Soudce Okresního soudu v Ostravě, který se případem zabýval, totiž dospěl k závěru, že se policista (36 let) nedopustil trestného činu, ze kterého byl původně obžalován. S tím ale nesouhlasil státní zástupce Alois Dlouhý, jenž si podal stížnost ke Krajskému soudu v Ostravě.

„Na policistu, který zodpovídal za provedení akce, jsem podal obžalobu pro nedbalostní ublížení na zdraví. V listopadu loňského roku ale Okresní soud v Ostravě rozhodl o tom, že věc postupuje řediteli policie v Ostravě ke kázeňskému řízení, protože se nejedná o trestný čin, ale pouze o kázeňský přestupek. Proti tomu jsem podal stížnost,“ uvedl státní žalobce Alois Dlouhý s tím, že tento týden obdržel rozhodnutí Krajského soudu, který usnesení okresního soudu zrušil.

„Krajský soud se ztotožnil s mými námitkami a konstatoval, že z průběhu vyšetřování vyplývá důvodné podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví,“ prohlásil Dlouhý. O vině či nevině policisty by měl okresní soud rozhodnout v následujících měsících.

Incident, při kterém mladá žena utrpěla popáleniny, a její přítel měl po explozi výbušky dočasně poškozený sluch, se odehrál v areálu firmy Libros v Ostravě-Přívoze. Konala se zde společenská akce, na které policie předvedla ukázku zadržení pachatelů. Přitom použili cvičné výbušky. Jednu z nich hodil velitel akce, druhou na jeho pokyn podřízený. Zranění mladých lidí naštěstí nebyla vážná.

Policistovi za nedbalostní ublížení na zdraví hrozí až rok vězení. Trestní stíhání původně hrozilo i tehdejšímu zástupci ředitele ostravské policie Jiřímu Veselému, který dal s účastí policie na této akci souhlas. Státní zastupitelství ale nakonec rozhodlo, že Veselý, do jehož kompetence spadala i prevence kriminality, jednal v rámci svých pravomocí. „Setkání mělo nejen zábavní, ale také preventivní charakter a souviselo s otevřením Centra bezpečné jízdy,“ uvedl již dříve Dlouhý.