Jak jsme již informovali, gangsterská dvojice maskovaná kuklami a ozbrojená pistolí se zaměřovala především na herny vOstravě, vyjížděla však také do Havířova a Českého Těšína.

Hlavním organizátorem byl osmadvacetiletý recidivista zOstravy. Jde o muže, který je již stíhán vsouvislosti spřepadením ostravské pošty zdubna loňského roku. Tehdy se jej podařilo dopadnout díky všímavosti pracovnice pošty, která později poblíž místa činu našla zmačkanou složenku vyplněnou pachatelem.

„To jsme vůbec netušili, že má na svědomí tolik případů,“ uvedl na tiskové besedě ostravský kriminalista Radim Bena. Většinu zločinů provedl již dříve zadržený muž, u některých mu pak asistoval o rok mladší kamarád zdětství. Do heren vtrhávali mezi první a třetí hodinou ranní. Obsluhu ohrožovali pistolí a křičeli na ni: „Dělej, dej sem peníze!“. Pak si vynutili si otevření trezoru a vydání peněz. Podle šéfa ostravských kriminalistů Tomáše Landsfelda je vtakových situacích vhodné splnit příkazy útočníků. „Nikdy nevíte, vjakém jsou rozpoložení, a zda mají skutečnou zbraň nebo maketu,“ řekl Landsfeld. To se potvrdilo krátce po jedné zloupeží, kdy pachatele začal pronásledovat svědek. Prchající agresor se otočil a zmáčkl spoušť. Naštěstí se jednalo o plynovou zbraň. „Kdyby ale byla opravdová, mohlo to být hodně zlé,“ řekl Landsfeld.

Kriminalisté zatím dvojici usvědčili zosmnácti loupeží a osmi vloupání. Nejaktivnější byli násilníci počátkem dubna, kdy vrozmezí několika hodin vtrhli do tří heren. Celková škoda je předběžně vyčíslena na více než osm set tisíc korun. Hlavní organizátor používal peníze na nákup drog, společně skomplicem pak velkou část nacházeli do hracích automatů. Hrozí jim až deset let vězení.