Někteří z nich na to doplatili svými životy. Nejvíce případů zaznamenali policisté v Moravskoslezském kraji.

Strach z pokut?

„I v minulosti jsme takové události řešili, ale je pravda, že jich v poslední době přibylo. Na otázku, proč se tak děje, však neumíme odpovědět,“ uvedl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že jedním z důvodů mohou být obavy z postihů. Podle nového silničního zákona totiž hříšníkům hrozí až padesát tisíc korun pokuty a v případě řízení pod vlivem alkoholu dokonce i vězení.

„Zřejmě se chtějí trestům vyhnout. Volí však to nejhorší řešení. Vůbec si neuvědomují, co všechno riskují,“ zdůraznil Klézl, podle kterého je při většině autohoniček ohrožena bezpečnost dalších motoristů a také pěších. Za této situace policistům nezbývá nic jiného, než použít zbraň. A po varovných výstřelech do vzduchu následuje palba přímo na automobil.

Auto je zbraň

Nesmyslně si počínají nejen řidiči, kteří porušují předpisy, ale také zloději prchající bez zaplacení od čerpacích stanic. Vzhledem k výši škody, která se pohybuje v řádech stokorun, jde přitom pouze o přestupek. Při pronásledování však často najíždějí na hlídky. Zákon na něco takového pamatuje trestným činem útok na veřejného činitele. „Auto je navíc za této situace považováno za zbraň a trestní sazba zde činí až pět let,“ dodal Klézl.

Dubnová smršť

Vše začalo počátkem dubna na trase Kunčice pod Ondřejníkem - Ostrava. Šestadvacetiletý opilý řidič natankoval benzin v hodnotě 1100 korun a ujel. Obsluha ihned zavolala ochránce zákona, kterým sdělila poznávací značku, a udala i směr, kterým dotyčný prchal. Stíhací jízda trvající desítky kilometrů skončila až na sídlišti v Ostravě-Hrabůvce. Hlídky po vozidle, které ohrožovalo chodce, začaly střílet. Když auto zastavilo, našli uvnitř nejen řidiče, ale také těžce zraněnou spolujezdkyni, kterou zasáhla kulka ze služební zbraně.

Jen o den později se střílelo v Praze, kde policisté pronásledovali ukradený vůz. Spoušť zmáčkli celkem čtrnáctkrát. Jedna ze střel trefila pachatele do nohy.

Plné ruce práce měli policisté také se čtyřicetiletým řidičem Škody Pick-up, který předminulý týden projížděl Ostravou-Vítkovicemi. Při silniční kontrole se ukázalo, že má v krvi téměř jedno a půl promile alkoholu. Když jej policisté vyzvali, aby své auto zajistil a šel s nimi, strčil do nich, naskočil do vozu a nastartoval. Do pronásledování se zapojila i další služební vozidla. Ochránci zákona po škodovce několikrát vystřelili a zasáhli pneumatiku. Hříšník přesto pokračoval v jízdě ještě tři kilometry. Teprve pak havaroval.

Místem dalšího dramatu se stalo Opavsko. Muži v uniformách chtěli v Bolaticích zastavit podezřelé vozidlo. Jeho osádka však nereagovala na výzvy k zastavení ani na varovný výstřel. Po pětadvaceti kilometrech řidič zastavil a snažil se utéct. On, stejně jako spolujezdkyně, dostal pouta na ruce. Při vyšetřování se ukázalo, že krátce předtím nezaplatil za benzin na čerpací stanici.

Zbytečná smrt

Tragickou dohru měly poslední dva případy, které se staly tento týden v Orlové a Brně.

V Orlové na Karvinsku si policisté zhruba tři hodiny po půlnoci všimli rychle jedoucího vozidla, které nebezpečně kličkovalo po silnici. Navíc mu chyběla zadní část poznávací značky. Motorista se snažil ujet. Na ulici Hraniční však v pravotočivé zatáčce dostal smyk. V protisměru najel na obrubník a s autem letěl několik metrů vzduchem. Vzápětí narazil do stromu. Utrpěl vážná zranění, kterým při převozu do nemocnice podlehl. Vůz, ve kterém seděl, někdo krátce předtím ukradl v Havířově.

Smrtí skončila také autohonička v Brně. Devatenáctiletá silně opilá dívka v nočních hodinách velkou rychlostí projížděla jihomoravskou metropolí. Osudného dne se s přáteli vydala do zábavních podniků. Všichni se domluvili, že auta nechají zaparkovaná na ulici a domů pojedou tramvají. Dívka si ale v jednom z barů všimla klíčků od vozidla, které kamarádka nechala na stole. Bez jejího vědomí nastartovala a odjela. Když zjistila, že má za sebou městskou policii, sešlápla plynový pedál. Nezvládla však řízení a v rychlosti přibližně 140 kilometrů v hodině narazila do sloupu veřejného osvětlení.Na místě zemřela.