Nedávný zásah pražských strážníků, které odzbrojil agresivní útočník, vyvolal diskusi o připravenosti příslušníků obecních policií řešit podobné krizové situace. Drama v hlavním městě vyvrcholilo střelbou, při které přivolaná státní policie útočníka usmrtila.

„Za dobu, co jsem u městské policie, si nevzpomínán na případ, že by při zákroku někdo z našich strážníků přišel o služební zbraň,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová, podle které jednotlivé městské policie provádějí vlastní výcvik.

Ostravští strážníci každý měsíc s výjimkou letního období absolvují takzvaný následný výcvik. V něm se mimo jiné zdokonalují v sebeobraně, taktice zákroků i střelbě na terč. „Tímto způsobem doplňujeme vzdělání a odbornost strážníků,“ uvedla Kejdová s tím, že součástí výcviku je i legislativní školení zaměřené na novely zákonů a další právní úpravy.

Ochránci zákona řeší také modelové situace, do kterých se během službymohoudostat. „Například, že se stanou terčem útoku agresivních pachatelů, kteří mají v rukou různé zbraně včetně střelných. Připravují se i na to, že se jim někdo pokusí vzít jejich služební zbraň,“ dodala Kejdová.

Všechny strážníky mající zbrojní průkaz navíc čeká i každoroční speciální střelecký výcvik. Jeden z nich se uskutečnil včera na střelnici Skalka v Ostravě-Porubě.

„Cílem není co nejvíce přesných zásahů do terčů, ale nácvik správné a přesné manipulace se zbraní v situacích, které se co nejvíce přibližují reálu - to znamená zacházení se zbraní při chůzi, střelba zpoza překážky, výměna zásobníku při zákroku, střelba z lehu a podobně. Naprostá většina strážníků sice střelnou zbraň po celou dobu výkonu svého povolání nepoužije, je ale nutno některé návyky neustále obnovovat a oživovat,“ vysvětlila Kejdová, která zdůraznila, že speciální střelecké cvičení není reakcí na pražskou událost. „Měli jsme to naplánováno dávno předtím,“ uzavřela tisková mluvčí ostravské