Stacionární centrum prevence je pracoviště pro širokou veřejnost. Lidé se v něm mohou obracet na přítomné strážníky se svými dotazy, náměty a žádostmi týkajícími se veřejného pořádku, prevence kriminality a upevňování pořádku a bezpečí ve městě.

V minulých dnech se například podařilo pracovníkům Stacionárního centra prevence a okrskářům zajistit ubytování pro bezdomovce na invalidním vozíku. Devětatřicetiletý muž byl v minulosti postrachem obyvatel, protože svým vzhledem, ale i chováním budil veřejné pohoršení. Přespával v Bělském lese a za obživou vyrážel k popelnicím poblíž obytných domů.

Často byl viděn, jak čichá těkavé látky. V nedávné době byl vyslán strážník okrskář k tomuto muži, který již delší dobu seděl v dešti na lavičce. „Jednalo se o nám známého bezdomovce, který však byl tělesně postižený. Bezdomovec okrskáři sdělil, že z důvodu nepříznivých klimatických podmínek, kdy usnul v lese, mu byly pro zdravotní komplikace při omrzlinách amputovány dolní končetiny. Jelikož nemá invalidní vozík, nemůže se pohybovat,“ uvedla Dana Klišová z Městské policie Ostrava.

Strážníkům se podle ní podařilo získat od lidí invalidní vozík, který již nepotřebovali, a prostřednictvím Stacionárního centra prevence bylo zjištěno několik kontaktů na ubytování, kde byli ochotni a měli technické možnosti k ubytování „vozíčkáře“.

V současné době již muž bydlí a na živobytí si přivydělává ručními pracemi. „Pro nás to představuje jen jednu kapku v moři, které jsme pomohli,“ dodala Klišová.

Bezdomovec si přístup strážníků pochvaluje. „Jsem rád, že mohu opět normálně žít, pohybovat se po tomto světě a jasně uvažovat,“ přiznal. Stacionární centrum prevence slouží také jako poradna pro občany, kde mají mimo jiné k dispozici kontakty na krizová centra, azylové domy a intervenční centra.