OSTRAVSKO

Kubalovci
KDY: neděle 4. září od 15 hodin
KDE: Komenského sady, Ostrava

Mladá cimbálová muzika z Opavy vystupovala na Slovensku, v Německu, Dánsku, Slovinsku, Polsku, Řecku a dokonce na Filipínách. Vedle lidových písní z Moravy, Slovenska, Maďarska či Rumunska hraje i pop music, světové evergreeny a klasiku.

close Cimbálová muzika Kubalovci info Zdroj: Facebook tělesa zoom_in Cimbálová muzika Kubalovci

Den ostravských dopraváků
KDY: sobota 3. září od 10 hodin
KDE: Dílny dopravních podniků, Ostrava

Návštěvníci Dne ostravských dopraváků se můžou těšit na tradiční jízdy historickými vozidly v areálu i okolí, na vozidla DPO, stánky i dynamické ukázky hasičů, městské policie nebo želez-ničních modelářů. Nebude chybět ani fun zóna s aktivitami pro děti, vystoupení Poppy a Adélky nebo žongléra Jana Hlavsy. Potkat můžete i Klauny z balónkova. Samozřejmostí bude také hudební vystoupení. Tentokrát nás svou návštěvou poctí Jan Krhut.

Nádraží Ostrava-Vítkovice: perla bruselského stylu
KDY: sobota 3. září od 15 hodin
KDE: Nádraží, Ostrava-Vítkovice
ZA KOLIK: zdarma

Komentovaná vycházka přibližuje jednu z nejvýznamnějších dopravních staveb 60. let minulého století v ČSSR – Polaneckou spojku, na níž bylo roku 1967 otevřeno nové moderní nádraží ovlivněné bruselským stylem.

Během komentované vycházky se dozvíte, z jakého důvodu se začala stavět Polanecká spojka již v roce 1916. Zjistíte, že moderní historie této železniční trati se začala psát v roce 1960, kdy byla zahájena příprava pro stavbu železniční spojky mezi Svinovem, Polankou a Kunčicemi. Pouká-žeme na důsledky této stavby pro čtvrť Zábřeh-Družstvo.

Během vycházky je přiblížena zejména samotná budova nádraží Ostrava-Vítkovice. Autor vy-cházky se zaměřuje na její architekturu, minulost i současnost. Součástí prohlídky je ukázka uni-kátních historických fotografií z dob největší slávy této nádražní budovy. Pozornost je věnována také blízkému panelovému domu určenému pro zaměstnance Československých státních drah, dále o návaznosti stanice na městskou hromadnou dopravu a o budoucím využití nádraží, které bylo v roce 2020 po mnoha letech sporů prohlášeno za kulturní památku.

close Vítkovické nádraží v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in Vítkovické nádraží v Ostravě. Ilustrační foto

Zdraví a Duše
KDY: 2. a 3. září
KDE: Černá louka, Ostrava

Představení nových možností, jak zlepšit své zdraví, jak se vydat v životě jinou cestou nebo třeba jen změnit úhel pohledu. Součástí festivalu budou přednášky, workshopy, meditace a různé techniky pro mentální i fyzické tělo. Jsou zvané zajímavé osobnosti, které se věnují alternativě, duchovnímu i duševnímu rozvoji, celostní medicíně a dalším aktuálním tématům. Můžete se těšit na dárečky a soutěže o zajímavé ceny. Již 2. a 3. září na Černé louce v Ostravě!

close Festival Zdraví a duše - plakát k akci info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Festival Zdraví a duše - plakát k akci

KARVINSKO

Prolínání kultur
KDY: sobota 3. Září od 12 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Karviná
ZA KOLIK: zdarma

Festival národnostních menšin je již na počátku září v Karviné tradicí. V sobotu 3. září můžete na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě zhlédnout vystoupení českých, polských, vietnamských, romských, maďarských, židovských a řeckých souborů. Festival bude doplněn prodejem typických národních gastronomických specialit. Projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje a vstupné na akci je zdarma.

close 10. ročník festivalu národnostních menšin s názvem Prolínání kultur. info Zdroj: Deník/Michaela Zormanová zoom_in 10. ročník festivalu národnostních menšin s názvem Prolínání kultur.

Dny rodin
KDY: neděle 4. září od 13 hodin
KDE: Archeopark Chotěbuz-Podobora
ZA KOLIK: zdarma

V Archeoparku je na něděli připravený zábavný program pro celou rodinu a také informace o náhradní rodinné péči. Akce se koná v rámci kampaně Dejme dětem rodinu, která informuje o pěstounství a motivuje k němu další ochotné lidi. Na programu bude různé kreativní tvoření, zá-bavné hry pro děti, malování na kamínky, airbrush tetování, výroba lapačů snů, výrobky ze slizu, výroba magnetů, atrakce pro děti, klaunské skeče, zábava s bublinami, tvarování balónků pro děti, kouzla klaunů, deskové hry, volné vstupy do archeoparku a dokonce i možnost vyzkoušet lukostřelbu.

close Dny rodin - plakát k akci info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Dny rodin - plakát k akci

Latino party
KDY: sobota 3. září od 16.30 hodin
KDE: Lodičky Dokořán, Karviná

Opět po roce se mohou milovníci tance a jihoamerických rytmů těšit na již 3. ročník Latino párty v malebném prostředí na Lodičkách v Karviné. Nebudou chybět workshopy, dobrá hudba, drinky a sousta skvělých tanečníku z Čech, Polska a Slovenska. Letos program doplní i koncert kapely Los Del Barrio dB s frontmanem a skvělým jazzmanam Tomasem Jochmanem. Můžete se těšit také na taneční lekce se špičkovými lektory. Ti budou učit salsu a kizombu.

close Latino party - plakát k akci info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Latino party - plakát k akci

Těšínem bude znít hluk motorů závodních aut
KDY: sobota 3. září
KDE: Frýdecká ulice, Český Těšín

Frýdecká ulice se v sobotu promění v jednu velkou závodní arénu. Přímo v centru města se bude konat Mezinárodní driftuningový závod, kterého se zúčastní 20 jezdců z Česka a Polska. Akce má ale i benefiční přesah,tentokrát se vybírají peníze pro dvouletou Terezku, která trpí v Česku unikátní Alexandrovu chorobou, která ji ohrožuje na životě.

Jak slibují organizátoři, prostranství uprostřed města promění na závodní trať obklopenou městem a zabezpečenou betonovými bloky, která nabídne technické i rychlostní pasáže. Doplněna bude o speciální efekty a při večerním finále bude celá osvícená battle arena.

„Máme připravenu jedinečnou diváckou zónu, ze které bude 360stupňový výhled na celou trať. Závodní vozy budou všude kolem vás. Závod bude komentovaný i s doprovodným programem, „ slibují organizátoři ze Zapal to Crew.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Cirkus bez Šapitó
KDY: neděle 3. září od 14 hodin
KDE: Faunapark, Frýdek-Místek

Cirkus bez šapitó ve faunaparku lákána workshopy, představení, ukázky a zábavu. V programu bude k vidění Prostě cirkus Valašské Meziříčí, Cirkus Xobě, Aire de La Plata, Aerial Cabaret - vzdušná akrobacie Frýdek-Místek, Dogdancing Fany Frýdek-Místek, Studio Bosky Pole dance & Jóga Frýdek-Místek, Treibball, Akrojóga, Klauni z Party Time Frýdek-Místek a další.

close Cirkus bez Šapitó - plakát k akci info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Cirkus bez Šapitó - plakát k akci

Na křídlech fantazie
KDY: sobota 3. září od 10 hodin
KDE: hrad Hukvaldy

Všichni milovníci historického šermu si přijdou na své na šermířském představení v podání Divadla bez střechy. Pro diváky jsou připraveny celkem čtyři výstupy. Jako první bude možné vidět v 10.30 hodin představení Židle. Je to tragikomický akční příběh o lidské podlosti a nenažranosti aneb co vše se může stát najdou-li dva potulní žoldnéři něco, co může zásadně změnit jejich bídný život. Od 12. 30 hodin se odehraje Commedia dell´morte. Výpravná tragikomedie o tom, že i mistr popravčí může mít rád svou práci a spravedlnost je pojem velice relativní. Ve 14. 30 hodin modou diváci zhlédnout Dědictví, tentokráte akční tragikomedie o tom, co vše se může stát je-li touha po majetku silnější než zdravý rozum. V 16 se podruhé odehraje Commedia dell´morte.

close Šermíři na Bezdězu info Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín zoom_in Historický šerm. Ilustrační foto

Paříž, Paříž
KDY: pátek 2. září od 17 hodin
KDE: kino Vlast, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: zdarma, projekce 50 korun

Vernisáž výstavy fotografií polské výtvarnice Agnieszky Cyranka-Pytlik a Dalibora Bednáře nabídne dva různé pohledy na Paříž. Oba autoři nezávisle na sobě, v různých časových obdobích a rozdílnými technikami zpracování zachycují svůj pohled na Paříž, okouzleni městem na Seině. Vernisáž doprovodí Barbora Garzinová harfou a zpěvem, Anežka Tkáčová pak na cimbál. Součástí vernisáže bude následná filmová projekce filmu Federica Felliniho Aamrcord.

close Ilustrační foto info Zdroj: Deník/Jan Handrejch zoom_in Ilustrační foto

GulášFest 2022 Baška
KDY: sobota 3. září
KDE: areál přehrady Baška

Již 12. ročník GulášFestu o putovní pohár proběhne v sobotu 3. září 2022 v areálu přehrady Baška. Mezi pravidly pro soutěž je např. podmínka vařit kotlíkový guláš, veškerá příprava na místě a minimální množství 5 litrů. Mňam! Začátek vaření záleží na vás, ale odběr pro porotu bude nejdříve v 15 hodin je tak na vás, abyste přípravu načasovali.

OPAVSKO

Hlučínský krmáš bere za kliku
KDY: víkend 3. a 4. září
KDE: Mírové náměstí a Hlučínské jezero, Hlučín

Na Mírovém náměstí zahájí krmášový program jízda veteránů a pokračování bude v režii kapel Stanley´S Dixie Street Band, Lunetic a Drive. Nedělní dopolední část obstará od 10 hodin bohoslužba a koncert kapely Hlučíňanka . Odpoledne bude na Mírovém náměstí od 15 hodin rovněž živo. Vystoupí tam studenti místního gymnázia, skupiny Saltatores, The People a možná přijde i kouzelník. Tradiční náplň bude u Hlučínského jezera a nabídne návštěvníkům zábavné atrakce, stánky a další zábavné akce, které ke každému krmáši nedílně patří. (jih)

close Hlučínský krmáš 2021 info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Hlučínský krmáš 2021

Víkend v režii Slezského divadla
KDY: sobota a neděle 3. a 4. srpna
KDE: zámek Hradec nad Moravicí

Pokud se počasí zachová solidárně, uskuteční se u Bílé věže na speciálně postaveném hledišti každý den jiné divadelní představení. V sobotu přijde dospělé diváky od 20 hodin pozdravit sám Cyrano z Bergeracu v podobě Martina Valoucha. V pověstném širáku, který odhodí v dál, bude nosatý dobrodruh z vůle svého stvořitele Edmonda Rostanda provokovat přátele i nepřátele a sužovat se marnou láskou ke krásné Roxaně. V neděli přivítají děti i jejich doprovod v 17 hodin na stejném místě oblíbenou Popelku, oblečenou do muzikálového hávu. Prostřednictvím těchto inscenací navazuje Slezské divadlo na své na zámku už úspěšně uvedené inscenace Noc na Karlštejně, Prodaná nevěsta nebo Sluha dvou pánů. (jih)

close Zámečtí hosté – Cyrano z Bergeracu a Popelka. info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Zámečtí hosté – Cyrano z Bergeracu a Popelka.

Výtvarný plenér v přírodě
KDY: víkend 3. a 4. září
KDE: zřícenina hradu Vikštejn, Radkov
ZA KOLIK: 900 korun

Galerie U Jakoba uskuteční pod vedením profesionální lektory Mimozy Bocin jednodenní plenér. Účastníci si mohou sami zvolit techniku, kterou budou při své tvorbě používat nebo si ji mohou nechat poradit. V sobotu i v neděli plenér začíná od 9.30 hodin a končí v 16 hodin. (jih)

NOVOJIČÍNSKO

Ponožkové odpoledne
KDY: pátek 2. září od 16 do 18 hodin
KDE: Sokol, Štramberk
ZA KOLIK: zdarma

Pro všechny malé i velké tvořivce je v areálu štramberského Sokola připraveno Ponožkové odpoledne. Návštěvníci se mohou připojit a pomoci vyrobit barevné, hravé a zábavné ponožky pro dětské onkologické pacienty. K dispozici bude hřiště a pro pobavení i pískování a třpytivé tetování.

close Ilustrační foto. info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in Ilustrační foto.

30. výročí založení skupiny Allegros
KDY: sobota 3. září od 11 hodin
KDE: Štramberk
ZA KOLIK: zdarma

Oslavy výročí zahájí v 11 hodin dobový průvod z náměstí do Národního sadu. Lidé si pak užijí vystoupení skupin historického šermu, dobových hudebních skupin, kejklíře, dobové tance a pro děti budou připraveny i různé soutěže.

close 30. výročí založení skupiny Allegros - plakát k akci info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in 30. výročí založení skupiny Allegros - plakát k akci

Hudební večer
KDY: pátek 2. září od 18 hodin
KDE: Nové Slunce, Nový Jičín

K tanci a poslechu zazpívají Karla Michalíková a Zuzana Segeťová, které spolu už pět let působí jako svatební zpěvačky ve skupině Zazpívejmi, což je vokální dámské duo a DJ v jednom.

BRUNTÁLSKO

Bruntálské indiánské léto
KDY: sobota 3. září od 13 hodin
KDE: Náměstí Míru, Bruntál
ZA KOLIK: zdarma

Již 19. ročník multižánrového hudebního festivalu přinese celkem devět koncertů, kde si svoje želízko v ohni najdou vyznavači folku, country, blues, bluegrassu či folkrocku.

close Bruntálské indiánské léto zve vyznavače folku, country, blues, bluegrassu či folkrocku. info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Bruntálské indiánské léto zve vyznavače folku, country, blues, bluegrassu či folkrocku.

Kočovský kotlík
KDY: sobota 3. Září od 10 hodin
KDE: obecní úřad, Moravskoslezský Kočov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Desátý ročník kotlíkových gulášů se soutěží o nejlepší kotlíkový guláš pobaví děti atrakcemi a dospělé country koncertem kapely Wagon.

Chantal Poullain a Trio Štěpána Markoviče
KDY: neděle 4. září od 19 hodin
KDE: Koncertní síň sv. Ducha, Krnov
ZA KOLIK: 250 korun

Zahajovací koncert 21. ročníku Krnovských hudebních slavností nabídne koncert Chantal Poullain. To je nezaměnitelný hluboko posazený hlas, lahodná francouzština, jazzově laděná kapela pod vedením Štěpána Markoviče a atmosféra sladké Francie.

close Chantal Poullain a Trio Štěpána Markoviče - plakát k akci info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in Chantal Poullain a Trio Štěpána Markoviče - plakát k akci

Máte tip na dobrou akci nebo jste dokonce jejím pořadatelem a rádi byste tuto událost zviditelnili? Pošlete krátký popis akce s ilustrační fotkou na e-mail: tipy.morava@denik.cz. Pozvánka se posléze objeví v našich tipech.