Za posledních zhruba deset let vzrostly ceny nájmů v Česku ve všech typech domů, nejvíce však v novostavbách a developerských projektech. Nárůst cen u nových domů činil od roku 2014 zhruba 75 procent. Vyplývá to z dat Deloitte Rent Indexu, který srovnává průměrné ceny nájemního bydlení v Česku.

Nejpomaleji zdražovaly byty v domech panelových, které jsou zároveň dlouhodobě nejlevnější. Přesto se i zde vyšplhala průměrná výše měsíčního nájmu na 249 korun za metr čtvereční, což činí téměř 15 tisíc bez poplatků za šedesátimetrový byt.

Napříč českými kraji existují značné rozdíly ve výši měsíčního nájemného, kdy tradičně nejdražší Prahu následují s velkým odstupem kraje Středočeský a Jihomoravský. Praha ale v posledních letech zaznamenala výrazné výkyvy. Po letech růstu průměrné ceny bydlení v první polovině roku 2020 klesly.

Ceny nájmů | Flourish

„Pokles nájmů v Praze se projevil především v centru, a to vlivem většího množství bytů, které byly využívány na krátkodobé ubytování a v době covidu zůstaly prázdné. Majitelé se je snažili umístit na trh dlouhodobých nájmů s nižšími cenami,“ vysvětlil ředitel v oddělení zaměřeném na stavebnictví a nemovitosti ze společnosti Deloitte Petr Hána. Podle něj se k tomu se přidaly i další důvody, jako distanční výuka na vysokých školách a s tím související odliv lidí z Prahy. V prvním čtvrtletí roku 2022 naopak ceny nájmů rychle vzrostly v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny.

Cesta za vlastním bydlením? Nic jednoduchého:

Mezi kraji je nejnižší cena nájmů aktuálně v Karlovarském, a to 184 korun za metr čtvereční. Za necelých deset let zde došlo také k nejnižšímu nárůstu ceny nájmů. „Jedná se o trh vykazující vyšší míru strukturálních problémů souvisejících s nižší koupěschopností či zastoupením vyššího podílu zahraniční klientely,“ komentoval důvody pomalejšího růstu cen Hána.

Z okresních měst jsou nejlevnější nájmy v Karviné a Sokolově, průměrná cena metru nájemního bytu je zde 162 korun měsíčně, o čtyři koruny za metr více zaplatí nájemníci v Děčíně. Po přepočtu na šedesátimetrový byt se tak jedná o jediná tři okresní města v Česku, kde se měsíční nájem ještě drží pod hranicí deseti tisíc.

Drahý Dublin

V porovnání s ostatními evropskými metropolemi jsou ceny nájmů v Praze mírně nadprůměrné. Nejvyšší nájemné bylo v loňském roce v irském Dublinu, kde zaplatili nájemníci průměrně 805 korun za metr čtvereční, tedy téměř 50 tisíc měsíčně za šedesátimetrový byt.

Jak se bude v budoucnu vyvíjet cena nemovitostí?

Na druhém místě je s odstupem Paříž následovaná Oslem a Londýnem. Nejnižší nájmy mají naopak na Balkáně - v Bulharsku a v Řecku. V Bulharské Sofii je průměrná cena za metr nájemního bytu v přepočtu 113 korun měsíčně.

V rámci střední Evropy vyniká levnými nájmy rakouská Vídeň. Jak ale upozornil Hána, tamní trh s bydlením je s ostatními zeměmi porovnatelný jen obtížně. „Vídeň významně zasahuje do rozvoje bytového fondu, do určité míry omezuje developery a určuje pravidla i podmínky za kterých je možná výstavba jednotlivých bytových projektů. V ostatních městech jde spíše o standardní tržní prostředí,“ vysvětlil.