Předchozí
1 z 14
Další

Dream Factory Ostrava 2020
Kdy: 9. - 11. říjen 2020
Kde: Ostrava
Za kolik: Online rezervace je možná přímo na webu festivalu v sekci program. Vstupenky lze rezervovat také prostřednictvím e-mailu vstupenky@bezruci.cz.
Letošní největší přehlídka činoherního divadla na severní Moravě se ponese v duchu protivirové edice celého festivalu. I přes zákaz některých umělecký fragmentů, jako je zpěv, které jsou součástí některých představení, se Dream Factory konat bude. Dva připravené koncerty se v rámci programu musely zrušit, avšak budou nahrazeny besedy s herci.
Program letošní speciální protivirové edice festivalu slibuje tři dny plné divadla. Do Ostravy zavítá pražské A studio Rubín či oceňovaný soubor Spitfire Company nebo letošní držitelka Ceny Thálie Lucie Trmíková se Sašou Rašilovem. „Letošní verze festivalu se ponese v komornějším duchu, ale o to intenzivnější divadelní podívaná to bude,“ zmiňuje ředitel festivalu Tomáš Suchánek.
Mezi tahouny letošního ročníku lze zařadit hru Maryša (mlčí) v režii Jakuba Čermáka, který obdržel Cenu české divadelní DNA 2020 za mimořádný počin na poli nového divadla a čerstvý držite Pocty festivalu.
Na aktuální palčivé problémy v Bělorusku naráží téma hry Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně, která čerpá z reportážních knih nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové.
Raritou bude jistě také jedna z nejskandálnějších her divadelní historie Král Ubu, která mapuje nezadržitelný společenský vzestup jednoho zbabělého negramotného primitiva. Uvedena bude v režii Jakuba Šmída. „Jedná se o nejoceňovanější inscenaci tohoto mladého režiséra a uměleckého šéfa D21,“ popisuje dramaturgyně festivalu Sylvie Vůjtková.
Protivirová edice festivalu Dream Factory Ostrava se bude konat od pátku 9. do neděle 11. října 2020. Předprodej vstupenek zajišťuje pokladna Divadla Petra Bezruče. Kompletní program festivalu najdou diváci na oficiálním webu festivalu www.dfov.cz.

Z představení Maryša (mlčí) v režii Jakuba Čermáka.Zdroj: Michaela Škvrňáková

Noc s Andersenem u čtenářů doma
Kdy: pátek 9. října od 18 hodin
Kde: Knihovna Třinec
Nouzový stav opět výrazně zasáhl do programů kulturních a vzdělávacích organizací. Knihovna Třinec ale pořádání akcí nevzdala a ty tradiční převlékla do nového kabátu. V pátek 9. října díky tomu proběhne Noc s Andersenem, která se z knihovny přesune do obýváků, pokojíků nebo ložnic malých čtenářů. Pro ně připravila třinecká knihovna knižní balíčky i program on-line. Zúčastnit se může v podstatě kdokoliv, kdo se zaregistruje přes událost na webových stránkách knihovny. Díky tomu budou moct knihovnice z oddělení pro děti připravit pro všechny zájemce speciální balíčky s knihami a malým překvapením, které budou během pátku k vyzvednutí od 8 do 18 hodin. Ve večerních hodinách spustí Knihovna Třinec živý stream na svém Facebooku a bude se čtenáři ve spojení on-line. Noc s Andersenem se tak dostane ke všem až domů, do jejich pokojíků nebo obýváků. Zapojit se mohou i ti, kteří se nechtějí registrovat.

Ilustrační snímekZdroj: Deník / Iva Janoušková

Miroslav Táborský zahraje v Novém Jičíně
Kdy: v pátek 9. října od 18 hodin
Kde: Beskydské divadlo, Nový Jičín
Za kolik: 360/340/310 korun
Miroslav Táborský s Filipem Cílem dorazí do Beskydského divadla v Novém Jičíně na již jednou odložené divadelní představení s názvem Odvolání. Divadelní hra amerického dramatika s italsko-irskými a rusko-židovskými kořeny Billa C. Davise, který není u nás příliš známý, měla premiéru v Manhattan Theatre Club a poté byla přenesena na Broadway. Příběh pojednává o Marku Dolsonovi – studentovi katolického semináře, který vstupuje na scénu jako rebelující snílek a pošetilec, je ochoten sám sebe i kariéru kněze, pro svoje názory a ideály pravdy a čistoty, zničit. Tak to alespoň vidí jeho mentor otec Farley v podání Miroslava Táborského. My všichni máme volbu, zda zvolíme pohodlí a jistoty a budeme slepí k tomu, co se kolem nás děje, a nebo v sobě kousek toho pošetilce a snílka najdeme.

Miroslav Táborský s Filipem Cílem dorazí do Beskydského divadla v Novém Jičíně na již jednou odložené divadelní představení s názvem Odvolání.Zdroj: Archiv

Americký sen - cesta za mé vlastní hranice
Kdy: pátek 9. října v 18.30 hodin
Kde: Oriental Lounge, Ostrava, Výškovická 3085/2
Za kolik: 90 Kč
Devětadvacetiletý Jakub se narodil s dětskou mozkovou obrnou a prvních pár let života bojoval o to, aby jej vůbec unesly vlastní nohy. Ani to mu však nevzalo sílu a už procestoval přes 30 zemí naší krásné Země. Přednáška má ukázat unikátní pohled na obrovskou třítýdenní cestu kluka s handicapem po západním pobřeží USA. Cílem je demonstrovat lidem, studentům i seniorům nejen cestu po krásné destinaci, ale především cestu k motivaci, důležitost vzdělání a také cestu za své vlastní hranice.

Handicapovaný cestovatel Jakub GreschlZdroj: Archiv Jakuba Greschla

Cavewoman
Kdy: pátek 9. října 2020, od 19 hodin
Kde: velký sál MěDK Karviná
Za kolik: 300 Kč, 330 Kč
Monodrama autorky Emmy Peirson Cavewoman se snaží odpovědět na otázku, zda mají muž a žena šanci přežít spolu na jedné planetě? V této hře na to přijdete možná díky ženě jeskynního muže, která o tom něco ví. Hraje Daniela Choděrová. Představení se uskuteční jako náhradní termín za 20. březen 2020. Organizátoři akce upozorňují na povinnost roušky ve vnitřních prostorách během představení.

Z divadelní komedie CavewomanZdroj: Archiv divadla

Jízdy historických tramvají
Kdy: 10. říjen 2020
Kde: Ostrava
Za kolik: jízdné stojí 30 korun pro dospělé, děti od 6 do 15 let zaplatí 15 korun. Jízdenky lze zakoupit u průvodčího ve voze.
Historické tramvaje Barborka a Komárek dovezou cestující v sobotu 10. října k vysokým pecím v Dolní oblasti Vítkovic. Trasy projížděk historickými tramvajemi budou dvě. Cestující si mohou vybrat trasu A, která povede z Hlavního nádraží nebo trasu B, která doveze cestující z Hulváků na zastávku Dolní Vítkovice a zpět.

ODJEZDY SPOJŮ ZE ZASTÁVEK:
• Hlavní nádraží (směr Dolní Vítkovice)
09:57, 11:17, 12:37, 13:57, 15:17 hod.
• Hulváky (směr Dolní Vítkovice)
10:00, 11:20, 12:40, 14:00, 15:20 hod.
• Dolní Vítkovice (směr Hlavní nádraží / Hulváky)
10:25, 11:45, 13:05, 14:25, 15:45 hod.

Tramvaj Barborka své poslední kilometry v osobní dopravě najela v květnu 1964 a od října téhož roku byl vůz přeřazen mezi služební vozy. Potom začala rekonstrukce na tramvaj ostravských dětí. V oddíle byla doplněna zvýšená podlaha pokrytá gumovým kobercem, interiér vyzdoben kreslenými výjevy ze známých pohádek a večerníčků a do schůdků pro pohodlnější nástup a výstup dětí přibyl další stupeň. Celý vůz obdržel pestrý zelenokrémový nátěr s oranžovými doplňky. Podle patronky horníků byla tramvaj pojmenována „Barborka“ a svou premiéru měla v prvomájovém průvodu v roce 1965. Během mnohaletého působení se zapsala do srdcí několika generací ostravských dětí. V letech 2000 až 2001 se vůz podrobil náročné opravě a výměně elektrického zařízení.

Jízdy historickou Barborkou.Zdroj: Deník / Pavel Sonnek

Podzimní hrad Sovinec láká k návštěvě
Kdy: víkend 10. a 11. října
Kde: hrad Sovinec
Za kolik: zdarma
Druhý říjnový víkend láká k návštěvě hradu Sovinec. Návštěvníci si užijí romantickou podzimní atmosféru hradu bez velkých davů. O víkendu se nekoná žádná velká akce, ale hrad je veřejnosti přístupný a vstupné se neplatí. Zájemci se mohou zúčastnit jednoho ze dvou nabízených okruhů prohlídek, včetně prohlídky tajemné spodní chodby, která byla nedávno otevřena veřejnosti vystoupat na věž s krásným rozhledem s ptačí perspektivy na hrad a okolí.

Hrad SovinecZdroj: Archiv

Výstup na věž Hláska - DA Opava
Kdy: sobota 10. října 2020, od 13 hodin
Kde: Horní náměstí, Opava
Speciální výstup na věž Hláska v rámci festivalu Den architektury. Při výstupu na věž Hláska si můžete také prohlédnout Expozici Opava-Troppau. Jedná se o sbírku exponátů, které se podařilo za bezmála dvě desetiletí shromáždit tajemníkovi Magistrátu města Opavy Tomáši Elisovi. Navázal tak na městskou sbírku obrazů, kterou objevil po nástupu do své funkce. Obrazy začal ve spolupráci s odborníky inventarizovat, některé se musely zrestaurovat, a tak vznikl základ budoucí sbírky. Dnes je ve sbírce na 250 předmětů, trvale bude vystaveno okolo 70. Expozice se nachází ve 4. patře hned vedle vstupu na radniční ochoz.

Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová

Velká městská drakiáda
Kdy: v sobotu 10. října od 15 hodin
Kde:Areál U Chovatelů, Opava– Kylešovice
Středisko volného času připravilo pro děti odpoledne plné zábavy, hudby a létajících draků. Odměnění budou nejhezčí, nejvýše létající, největší i nejmenší draci. Sledovat je budou rodiče zúčastněných dětí i pořadatelé u posezení s občerstvením.

Ilustrační foto.Zdroj: Matej Slávik

Festival outdoorových filmů na Bílé
Kdy: v sobotu 10. října od 17 hodin
Kde: Horská chata Bílá
Za kolik: různé
Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Filmy sledující zavádějí do různých míst naší planety, ukazují mentalitu a kulturu tamních obyvatel. Zavádějí diváky do prostředí, kde se běžný smrtelník nedostane. Festival odstartuje v 17 hodin na horské chatě v Bílé horským horolezeckým filmem s názvem Boys 1970.

Ozvěny Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF).Zdroj: Archiv MFOF

Atraktivní výstava s komentářem
Kdy: v neděli 11. října od 10 a 16 hodin
Kde: Dům umění, Opava
Za kolik: 60 Kč
Komentované prohlídky k výstavě maleb Joy Adamson s názvem Plátno a bolest budou návštěvníkům prostřednictvím kurátorky výstavy Zuzany Beranové vyprávět poutavý životní příběh opavské rodačky Joy Adamson, plný dobrodružství, úspěchů, slávy i bolesti. Zasvěcenou vypravěčkou bude kurátorka výstavy, spisovatelka a dlouhodobá propagátorka Joy Adamsonové Zuzana Beranová.

Joy AdamsonováZdroj: DENÍK/Anna Sotolářová

Sněhová královna
Kdy: v neděli 11. října od 14 a 17 hodin
Kde: Slezské divadlo, Opava
Nejmenší diváci se podobně jako dívenka Gerda a chlapec Káj setkají s chladným kouzlem Sněhové královny. Ta Káje unese do svého ledového zámku a on v království věčného sněhu a ledu na svou kamarádku zapomíná. Gerda ho nakonec s pomocí hodné babičky vysvobodí. Známou pohádku Hanse Christiana Andersena opavským dětem přiveze Městské divadlo Zlín.

Sněhová královna v Ledovém království.Zdroj: divadlobolkapolivky.cz

Realita z pohledu Jaroslava Duška a hostů
Kdy: neděle 11. října od 15 hodin
Kde: Kino Vesmír, Ostrava
Za kolik: 490 – 540 Kč
Centrum Asaya zve do Kina Vesmír na panelovou diskusi na téma Realita z pohledu šamanismu, mystiky a kvantové fyziky. Hosty budou Jaroslav Dušek, Viliam Poltikovič, Jan Rak a Karel Fuller. Následovat bude ostravská premiéra filmu Zrcadlení tmy, kde vnitřní svět Jaroslava Duška přiblíží režisér Viliam Poltikovič. Po shlédnutí celovečerního dokumentu proběhne diskuze s režišérem snímku a Jaroslavem Duškem.

Jaroslav DušekZdroj: valachy.cz

Hudba bude mapovat tango
Kdy: v neděli 11. října od 19 hodin
Kde: kulturní centrum Kupé v Opavě
Za kolik: vstupné 190 a 220 Kč
Renomované kvarteto Tango Quartetto Re Campo nabídne pod záštitou Velvyslanectví Argentinské republiky v ČR koncert s názvem Historia del tango. Představí na něm skladby od počátků tanga přes slavného Astora Piazzollu k autorským skladbám Petra Zámečníka.

Tango Quartetto Re CampoZdroj: Archiv ansámblu