Spor nakonec Vašíčková prohrála. Jednání v případě žaloby na ochranu osobnosti ostravský krajský soud zatím odročil na neurčito.

"Na majitelku psa jsem podal žalobu na ochranu osobnosti. Požaduji kompenzaci ve výši sto tisíc korun a omluvu od paní Vašíčkové," řekl veterinář Michael Mazoch. Podotkl, že vyčíslit náhradu za sedmiletou soudní při se podle něj ani nedá. Majitelka zvířete se žalobou nesouhlasí. "Je to nehoráznost. My jsme ho nepoškodili. Řekla jsem jen svůj názor," řekla ve čtvrtek Vašíčková.

Podle jejího advokáta se první jednání v tomto sporu uskutečnilo v pondělí. "Soud se seznámil s žalobou i navrhovanými důkazy. Je to poměrně specifické řízení na žalobu," řekl dnes advokát Petr Konečný.

Žaloba navazuje na mnoholeté soudní spory, které majitelka s veterinářem vedla. Tvrdila totiž, že jeho veterinární klinika podala jejímu psímu rekordmanovi zapsanému do Guinnessovy knihy rekordů nevhodný lék Ivomec a překročila i přípustnou dávku. Zvíře poté mělo dostat zdravotní komplikace a nakonec muselo být utraceno. Majitelka zvířete původně žádala jako náhradu škody za smluvené reklamní akce a fotografování milion korun. Své nároky později kvůli placení vysokých soudních poplatků snížila na 300 tisíc korun. Veterinář vinu po celou dobu sporu odmítal. Za pravdu mu dal již před dvěma lety okresní soud a letos v lednu i soudkyně krajského soudu.

Případ však ani tak nekončí. "Předminulý týden jsme se dovolali k Nejvyššímu soudu, domníváme se, že soud rozhodl špatně," řekl právní zástupce Vašíčkové Petr Konečný.

Vašíčkovou dosud soudní spor vyšel na více než 100.000 korun. Částečně invalidní důchodkyně musela soud požádat o splátky. "Pokud bychom žalobu u krajského soudu nyní prohráli, udělali by nám už exekuci. Nemáme to z čeho táhnout," přiznala majitelka čivavy. Uvedla ale, že do ojedinělého soudního sporu by i tak šla znovu. O čivavě Ondrovi, kterého označila za "nejslavnějšího a nedražšího psa na světě", nyní začala psát i knihu.

Do soudních sporů kvůli smrti nejmenšího psa na světě z Třeštiny na Šumpersku, který má v obci i vlastní pomník, se zapojila i řada vědeckých kapacit z tuzemska i zahraničí. Případ považují odborníci za ojedinělý nejen v České republice, ale i za hranicemi země. Kvůli sporu dokonce znalci exhumovali kosti čivavy Ondry vážícího 850 gramů. Odborníci přitom podotkli, že podobný případ ještě nezažili.