Společně s ním půjde do vězení na 12 let i mladá žena, která společnosti dlužila peníze a incident se odehrál v jejím bytě. Dalšímu obžalovanému bylo v době útoku 15 let a soud mu udělil šestiletý trest.

Původně policisté i státní zástupce jejich počínání kvalifikovali jako loupež. Napadenému muži totiž sebrali 14 000 korun. Soud ale nakonec zločin překvalifikoval na pokus loupežné vraždy. "Útok byl takového charakteru, že museli počítat s tím, že jej napadený nemusí přežít," řekla soudkyně. Podle ní výběrčí daní přežil se štěstím a díky aktivní obraně.

Vladimíra Kramarzová, která výběrčímu dlužila 20 000 korun, se na místě proti rozsudku odvolala. Další dva obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Nejmladší z trojice se před soudem přiznal. Uvedl dokonce, že chtěli tělo po útoku zabalit do koberce a někde zakopat. "Nepočítali jsme, že to přežije," řekl.

Jeho dva komplicové zase tvrdili opak. "Byla to jen legrace. Nechtěli jsme nikomu ublížit," řekl Šmondrka.

Trojice útok dopředu naplánovala. Mladá žena výběrčího pozvala k sobě do bytu. Tam už její komplicové čekali. Paličku měl mladší z nich. K útoku se ale neodhodlal. Iniciativu proto převzal starší. První ránu muž stihl vykrýt, druhá jej zasáhla do hlavy. Upadl do bezvědomí, ze kterého se ale záhy probral a dál se bránil. Nakonec se mu podařilo z bytu uprchnout a přivolat pomoc.

Útočníci po činu uprchli, policisté po nich vyhlásili celostátní pátrání. Během zhruba 24 hodin je objevili policisté v jedné restauraci ve Studénce. Zadrželi je a předali kriminalistům.

Provident Financial je největším poskytovatelem krátkodobých hotovostních půjček domácnostem v Česku. Loňský útok není prvním na její zaměstnance. Předloni v únoru zavraždil v Kladně muž pracovnici firmy, která přišla do bytu vymáhat dluh. O několik měsíců později ho Vrchní soud v Praze odsoudil ke 14 letům vězení.