákonná domněnka otcovství stanovená v § 51 odst. 1) zákona o rodině: narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství, považuje se za otce manžel matky.

Seriál připravil advokát Petr Kausta

www.kausta.cz

22.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 210 Kč

Ostatní psychologové Specialista/ka - psycholog/žka projektu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 210 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: ÚP ČR - Krajská pobočka v Ostravě, ul. Pivovarská 84/1, Ostrava. Na základě cestovních příkazů bude psycholog vysílán i na služební cesty do míst realizace projektu - Karviná, Nový Jičín, Frýdek-Místek, Opava, Krnov. , , Kontakt: V případě zájmu pošlete prosím nejpozději do 2.5.2018 motivační dopis a strukturovaný životopis na e-mail lucie.norysova@uradprace.cz, do předmětu zprávy uveďte "VŘ psycholog 50+". Více informací o projektu "Jdi dál! 50+ v MSK": www.uradprace.cz/jdidal. , , Požadujeme: : , - VŠ - magisterský studijní program v oboru psychologie,, - zkušenost s prací s nezaměstnanými osobami výhodou,, - ochota dojíždět v rámci MS kraje,, - výborné prezentační a komunikační schopnosti,, - velmi dobrá znalost MS Office (Excel, Word, Outlook)., , , Náplň práce: Specialista - psycholog zajišťuje pracovně-profesní diagnostiku uchazečů o zaměstnání v rámci projektu "Jdi dál! 50+ v Moravskoslezském kraji", provádí psychologická vyšetření (testování, individuální pohovory) s cílem zhodnocení profesních předpokladů z hlediska osobnostních charakteristik a uplatnitelnosti na trhu práce, poskytuje kariérové poradenství, individuální i skupinovou formou, motivuje a aktivizuje klienty, spolupracuje s realizačním týmem projektu při zpracování metodiky aj., , Předpokládaná pracovní doba: 8:00 - 15:00, 2 dny v týdnu - volba dnů dle domluvy (harmonogram bude stanoven po oboustranné dohodě vždy měsíc předem). Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodlouužení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky, pivovarská, Pivovarská, č.p. 84, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Norysová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 042 Kč

Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20042 kč, mzda max. 38870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme práci ve stabilní firmě + benefity, Obnova svářečských průkazu a certifikátů, Možnost zaučení a rozšíření kvalifikace.. Pracoviště: Pmb - zos s.r.o., Krištofova, č.p. 1443, 716 00 Ostrava 16. Informace: , .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZZ-cizinci, kontakt: telefonicky, osobně: Hasičská 551/52, Os.-Hrabůvka, pondělí a středa 9 - 11h., Práce ve výškách, SC v rámci ČR, Pro bčany ČR,EU po 3.měsících možnost pracovní smlouva na neurčito.. Pracoviště: Dobosh - stav družstvo, Nádražní, č.p. 601, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ivan Dobosh, +420 608 751 808,608 750 550.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 18 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ZMK, Pracoviště: Chopinova 576/1, 70200, Ostrava - Přívoz, Kontakt: osobně na adrese Rudná 114, Ostrava nebo e-mailem na info@bystrongroup.cz, , Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B, praxe výhodou.. Pracoviště: Bystroň - group a.s.,, Chopinova, č.p. 576, 702 00 Ostrava 2. Informace: Petra Lokajová, +420 731 148 803.


Superfinále extraligy žen mezi Vítkovicemi a Chodovemradost, výhra v superfinále
1 24

Florbalistky Vítkovic jsou zlaté! V superfinálové bitvě zdolaly Chodov

Skoro deset tisíc fanoušků sledovalo porážku Baníku v Olomouci.
2 56

Komplikace! Baník na Hané nebodoval a zůstává v sestupových vodách

Muži Vítkovic ženy nenapodobili, Mladá Boleslav bere první titul

Muži Vítkovic ženy nenapodobili, Mladá Boleslav bere první titul

VIDEO: Tisíce fanoušků Baníku míří na Hanou

/FOTOGALERIE/ Až tři tisíce fotbalových fanoušků ostravského Baníku přijede v sobotu podpořit svůj tým v důležitém prvoligovém zápase do Olomouce.

Přechod u Ferony: smrtelná nehoda jen týden po bezpečnostních úpravách

FOTOGALERIE/ Plzeňská ulice v Ostravě-Zábřehu byla loni zrekonstruována. Před několika dny tu byly namalovány bezpečnostní upozornění pro řidiče. Ve čtvrtek večer na stejném místě po srážce s autem zemřel bruslař. Lidé chtějí semafor.

Ostravská zoo prožívá zlaté časy. Pyšní se vzácným mládětem a chystá novinky

/FOTOGALERIE/ Druhá nejnavštěvovanější turistická atrakce v našem kraji ostravská zoologická zahrada - má pro návštěvníky další magnet. Je jím rodinka lemura Sclaterova, které se narodilo mládě. Jde o obrovský chovatelský úspěch. Lemur Sclaterův patří k nejohroženějším primátům světa.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT