„Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš.“ Hláška z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje bude slavit příští rok padesáté narozeniny. V době vzniku filmu bylo bez korupce některé zboží či služby u nás prakticky nemožné získat. Na to, jak je na tom Česko s korupcí dnes, se zaměřila datová redakce Deníku s využitím dat z letošního průzkumu Eurobarometr.

Z evropského srovnání vyplývá, že Češi jsou vůči projevům korupce nadmíru tolerantní. Pro 59 procent obyvatel ČR je přijatelné dát dárek, nabídnout nějakou protislužbu či rovnou peníze. Benevolentnější jsou v Evropě už jen Chorvaté a Slováci.

„Korupce je sama o sobě těžko měřitelná, ale vidíme, že míra její tolerance je stále velká. Stále v nás přebývá ono rčení z dob komunismu 'kdo nekrade, okrádá svou rodinu',” říká ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha. Společnost podle něj sice reaguje na velké kauzy, ale každodenní drobné korupční chování ignoruje.

Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan
Blažek podal žalobu na Rakušana. Chce si vyjasnit kompetence

„Data Eurobarometru ukazují, že vnímání korupce se napříč generacemi příliš neliší, což svědčí o tom, že problém korupce nelze svádět jen na komunistickou minulost,“ upozorňuje ředitel Transparency International Ondřej Kopečný. „Problémem je rovněž nízká důvěra společnosti v instituce a politiky. To se projevuje i v pocitu, že když nedají „dárek“, nedostanou kvalitní péči, budou čekat déle na razítko a podobně,“ dodává.

Poslušně mlčím

Podle dat Eurobarometru nahlásilo korupci pouze šest procent Čechů, kteří ji v uplynulém roce zažili. Nejčastějším důvodem neoznámení korupce je přesvědčení, že je obtížné cokoliv prokázat a nahlášení by nemělo smysl, neboť odpovědné osoby nebudou potrestány. Lidé se také často obávají, že když korupci nahlásí, dostanou se do problémů a stát je neochrání.

„Množství lidí, kteří se korupci postaví a snaží se ji řešit, narůstá, náš právní systém jim ovšem zatím nedokáže poskytnout dostatečnou právní ochranu, aby došlo k zabránění odvety ze strany zaměstnavatele nebo státní sféry,“ podotýká Škácha.

Michal Stiborek
Ředitel IKEMu Stiborek končí. Po kauze půjček s vysokým úrokem rezignoval

Situaci by mohl zlepšit zákon o ochraně oznamovatelů, který vstoupil v platnost letos v srpnu.  „Velmi bude záležet i na tom, zda se podaří posílit ve společnosti pozitivní obraz oznamovatelů jako statečných lidí, kteří neignorují porušování zákonů, manipulaci se zakázkami, úplatky a podobné nekalosti,“ uzavírá Kopečný.