Ten rituál je víc než sto let starý: uvařit si ranní kávu a k ní si rozevřít papírové noviny. Nyní kvůli rostoucím nákladům na tisk a distribuci a plánům vlády Petra Fialy zařadit na návrh ministra financí Zbyňka Stanjury deníky do nejvyšší 21procentní sazby DPH hrozí, že se nadobro vytratí.

Deník se proto svých čtenářů ve velké anketě zeptal, zdali pro ně mají tištěné noviny smysl a co na nich oceňují.

Ačkoli naprostá většina z téměř čtyř tisíc respondentů vyplňovala dotazník na webu, ukázalo se, že i internetová populace má ke světu tištěných médií převážně pozitivní vztah. Jako nejčastější důvody uváděli, že čtení z papíru je příjemnější a že noviny jsou přehlednější a ucelenější než nepřetržitý tok on-line zpravodajství.

„I z velké ankety Deníku mezi čtenáři i nečtenáři je jasně patrné, že nemalá část společnosti stále pokládá tištěné noviny za nedílnou součást svého života. Důvody, proč mají lidé noviny rádi, jsou u různých skupin různé, nicméně důvěryhodnost a nástroj boje proti dezinformacím je zmiňován velmi často,” říká šéfredaktor Deníku a Denik.cz Roman Gallo.

Papírem proti lžím

Jako důležitou zbraň v boji proti dezinformacím označilo tištěné noviny 41 procent respondentů, přičemž pouze 15 procent se domnívá, že lidé tištěnému zpravodajství nevěří.

U dvou otázek se publikum rozdělilo na dvě téměř stejné poloviny. Tou první bylo, zdali by dotázaní doporučili čtení novin svým blízkým. Zatímco ve Středočeském kraji odpovědělo pozitivně jen 39 procent lidí, na Královéhradecku to bylo téměř 57 procent.

Druhou polarizující otázkou byl odhad, jak dlouho tu s námi papírové deníky budou. Mírně převážili optimisté, přes 54 procent účastníků věří, že tištěné noviny přežijí i následující desetiletí.

Kámen úrazu ovšem představuje jejich cena. Podle více než čtvrtiny lidí by měly být noviny úplně zadarmo. Dalších 44 procent respondentů není ochotno za jeden výtisk platit více než 20 korun. Ochotu kupovat si noviny, i když budou stát více než 30 korun, projevila pouhá 3,4 procenta dotazovaných. Jenže vyšší DPH jejich průměrnou cenu na stánku právě k této hranici posune.

Co dalšího zjistila anketa? Sledujte na denik.cz/noviny.