OSTRAVSKO

MOVE FEST Ostrava 2021
KDY: čtvrtek 30. září - neděle 3. října
KDE: Ostrava (různá místa)

Ve dnech 30. září 3. října 2021 proběhne 8. ročník festivalu tance, pohybu a nového cirkusu, který vás vezme na výlet do krajiny města, krajiny pohybu, krajiny těla a krajiny tvorby. Pojďte prozkoumat své město, pohyb, tělo i tvorbu tak, jak je neznáte. Zavede vás na nová místa, za novými zážitky a novými uměleckými formami. Během přelomu září a října opět festival oživí Ostravu unikátním spojením tance, cirkusu, pohybového divadla a hudby.

Tanečníci - Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Pixabay

Nářez v Barráku
KDY: pátek 1. října od 19 hodin
KDE: BARRÁK Music Club
ZA KOLIK: 200 korun

Přijďte do BARRÁKU podpořit klubovou scénu a pokřtít nové album kapely 100NA100. Kapely BASTARD, 100NA100, GROG a COINCIDENCE spojily síly a přidávají se k těm kapelám, které po dlouhých časech omezování opět rozjíždějí akce na klubových scénách. Tak si to nenechte ujít!

Zdroj: Youtube

Lucius Apuleius: Zlatý osel
KDY: sobota 2. října od 18.30 hodin
KDE: Komorní scéna Aréna, Ostrava
ZA KOLIK: 260 korun, 180 korun - student, senior, ITIC, ZTP

Autorem je platónský filozof Lucius Apuleius. Zlatý osel, jak se tento román ze 2. st. n. l. často zkráceně nazývá (původní název je Metamorphoses sive Asinus aurelus, Proměny čili Zlatý osel), líčí neuvěřitelné příhody zámožného mladíka Lucia, který se díky své touze po rozmarných dobrodružstvích proměnil v osla. Vlastní vyprávění je přerušováno vloženými příběhy jiných postav, Luciův příběh je tedy rámcem pro množství drobnějších příběhů, přičemž tím nejdelším a nejdůležitějším je mýtus o Amorovi a Psyché. Vložení tohoto mýtu není bezúčelné, protože Psyché má s Luciem mnoho společného – těžké zkoušky, jimiž procházejí, jsou trestem za zvědavost a marnivost. Lucius pak v závěru, díky zasvěcení bohyni Isidě, získává svou původní podobu.

Slavnosti bojových umění
KDY: neděle 3. října od 12 hodin
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava

Festival Slavnosti bojových umění je nejstarší exhibicí bojových umění a sportů v Ostravě. Koná se již více než dvacet let. Pořadatelem akce je oddíl Aikido Sportovního klubu policie Ostrava, který je nejstarším a největším oddílem praktikujícím Aikido v našem regionu.

Tato dnes již téměř tradiční akce zároveň slouží nejen k propagaci studia bojových umění v renomovaných oddílech našeho Moravskoslezského kraje a hlavně ostravského regionu, ale také v neposlední řadě k motivování mládeže ke smysluplnému využití volného času. Všichni vystupující a moderátoři se s ohledem na charitativní zaměření akce zříkají nároků na honorář.

Stejně jako v minulých ročnících bude i letos výtěžek festivalu věnován Nadaci policistů a hasičů, která se stará o děti, kterým rodiče zemřeli při výkonu služby. Celý výtěžek ze vstupného jde na konto nadace , která se stará o děti, kterým rodiče zemřeli při výkonu služby.

Aikido. Ilustrační foto.Aikido. Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Leona Paroulková

KARVINSKO

PBK Blues ve Stolárně
KDY: sobota 2. října od 19 hodin
KDE: Stolárna club, Havířov
ZA KOLIK: na místě 250 korun (100 korun ZTP)

Už v sobotu 2. října se v Music clubu Stolárna v Havířově sejde světová bluesová liga. Poprvé zde zahraje KSW 4 Blues, kapela roku v Top Blues 2020 Polsko, a argentinská královna blues Vanesa Harbek II, která před dvěma lety vyprodala ostravský klub Parník, objevila se i na Valašském špalíčku 2019 a letos dobývá festivaly v západní části Evropy, jako např. Švýcarsko, Holandsko nebo Německo.

V sobotu 2. října zahraje v havířovském klubu Stolárna kapela PBK Blues a oslaví tak své pětatřicátiny.V sobotu 2. října zahraje v havířovském klubu Stolárna kapela PBK Blues a oslaví tak své pětatřicátiny.Zdroj: archiv P. Kubíčka

POPLACH Stand-up comedy & Karel Hynek
KDY: sobota 2. října od 18 hodin
KDE: Lodičky Dokořán, Karviná
ZA KOLIK: 180 korun, na místě 250 korun

Opavská stand-up comedy show POPLACH opět v Karviné pořádá večer sršící vtipem a zábavou. Tentokrát i se speciálním hostem. Vstupenky kupujte a objednávejte na baru Lodiček Dokořán. Cena lístku v předprodeji je 180 Kč, na místě 250 Kč. Vstupenek je omezené množství.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

10 let bez Ivana Magora Jirouse
KDY: pátek 1. října od 19 hodin
KDE: Zkušebna Art club, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 200 korun v předprodeji, 250 korun na místě

Večer plný hudby, smíchu a vzpomínek na jedinečného Ivana Martina Jirouse. Originální pořad o básníkovi undergroundu a jeho tvorbě. Součástí večera bude výbor z díla, který přednese básnířka RADANA ŠATÁNKOVÁ, následně shlédneme vzpomínkovou komentovanou projekci FRANTIŠKA "ČUŇASE" STÁRKA a večer velkolepě zakončíme koncertem TONYHO DUCHÁČKA & GARAGE, dále vystoupí kapely HOUBY a DEAD HORNET.

Ivan Magor JirousIvan Magor JirousZdroj: DENÍK/Lubomír Stehlík

Oktoberfest na Olešné 2021
KDY: sobota 2. října od 14 hodin
KDE: Family Park Olešná
ZA KOLIK: 88 korun, děti mají vstup zdarma

Přijďte si užít zábavné odpoledne a vystoupení rockových kapel. Další ročník oblíbeného festivalu je tady! Startuje se v sobotu 2. října ve 14 hod. Kapely KABÁT REVIVAL DASKABÁT a AC/DC COVER BAND vám určitě padnou do noty. Na programu budou také grilované speciality, deset druhů piv a program pro děti!

Oktoberfest.Oktoberfest. Ilustrační fotoZdroj: Deník/archiv

OPAVSKO

Hudební BrankaFest
KDY: sobota 2. října od 17 hodin
KDE: KD Branka u Opavy
ZA KOLIK: 150 korun

Kulturním domem bude znít hudba. Přehlídku účinkujících zahájí havířovský Butterfly Kiss a po něm vystoupí bílovecký Ilegal Ilussion. Bučovický Forrest Jump a přehlídku kapel ukončí havířovský Soul Massacre. (jih)

Zdroj: Youtube

Běh s posezením
KDY: sobota 2. října od 14 hodin
KDE: Ludgeřovice

Účastníci absolvují vyřazovací závod na pat až deset kilometrů v okolí chaty Ostříž – Farská cesta. Po skončení bude vyhlášení absolutního vítěze a už poklidné posezení s jídlem, pitím a živou hudbou, vyhrávající přítomným do 22 hodin. (jih)

Hlavolamy i kuriozity v kulturním domě
KDY: neděle 3. října od 9 do 16 hodin
KDE: KD Větřkovice

Na XIX. mezinárodní výstavě výrobců a sběratelů hlavolamů a jiných kuriozit budou k vidění špičkové hlavolamy celého světa, některé zhotovené 3D tiskem. Návštěvníci budou svědky světových premiér hlavolamů i deskových her a některé si mohou vyzkoušet i koupit. Své místo budou mít i historické pohlednice z regionu, podpisy významných osobností, pivní tácky, výrobci ozdobných gratulací, foukání skla pro děti, numismatika a ukázky starých řemesel i další zajímavosti včetně překvapení přímo v sále. (jih)

Drakiáda i Den zdraví
KDY: neděle 3. října
KDE: Vítkov

Louka u druhého Paveláku bude od 15 hodin plná létajících předmětů, v tomto případě draků. Vyhlášená bude soutěž, čí drak vyletí až do oblak, ale odměny se dočkají všichni soutěžící. Den zdraví proběhne od 9 do 17 hodin na náměstí Jana zajíce. Jeho náplní bude bezplatné měření i zdravotnické poradenství. Jako dárek získají návštěvníci knihu. (jih)

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Matej Slávik

Inscenace o české dirigentce
KDY: neděle 3. října od 19 hodin
KDE: Slezské divadlo, Opava
ZA KOLIK: 350, 300, 100 korun, studenti 50 procent sleva

V rámci festivalu Bezručova Opava nabídne divadlo Husa na provázku opavskému publiku symfonietu o brněnské femme fatale, skladatelce a dirigentce Vítězslavě Kaprálové. Hra Vitka přibližuje pestrý život a dílo této umělkyně, která působila v oboru, vyhrazenému především mužům. Příběh, hovoří o nespoutanosti, náruživosti a svobodomyslnosti, ji představuje jako nekonvenční osobnost s bohatým milostným životem, který skončil v jejích pětadvaceti letech. Udržovala též mnohaletý partnerský vztah s ženatým Bohuslavem Martinů a kdyby žila déle, stala by se jednou z nejslavnějších českých žen. (jih)

NOVOJIČÍNSKO

Toulky kolem Odry
KDY: 1. října - 30. října
KDE: Návštěvnické centrum Nový Jičín

Vernisáž výstavy fotografií Františka Havlíčka proběhne v pátek 1. října od 17.00 hodin v galerii Návštěvnického centra v Novém Jičíně. Nechte se unést kouzelnými snímky, zachycujícími Odru ve všech podobnách a místa oblasti Poodří, které nezklamou za žádného ročního období.

Řeka Odra - Ilustrační foto.Řeka Odra - Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Morys

Klub domácích školáků
KDY: pátek 1. října od 10 hodin
KDE: Městská knihovna Frenštát pod Radhoštěm

V rámci workshopu Klub domácích školáků, který proběhne 1. října v dětském oddělení v knihovně ve Frenštátě pod Radhoštěm, si můžete vyměnit zkušenosti s domácím vzděláváním. Na programu bude například hraní s knihou a dramatizace příběhu, domýšlení vývoje děje a obecná práce s knihou a textem. 

Štramberský Jasoň
KDY: sobota 2. října
KDE: jednotlivé trasy na webu akce

Těšte se na 5. ročník turistického pochodu Lašskou bránou Beskyd a jejím okolím s cílem na náměstí ve Štramberku. Akci pořádá spolek Bezva běh pro bezva lidi, z. s. Více informací na tomto webu.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: repro Deník

BRUNTÁLSKO

Krnovská padesátka
KDY: sobota 2. října od 6 hodin
KDE: start v 6 hodin u Střediska volného času Krnov
ZA KOLIK: startovné je dobrovolné

Jubilejní 55. ročník oblíbeného putování po lesích a zajímavostech v okolí Krnova, které je vhodné pro malé i velké turisty. Trasy uzpůsobené pro pěší i cyklisty výběr je mezi různě dlouhými trasami. Start a registrace u Střediska volného času Krnov. Více informací na webu www.turistikrnov.cz/krnovska-50/. Akce se koná v sobotu 2. října a start je v 6 hodin u Střediska volného času.

Discordant v Kofola Music Clubu
KDY: sobota 2. října od 20 hodin
KDE: Kofola Music Club, Krnov
ZA KOLIK: 120 korun, 150 korun

Progresivně metalově laděná kapela z Krnova vystoupí v místním Kofola Music Clubu, aby rozvířila vody opět nabíhající klubové scény a sezóny. Koncert se uskuteční v sobotu 2. října od 20 hodin a hostem bude kapela Apathy Again.

Zdroj: Youtube

Máte tip na dobrou akci nebo jste dokonce jejím pořadatelem a rádi byste tuto událost zviditelnili? Pošlete krátký popis akce s ilustrační fotkou na e-mail: gabriela.stasova@denik.cz. Pozvánka se posléze objeví v našich tipech.