Při vyšetřování vyšlo najevo, že ve skupince bylo celkem pět osob, z toho tři bratři. Důvodem jejich útěku mohla být skutečnost, že dva z pětice figurovali v seznamu celostátně hledaných osob. Měděné trubky vzali v objektu bývalé nemocnice v Ostravě-Petřkovicích, kde působili jako brigádníci.

Mladíky (16 až 22 let) zahlédl strážník v civilu, který přivolal posily. Tři z pronásledovaných skočili do řeky. Nad dvěma z nich se zavřela hladina. Podle dostupných informací neuměli plavat. Zřejmě se domnívali, že dokáží přejít na druhý břeh, podcenili však hloubku řeky, která dosahovala kolem čtyř metrů. Jejich těla později našli policejní potápěči.

Jeden z přeživších mladíků (22 let) skončil krátce po svém zadržení ve věznici – soud na něj kvůli majetkovým deliktům vydal zatykač. Další (17 let) byl na útěku z výchovného ústavu. Čtyři z pěti aktérů tohoto tragického případu již měli v minulosti problémy se zákonem.

Z dosavadního šetření vyplývá, že strážníci postupovali v souladu se zákonem a nijak nepochybili. „V souvislosti s utonutím mladíků nelze prozatím - na základě zjištěných informací - dovodit jakoukoli případnou trestní či jinou odpovědnost dalších osob,“ konstatovala mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská s tím, že z výsledků soudní pitvy vyplývá, že příčinou smrti je utonutí. Zda bude za krádež měděných trubek někdo obviněn, není zatím jasné. Jejich hodnota, která je rozhodující pro posouzení, zda jde o přestupek, či trestný čin, nebyla dosud vyčíslena.