OSTRAVSKO

Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy
KDY: sobota 29. ledna od 18.30 hodin
KDE: Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
ZA KOLIK: 320 až 450 korun

Dramatizace jednoho z nejvýznamnějších románů o Ostravě, který originálním způsobem vypráví příběhy obyvatel tohoto národnostně smíšeného města na pozadí historie fotbalového klubu. Dějiny ostravského fotbalu totiž nezačínají na Bazalech, ale na slezském Kamenci, poblíž kterého Ota Filip vyrůstal. S hráči FC Slezská Ostrava (dnešní FC Baník Ostrava) prožijeme stěžejní okamžiky našich moderních dějin. První republika, nacismus, komunismus, pražské jaro, normalizace. Češi, Poláci, Němci, Prajzáci, Židé. A to vše viděno očima hlavního hrdiny, který umí létat a dokáže rozmlouvat s mrtvými. Velkolepé divadlo, které je stejně zábavné jako kruté. Stejně jako doba, o které vypráví.

Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské OstravyNanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské OstravyZdroj: Archiv NDM

Bílý Tesák a odhozené srdce
KDY: sobota 29. ledna od 15 hodin
KDE: Studio G, Ostrava

Bílý tesák je bezesporu nesmrtelný příběh z divočiny. Z divočiny se vším kouzlem, krásou přírody i její syrovostí a krutostí. Příběh malého vlčete, které zkoumá a objevuje svět a jeho pravidla. Pravidla bolesti, lásky, přežití, strachu, mateřství, tepla nory, kousanců, pravidlo býti štváčem-lovcem i štvanou kořistí. Vše prostupuje všudypřítomná smrt. Je zlá? Je přirozená. Zrození, smrt a další zrození jsou propojené body na spirále bytí všeho živého. Takový je zákon divočiny.

Když Svinovem proletí dvě staletí
KDY: neděle 30. ledna od 14 hodin
KDE: nádraží, Ostrava-Svinov
ZA KOLIK: 100 korun

Komentovaná vycházka Svinovem přibližuje dějiny jedné z nejstarších částí Ostravy, která náleží do území Slezska. Od první písemné zmínky v roce 1265 budeme sledovat dějiny skromné vesničky, která zažila zásadní převrat ve 40. letech 19. století. Právě tehdy zde vznikla nádražní stanice na Severní dráze Ferdinandově, která rozproudila život v dosud tiché obci. Nebyla to jen železnice, došlo zde k rozvoji průmyslu, dopravy, ke stavebnímu boomu, k rozmachu spolků i církevního života. Právě období let 1850–2020 bude hlavním tématem vycházky. Trasa má asi 4 kilometry, a procházka trvá asi 100 minut. Sraz je před prosklenou halou nádraží Ostrava-Svinov, u vodotrysků.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

KARVINSKO

V hlavní roli kámen
KDY: sobota 29. ledna od 9 hodin
KDE: Archeopark Chotěbuz-Podobora

Zažijte na vlastní kůži, jak se žilo v době kamenné! Po celý den bude možné vyzkoušet si rozdělat oheň, vzít si do ruky kamenné nástroje, dozvědět se více o výrobě různých typů nástrojů a jejich využití a obléct se jako lovec.

Archeopark v Chotěbuzi.Archeopark v Chotěbuzi.Zdroj: Deník/Michaela Zormanová

MikeM Acoustic Live
KDY: sobota 30. ledna od 19 hodin
KDE: 777, Havířov

Oblíbený muzikant publiku zahraje evergreeny hity 80. a 90. let zahraniční i československé produkce.

Ženský kruh: Divoška
KDY: neděle 30. ledna od 10 do 13 hodin
KDE: Lehkost ženství, Havířov

Divoká žena je nespoutaná, spontální, odvážná. Bourá limity a omezující přesvědčení, razí si svou vlatní cestu. Nikdo a nic ji nemůže říkat, co má dělat nebo jaká má být. Je věrná sama sobě. Žije v souladu se svou pravdou a hlubokým napojením na říši rostlin a říši zvířat, neb cítí hlubokou sounáležitost s veškerým životem na Zemi. Tancuje bosá, raduje se ze svého těla a nahoty, prožívá život všemi svými smysly protože si to dovolí. Je to její esence, je to její přirozeností. Prožij si i ty, jaké by to bylo, kdyby jsi žila svou divokost - a to v bezpečném kruhu láskyplnych žen, sester.

Zpěvačka ze Superstar a Vlna Lubomír Vaňka
KDY: pátek 28. ledna od 19 hodin
KDE: foyer kina K3, Bohumín
ZA KOLIK: 100 korun

Vlna „Lubomír Vaňka“ z kapely Cofe@Vlna a Kateřina Chybová z Top 20 loňské SuperStar. Nevšední dvojkoncert pořádá K3 Bohumín už tento pátek 28. ledna na malé scéně ve foyer kina od 19 hodin. Vlna - Lubomír Vaňka je člen kapely Cofe@Vlna z Olomouce, který se představí jako sólista. Hraje písně z repertoáru kapely, které napsal Martin Kofe Neumann. Kateřina Chybová je mladá talentovaná zpěvačka, sama se doprovází na klavír.

Vlna Lubomír Vaňka z kapely Cofe@Vlna a Kateřina Chybová z Top 20 loňské SuperStar vystoupí v Bohumíně.Vlna Lubomír Vaňka z kapely Cofe@Vlna a Kateřina Chybová z Top 20 loňské SuperStar vystoupí v Bohumíně.Zdroj: Archiv pořadatele

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Na Hromnice o hodinu více
KDY: neděle 30. ledna od 15 hodin
KDE: Faunapark, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 70 korun, rodinné vstupné 210 korun

Návštěvníci programu se hravou formou dozví, proč se vlastně Hromnice slaví a co znamenají. Proč se říká „na Hromnice o hodinu více“ a skutečně to znamená, že jaro už je za dveřmi?

O nenasytném vodníkovi
KDY: neděle 30. ledna od 15 hodin
KDE: Kino Vlast, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 70 korun

Premiéra pohádky o zlém vodníkovi, který se usmyslí, že si podmaní jednu vesnici. A k tomu mu pomáhá jeho přítelkyně - čarodějnice. Zrovna dostal zálusk i na mlýn, ovšem Dorotka se jen tak nedá, navíc se k mlýnu blíží z daleké cesty i jeden krajánek.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/archiv

Improzápas
KDY: sobota 29. ledna od 19 hodin
KDE: Divadelní klub D.N.A., Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 120 korun

Zápas v divadelní improvizaci, ve kterém si to rozdají FrMol z Frýdku-Místku s ImJoy Liberce. Přijďte fandit, hlasovat a hlavně se od srdce zasmát!

OPAVSKO

Čtvrtý pokus pro Cyrana
KDY: neděle 30. ledna od 19 hodin
KDE: Slezské divadlo Opava

Premiéry Cyrana z Bergeracu se smůla držela nad očekávání pevně. Původní premiéru hry, plánovanou na 12. března, poslal covid uzavřením divadla pod kytky a loňskou srpnovou předpremiéru na nádvoří Červeného zámku zhatilo zase nepříznivé počasí. Další šanci dostal nosatý hrdina do třetice letos 16. ledna, ale osud v podobě nemoci hlavního představitele znovu prosadil svou. Další a snad už konečně poslední premiérový pokus bude tuto neděli a Cyrano snad už bude moci konečně odhodit svůj širák v dál. (jih)

Martin Valouch (Cyrano) a Andrea Zatloukalová (Roxana)Martin Valouch (Cyrano) a Andrea Zatloukalová (Roxana)Zdroj: Radovan Šťastný

Turnaj zabaví sportovce i fanoušky
KDY: sobota 29. ledna od 9 do 18 hodin
KDE: Sportovní hala Hlučín

Místní příznivci kolektivního halového sportu se zabaví na florbalovém turnaji pro děti a mládež, narozenou mezi lety 2007 až 2015. Program se třemi kategoriemi se uskuteční ve spolupráci s florbalovým oddílem FBC Hlučín a jeho pořadatelem je hlučínský Dům dětí a mládeže. (jih)

Výstava se bude loučit
KDY: víkend 29. a 30. ledna
KDE: Muzeum Hlučínska, Hlučín

Zájemci o retrospektivní výstavu tvorby hlučínského rodáka Johannese Bochenka by už rozhodně váhat neměli, protože skončí už 2. února. Talentovaný malíř vystudoval berlínskou Akademii umení a získal prestižní stipendium pro studium v Římě. V jeho životní tvorbě, která dalece přesáhla hranice regionu, hrála prim náboženská tematika a uvedená výstava je průřezem jeho tvorbou v dosud největším celku. (jih)

Výstava Johannes Bochenek – poslední z NazarénůVýstava Johannes Bochenek – poslední z NazarénůZdroj: Muzeum Hlučínska

Tatínek umí různé věci
KDY: neděle 30. ledna od 10 a 16 hodin
KDE: Loutkové divadlo Opava

Rodinný soubor Rarášci nabídne dětem od tří let i jejich doprovodu veselé příběhy pro celou rodinu pod názvem Tatínek není k zahození. Inspiraci k nim našel v pohádkách Arnošta Goldflama a ústředním hrdinou je tatínek, který zvládne vyřešit každou šlamastiku. Goldflam své pohádky věnoval nejenom dětem, ale i jejich otcům tak, aby se i oni mohli doma pochlubit svými hrdinskými činy a vylepšit si tím svůj někdy trochu pošramocený domácí obraz. (jih)

Filmový klub: Zpráva
KDY: pondělí 31. ledna od 18 hodin
KDE: Kino Mír, Opava

Opavský filmový klub připomene dvě lednová výročí spojená s holokaustem uvedením slovenského snímku Zpráva. Před osmdesáti lety 20. ledna se konala konference ve Wannsee, která stanovila přesný postup při tzv. konečném řešení židovské otázky, a 27. ledna 1945 byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. Režisér Peter Bebjak natočil svůj film základě knihy Alfréda Wetzlera, který 7. dubna 1944 utekl společně s Rudolfem Vrbou právě z Osvětimi. Dva mladíci putovali sto kilometrů přes hory a nepřátelské hlídky do rodné země, tehdejšího Československa. Ten nejtěžší okamžik je však teprve čekal, totiž přesvědčit svět, aby uvěřil, co se v nacistickém pekle děje. Film se sugestivně snaží vystihnout hrůzostrašnou atmosféru tehdejšího dění v táboře a končí téměř divadelní konverzační scénou obou protagonistů se zástupcem mezinárodní organizace. Je škoda, že se film více nesoustředil na popis toho, co zpráva způsobila a jakých reakcí se dočkala než na mnohokrát viděné hrůzy koncentračního tábora. Ale bohužel i ty je nutné si stále připomínat. Snímek Zpráva uvádí kino Mír v pondělí 31. ledna od 18 hodin. (mal)

NOVOJIČÍNSKO

Michal Nesvadba
KDY: sobota 29. ledna od 16 hodin
KDE: Beskydské divadlo, Nový Jičín
ZA KOLIK: 150 až 190 korun

Michal umí běhat, umí stát, umí mluvit i tancovat. Kouzelný Michal je první hračkou na světě, která si může vybrat, kdo si s ní bude hrát! Michal naučí děti pořádku ve svých hračkách. Bez dětí to ale nejde a tak jsou od začátku až do konce aktivně zapojeny do magické hry s rekvizitami vyrobenými ze samolepicí pásky.

Michal na hraníMichal Nesvadba. Ilustrační fotoZdroj: Umělecká agentura Pragokoncert

Mekki Martin
KDY: pátek 28. ledna od 22 hodin
KDE: Stage Bar, Nový Jičín

Mekki Martin, legendární brněnský DJ, který pravidelně vystupuje v nejlepších světových klubech vystoupí ve Stage baru! Jeho vytříbený vkus nenechá v klidu žádného milovníka taneční muziky. Spolu s ním vystoupí Novojičinský Dyrvex, večer tak bude jednoznačně zárukou vynikající párty.

Tradiční zabijačka s cimbálem
KDY: sobota 29. ledna od 10 do 17 hodin
KDE: Valašská hospoda u Janíka, Frenštát pod Radhoštěm

Mistr cechu řeznického bude přímo před návštěvníky vyrábět všechny tradiční zabijačkové speciality. Lidé mohou ochutnat řízky ze tří druhů masa, ovar, vařené maso, zabijačkovou polévku, prejt, jitrnice, jelita i tlačenku. Přijďte oslavit tradiční valašský fašank i s cimbálovou muzikou Aldamáš.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

BRUNTÁLSKO

Meditace s křišťálovými mísami
KDY: neděle 30. ledna od 16 do 19.30 hodin
KDE: Antares, Krnov

Rozjímání s křišťálovými mísami, které zájemce povedou cestou neznámou, v nejčistších tónech a energiích. Bude představovat cestu duše a ducha do hlubin poznání a jedinečnosti s vibracemi světla tvých buněk. Provázet bude Jiřinka Solvana Vašinová.

Zimní výtvarné tvoření
KDY: pátek 28. ledna v 15 hodin
KDE: SVČ, Bruntál
ZA KOLIK: 50 korun

Nejen na Vánoce můžou být okna krásně vyzdobená. Přijďte za námi na SVČ Bruntál strávit krásný zimní čas při výrobě zimní ozdoby do okna a ledové svíčky.

Kurz pečení pro babičky a vnoučata
KDY: sobota 29. ledna od 10 do 12 hodin
KDE: SVČ Krnov
ZA KOLIK: 200 korun pro dvojici

Milé babičky, přijďte strávit sobotní dopoledne pečením se svými vnoučaty. Vaše zkušenosti a rady jsou totiž k nezaplacení. S sebou si nezapomeňte zástěru, přezůvky a krabičku na výrobky, protože co si upečete, to si také sníte. Veškeré suroviny a pomůcky na pečení budou zajištěny. Na akci je nutné se přihlásit e-mailové adrese: barbora.komarkova@svckrnov.cz nebo tel.: 775 055 214

Pečení vánočního cukroví. Ilustrační snímek.Ilustrační snímek.Zdroj: DENÍK/ Petr Šimr

Máte tip na dobrou akci nebo jste dokonce jejím pořadatelem a rádi byste tuto událost zviditelnili? Pošlete krátký popis akce s ilustrační fotkou na e-mail: gabriela.stasova@denik.cz. Pozvánka se posléze objeví v našich tipech.

Za změnu programu neručíme. Pořádání akce bude závislé na aktuální epidemické situaci, sledujte web či sociální sítě pořadatelů.