OSTRAVSKO

Odvázaný Stand up
KDY: v sobotu 21. května od 19 hodin
KDE: Etáž, Ostrava
ZA KOLIK: 200 korun

Naprosto unikátní večer v historii divadla Odvaz, jelikož vůbec poprvé si užijete poctivý a nefalšovaný Stand Up. Tentokrát nebudou improvizovat, ale pobaví vás připravenými výstupy na nejrůznější témata. Tohle bude úplně jiný Odvaz, než na který jste zvyklí, ale rozhodně to bude stát za to! Toto představení bude výstupem z dvoudenního workshopu, kterého se zúčastní jak herci divadla Odvaz, tak také jejich divadelní přátelé. Navíc se celý večer uskuteční přímo na baru kina Etáž, kde vytvoří opravdu jedinečnou klubovou atmosféru. Tohle bude zážitek!

Židovská Ostrava
KDY: v sobotu 21. května od 15 hodin 
KDE: Klub Atlantik, Ostrava
ZA KOLIK: 80 korun

Poznejte zanikající stopy ostravské židovské komunity, která před 2. světovou válkou čítala více než 10 000 osob. Navštívíme místa staré synagogy, židovské školy, dílen a obchodů židovských živnostníků a podnikatelů. Sraz před Klubem Atlantik.

Odhalení obnoveného památníku ostravským obětem holocaustu a památky vypálené Hlavní synagogy v Ostravě.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Pavel Sonnek

Komentovaná procházka: Stará Bělá
KDY: v neděli 22. května od 15 hodin
KDE: Blanická ulice u hřbitova, Stará Bělá
ZA KOLIK: 100 korun

Vycházka Starou Bělou, která patří k nejstarším obcím na území současné Ostravy, přibližuje dějiny nynějšího městského obvodu Ostravy od založení do 2. světové války. Pozornost je věnována založení Bělé ve 13. století a dvěma starým tvrzím, dále již neexistujícímu dřevěnému kostelu sv. Mikuláše a současnému baroknímu chrámu zasvěcenému sv. Janu Nepomuckému. Vycházka připomene také historii Katolického domu, Husova sboru a drobných sakrálních památek. Představen je v několika zastaveních život a zásluhy starobělského faráře Fabiána Gregárka. Na vycházce zazní také historie zdejšího školství a spolkového života. Závěr prohlídky je vyplněn dějinami dvou starobělských lesů a minulostí a současností Jubilejní vodárny císaře Františka Josefa.

Radnice městského obvodu, Stará Bělá, 28. března 2022.Radnice městského obvodu, Stará Bělá, 28. března 2022.Zdroj: Deník/Petr Jiříček_

8. ročník Mezinárodní hudební konference s showcasovým festivalem
KDY: od pátku 20. do neděle 22. května
KDE: KD Poklad, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: 390 korun, jednodenní vstupné na místě 450 korun, na všechny tři dny 900 korun

Celkem 20 koncertů je připraveno v rámci hudební přehlídky Czech Music Crossroad. Na 8. ročník Mezinárodní hudební konference s showcasovým festivalem se představí se hudební z Česka, Slovenska, Polska, Francie a Jižní Koreje, mezi jinými klavírista Tomáš Kačo, Michal Noga Band ze Slovenska, místní písničkářka Kaczi, kapela The Survivors a další. Chybět nebudou workshopy, diskuze, semináře a také setkání s některými vystupujícími umělci, významnými pořadateli festivalů, promotéry a manažery z hudebního světa.

Písničkářka KacziPísničkářka KacziZdroj: Se souhlasem Kaczi

KARVINSKO

Allergen Ibiza
KDY: v pátek 20. května ve 21.30 hodin
KDE: Stolárna Club, Havířov

Každý Allergen má nádech Ibizy. Dj Nuff po delší odmlce přináší párty, kterou Havířov jistě rád přivítá. Vyrazte tančit, je to zdravé.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Václav Pancer

Tom & The Gang
KDY: v sobotu 21. května od 14 hodin
KDE: Jazz Club, Havířov 

Havířovská funková legenda v čele s Tomem Kovalčíkem se vrací do Jazzu. Společně s celou partou výborných muzikantů přiveze už v sobotu 21. května svou show plnou funkových a soulových pecek a byla by přinejmenším hrubka o tohle přijít.

Den sousedů
KDY: v sobotu 21. května od 13 hodin
KDE: nádraží Karviná

Přijďte se podívat na první karvinský blešák a užít si bezva sobotní odpoledne u nádraží. Čeká na vás hudba, zpěv, občerstvení, malování na obličej a přijde i kouzelník:-) Můžete také nastoupit na historický vláček, který vás zaveze do Petrovic u Karviné, kde se koná gastrofestival. Den sousedů se inspiruje blížícím se Svátkem sousedů, který prosadil roku 1999 Atanase Périfan. Cílem je utužování vztahů se spolubydlícími a sousedy. V České republice se svátek sousedů začal slavit od roku 2001.

Den sousedů ve Wilsonově ulici v PřerověIlustrační foto.Zdroj: Deník/Dagmar Rozkošná

Rock na peroně
KDY: v sobotu 21. května od 17 hodin
KDE: letní kino, Bohumín
ZA KOLIK: 100 až 150 korun

Večer plný svěžího a kytarově mistrovského blues-rocku chystá pro Bohumíňáky místní kulturní spolek Město Bohů. Rock na peroně, jak byl tento žánrový hudební projekt organizátory nazván, přinese svým návštěvníkům opravdu nezapomenutelnou podívanou v podobě dvou zahraničních interpretů – Geralda Clarka a Lewise Creavena.
Gerald Clark, energický bluesový zpěvák a kytarista, původem z Kapského města, patří již léta k předním představitelům jihoafrické hudební scény. Clark svými silnými rytmy nadchne fanoušky tradičního blues, ale také rockery, folkaře nebo jazzmany. 

Zdroj: Youtube


Lewis Creaven
, rodák z jihoanglického Bristolu je živel, jenž dokáže svým nespoutaným hudebním projevem ovládnout každé sebevětší nebo sebemenší podium. V Bohumíně předvede svou originální tvorbu, ale také slavné písně od Jimiho Hendrixe nebo Led Zeppelin.

Zdroj: Youtube


Petr Ritzka alias Džetro
 je kytarista, zpěvák a propagátor akustické bluesové muziky, který má na svém kontě stovky koncertů v České Republice a Polsku.

Zdroj: Youtube

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Swing 'n' Roll
KDY: v sobotu 21. května od 18 hodin
KDE: U Arnošta, Frýdek-Místek

Když se spojí swing a rokenrol, vznikne Swing 'n' Roll. Festival plný kvalitní a poctivé muziky, první a jediný svého druhu v ČR. Swing 'n' Roll se nedá popsat, ten se musí zažít. Dobové oblečení není podmínkou, je však velice vítáno.

Příroda hrou
KDY: v neděli 22. května od 14 hodin
KDE: Muzeum Beskyd, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 30 korun

Přírodovědná akce v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek zve na Přírodu hrou při příležitosti Mezinárodního dne biologické rozmanitosti. Biologickou rozmanitostí se rozumí pestrost genů, rostlinných a živočišných druhů a ekosystémů, které tvoří život na planetě Zemi. V muzeu vám u příležitosti tohoto dne představí přírodovědné obory, kterým se věnujeme – botanika, bryologie, entomologie, mykologie a zoologie. Na jednotlivých stanovištích uvidíte pestrost přírody kolem nás. Těšit se můžete na živé i neživé mechorosty, houby, rostliny, zvířata a další přírodniny. Pro děti je připraveno tvoření a vědomostní kvízy – úspěšní řešitelé si na pokladně muzea vyzvednou drobnou odměnu.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Antonín Hříbal

Nezbedná kůzlátka
KDY: v neděli 22. května od 16 hodin
KDE: Faunapark, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 80 korun

Pohádkový příběh, ve kterém se kůzlátka ubránila mlsnému vlkovi. Maňáskové představení zahrají dětem i jejich rodičům herci Divadélka Smíšek.

Slezské dny
KDY: od pátku 20. až do neděle 22. května
KDE: areál Matice slezské, Dolní Lomná
ZA KOLIK: v pátek 80 korun, sobota 100 korun, neděle zdarma

Tradiční národopisná akce, Slezské dny budou letos třídenní a konají se  v areálu Matice slezské v Dolní Lomné. V pátek vystoupí slovenský soubor Stavbár a večer se koná taneční workshop s posezením u cimbálu. V sobotu nebude chybět průvod krojovaných skupin a vystoupí řada dětských i dospělých folklorních souborů, např. Úsměv, Vonička, Kelčovan (SK), Slezánek, Vrtek, Ischias, Hlubina, Olšina, Slezan a VÚS Ondráš z Brna. V neděli proběhne festivalová mše svatá. Připraveno je občerstvení a pochoutky ze slezské kuchyně - placky se škvarkami, bachora, jelita se zelím, grilované maso a další pochoutky.

Vojenský umělecký sbor Ondráš oslavuje šedesát let existence.Vojenský umělecký sbor Ondráš.Zdroj: DENÍK/Drahomír Stulír

NOVOJIČÍNSKO

Den pro klobouk
KDY: v sobotu 21. května od 10 hodin
KDE: Návštěvnické centrum, Nový Jičín

Komentovaná projížďka historickým autobusem značky Tatra, která je zaměřena především na technické památky Nového Jičína. Pro větší prožitek z jízdy ji doplní historické fotografie významných objektů, kolem nichž budeme projíždět. Po projížďce následuje prohlídka expozice klobouků v Návštěvnickém centru Nový Jičín s možností vyrobit si svůj miniklobouček na parním stroji, který v Česku nemá obdoby. Následně si ho budete moci dozdobit podle svých představ a fantazie.

KLOBOUČNICKÉ CENTRUM v Novém Jičíně.KLOBOUČNICKÉ CENTRUM v Novém Jičíně.Zdroj: Deník/Adam Knesl

Richard Reynolds
KDY: v pátek 20. května od 22 hodin
KDE: Stage Bar, Nový Jičín

V rámci pravidelné noci EDM Stage dorazí do Stage Baru další hvězda. Tentokrát vystoupí Richard Reynolds, který patří k nejúspěšnějším producentům a djs v České republice. Jeho tracky jsou podporovány jmény jako Hardwell, Marcel Woods, Tom Swoon nebo Andrew Rayel.

Richard Reynolds v Neprakta Music HallRichard Reynolds v Neprakta Music HallZdroj: facebook

Den magie pro děti
KDY: v neděli 22. května od 14 hodin
KDE: Bubla City Ranch, Kopřivnice
ZA KOLIK: 60 korun

Všechny děti, které milují Harryho Pottera, Malou čarodějnici či další kouzelníky si na akci budou moci vyrobit mnoho kouzelnických pomůcek, splnit poutavé úkoly a užít si atmosféru tajemna. V programu budou zaklínadla, šifry, střelba z luku, létání na koštěti, léčivé lektvary, čarodějné čtení - v 15 a 17 hodin. Také si dle chuti mohou dětičky vyrobit vlastní zlatonku, kouzelnický klobouk a větvičkový lapač.

OPAVSKO

Haló, Jacíčku
KDY: neděle 22. května od 10 hodin
KDE: Loutkové divadlo Opava

Studio G Ostrava představí divadelní adaptaci knihy Daisy Mrázkové, pojednávající o nejjednodušších a zároveň často nejtěžších věcech, jako je přátelství, odpovědnosti za svá slova i činy, láska, radost ze hry i objevování. Poetický příběh zajíčka Jacíčka a jeho kamarádky Veverky zavede malé i velké diváky do lesa plného obyčejných i neobyčejných věcí a též bytostí. Loutková pohádka pro nejmenší i pro velké Energie mladého hereckého obsazení nás přenese do světa dětství a fantazie.

Revizor
KDY: neděle 22. května od 19 hodin
KDE: Slezské divadlo Opava

Stará anekdota z carského Ruska, nebo naše současnost? Groteskní obraz provinční společnosti, mrazivě aktuální i teď a tady. Činoherní soubor uvede premiéru Gogolovy satirické komedie Revizor, která patří do šuplíku světové klasiky. Děj se točí kolem tajné návštěvy vládního zmocněnce v městečku během první poloviny 19. století. Avizovaná návštěva pořádně znervózní zkorumpovaného hejtmana a jeho svitu. Když se však revizor objeví, nikdo netuší, že jde o falešného a dostane všechno, co chce. Do chvíle, kdy pravda vyjde najevo, vytěží šikovný nepravý revizor ze situace maximum.

Cyklistický maraton 
KDY: sobota 21. května od 9 a 10 hodin
KDE: Opava

Výstřel v 9 hodin odstartuje na Horním náměstí další ročník této populární akce pro účastníky tratě 90 kilometrů a v 10 hodin z něj vyjedou cyklisté na trať dlouhou 55 kilometrů. Trasy vedou obcemi Raduň, Vršovice, Chvalíkovice, Hradec nad Moravicí, Zálužné, Dubová, Žimrovice, Bohučovice a zpátky do Opavy. Pro malé účastníky jsou připravené tratě od 150 metrů po 20 kilometrů. Cíl je v kylešovickém Areálu chovatelů.

Hudební jaro na Hlučínsku 
KDY: víkend 21. a 22. května
KDE: u kulturního domu v Dolním Benešově

Mezinárodní festival mládežnických dechových orchestrů a mažoretek Hudební jaro na Hlučínsku nabídne v sobotu od 18 hodin koncert Mistříňanky a následné Dechnopárty Artura Kubicy. V neděli zahájí programový blok od 15 hodin Hvězdicový pochod městem a od 15.30 hodin vystoupí Orkiestra Deta PSP, Dychový orchester a mažoretky z Nové Dubnice, Městský orchestr mladých z Dolního Benešova a ukončený bude od 18.30 hodin Monsterkoncertem. Vstup je zdarma.

DH MistříňankaDH MistříňankaZdroj: Jarmila Kuncová

Májový koncert
KDY: neděle 22. května od 17 hodin
KDE: Červený kostel, Hlučín
ZA KOLIK: 150 korun

Romantický Májový koncert zahájí smyčcovým vystoupením žáci místní ZUŠ. Posluchačům nabídnou Vivaldiho Largo, Kánon od Pachelbela a přidají La Vie en Rose z repertoáru Edith Piaf. Následovat bude romanticky zaměřený koncert harfistky Kataríny Ševčíkové, která patří k nejvyhledávanějším umělkyním nejenom u nás a na Slovensku, ale též v dalších evropských zemích. Kromě klasické hudby hraje v úpravě pro harfu též další hudební žánry - pop, folk, jazz nebo filmovou hudbu.

Degustační večer s chutí vína
KDY: sobota 21. května od 18 hodin
KDE: Babinec, Hradec nad Moravicí
ZA KOLIK: 350 korun

Přičiněním známého opavského sommeliéra Alexandra Burdy poznají návštěvníci vinařské velmoci. Konkrétně to budou Itálie, Francie, Španělsko a kromě poslechu ochutnají též jejich jiskřivé produkty, kterými se ve vinařském světě proslavily. Na degustačním zážitkovém večeru půjde o sedm významných vín a současně i příběhy, objasňující jejich světový úspěch.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník

BRUNTÁLSKO

Fklidu Jazz
KDY: v sobotu 21. května od 20 hodin
KDE: Fklidu, Krnov
ZA KOLIK: zdarma

Vychutnejte lahodný jazz. Tentokrát vystoupí hned dva jazzové projekty. U nás všem dobře známé krnovské duo 2Fo3 které se vystřídá s opavským duem Alexandra Špruncová & Branislav Dorko. Opavská zpěvačka Saša Špruncová a kytarista Branislav Dorko hrají jazzově laděné melodie od 30. let minulého století až do současnosti. Jejich minimalistické aranže dávají vyniknout samotné podstatě působivých a léty prověřených světových písní, o nichž málokdo tuší, že mohou mít i zajímavé české texty.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Jiří Kopáč

Tvořivá sobota
KDY: v sobotu 21. května od 9 hodin
KDE: SVČ, Krnov
ZA KOLIK: 100 korun

Další termín Tvořivé soboty je tady. Tentokrát si budete moci vyrobit květiny z foamiralu a ozdobit si tak svoji domácnost nebo někoho překvapit a obdarovat. Na všechny už se moc těší Jana, a to přímo ve výtvarném ateliéru na Žižkové. Kapacita míst je jako vždy omezena, tak si nezapomeňte rezervovat místo na tel.: 775 055 218 nebo e-mailu: jana.klekova@svckrnov.cz

Galakoncert Hlas Česka
KDY: v neděli 22. května od 19 hodin
KDE: Kofola Music Club, Krnov
ZA KOLIK: 80 korun

Pěvecká soutěž Hlas Česka, Moravy a Slezska pořádá Galakoncert známých osobností, kteří usednou během celé soutěže do porot. Jako např. zpěvačka a moderátorka Rádia Kiss Sonia Edde, krnovská rodačka a zpěvačka Marie Veliká, zpěvačka Tereza Rays alias Electric Lady, muzikálový zpěvák a herec Richard Pekárek, zpěvačka Yanna, zpěvačka Eva Matějovská, trojnásobná držitelka ceny Thálie, operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková, operní pěvec Roman Hoza, operní pěvkyně Václava Krejčí Housková, ředitelka soutěže, operní pěvkyně Ilona Rédlová aj. Během celé soutěže v Krnově bude mladý influencer a účastník 3. řady reality show Like House Vojtěch Medlen podporovat všechny soutěžící. Celým Galakoncertem vás budou provázet Sonia Edde a Martin Bodešínský.

Jana Šrejna KačírkováJana Šrejma KačírkováZdroj: Archiv zpěvačky

Máte tip na dobrou akci nebo jste dokonce jejím pořadatelem a rádi byste tuto událost zviditelnili? Pošlete krátký popis akce s ilustrační fotkou na e-mail: tipy.morava@denik.cz. Pozvánka se posléze objeví v našich tipech.