OSTRAVA

Noční jezero ozáří ohňostroje 
KDY: pátek 1. až neděle 3. září od 21 hodin
KDE: jezero, Hlučín
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: V rámci Festivalů ohňostrojů Hlučín 2023 se představí renomované zahraniční ohňostrojné společnosti se svou ohňostrojnou show. Své barevné síly před diváky postupně změří domácí tým TARRA, tým SUREX z Polska a ambiciózní tým PYROTECHNICS ACTIVITIES ze Slovenska. Festival je součástí hlučínského krmáše.

Každá soutěžící společnost zahájí vlastním ohňostrojným designem úvodní dvě minuty povinnou částí ohňostroje na hudební skladbu Once upon a time in the west od skladatele Ennio Morricone v české verzi Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové. Zbylých deset minut mají jednotlivé týmy volný výběr skladeb a vstup je zdarma.

Den ostravských dopraváků
KDY: sobota 2. září od 10 do 16 hodin
KDE: areál dílen Martinov, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Den ostravských dopraváků je největší akce pro veřejnost, kterou Dopravní podnik Ostrava pořádá. Areál dílen v Martinově otevře v 10 hodin své brány. Návštěvníci mohou nahlédnout do dopravního zákulisí se vší parádou. Do 16 hodin budou připraveny nejen oblíbené vyhlídkové jízdy, ale i spousta atrakcí včetně bohatého doprovodného programu.

Den ostravských dopraváků nabídne hudební vystoupení písničkářky KACZI s kapelou, prezentaci Dopravního podniku Ostrava a partnerů. Chybět nebudou ani dynamické ukázky, vyhlídkové jízdy, atrakce pro děti i dospělé a občerstvení. Vstup je zdarma.

Festival Nad hladinou
KDY: sobota 2. září od 10 do 21 hodin
KDE: lokalita Malá Kodaň
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Festival slibuje den plný skvělé hudby, inspirativních přednášek a dobrého jídla, který se bude konat v lokalitě Malá Kodaň vedle klubu Dock přímo nad hladinou řeky Ostravice. Chybět nebude ani bohatý program pro děti. Organizátoři chtějí nabídnout návštěvníkům sdílet myšlenky a inspirativní pohledy na klíčová témata, jako josu životního prostředí, udržitelnost a lidská práva.

Kroužkobraní v Avionu
KDY: sobota 2. a neděle 3. září
KDE: Avion Shoping Park, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Festival zájmových kroužků opět nabídne přehlídku uměleckých, sportovních, jazykových a dalších volnočasových kroužků pro děti a představí možnosti, jak mohou trávit volný čas během školního roku v Ostravě a okolí.

Festival METAL!!!
KDY: sobota 2. září
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: na místě 1000 Kč
PROČ PŘIJÍT: Další ročník akce Metal!!! v rámci Barrák music hrad nabídne jména Pestilence, Asphyx, Malignant Tumour, Escuela Grind, Murder Rape Amputate, Translunaria, Violent Reprisal.

Bezva Fest Ostrava
KDY: sobota 2. září
KDE: Letní koupaliště Sareza, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: na místě 699 Kč, rodinná vstupenka 2 + 2 na místě 2599 Kč
PROČ PŘIJÍT: Bezva Fest nabízí nejen koncerty, ale i zábavu pro celou rodinu. Připraveny budou tři desítky atrakcí a doprovodný program. Vystoupí Ben Cristovao, Sebastian, Pavel Callta, Kája a Bambuláček, Jakub Děkan, Lollipopz, Smejko a Tanculienka a další. Nebude chybět ani game zóna (počítačová herna, virtuální realita, simulátory, herní konzole), youtuberská stage s vystoupením youtuberů a influencerů, wannado sportovní zóna s představením více než 20 sportovních oddílů a netradiční sporty k vyzkoušení, tvořivé dílny, charitativní zóna, beauty zóna, chlapácká zóna a další.

Festival Zdraví a duše
KDY: pátek 1. a sobota 2. září od 10 do 18 hodin
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: 90 Kč, děti 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Festival slibuje novinky v oblasti osobního rozvoje a alternativních směrů. Letošní ročník patří bylinkám. Součástí festivalu jsou 3 přednáškové sály s názvy Heřmánek, Šalvěj a Jitrocel, kde se uskuteční 36 přednášek. Hlavními tématy jsou celostní medicína, bylinky, minerály, astrologie, chiromantie, feng-shui, záhady a tajemno, cestovatelské příběhy, homeopatika, ukázky meditace i workshopy. Chybět nebudou ani prodejní stánky s více než 70 vystavovateli z tuzemska i zahraniční.

6. Slavnosti Heřmanického pivovaru
KDY: sobota 2. září od 15 hodin
KDE: náměstí před kostelem sv. Marka, Ostrava-Heřmanice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Skvělé druhy piva (mimo Heřmanického pivovaru budou k dispozici i pěnivé moky od Zámeckého pivovaru Pikard či vína z Vinařství Schwarzava), bohaté občerstvení a grilování. K tanci i poslechu zahrají kapely Šajtar či Rytmy ostravského Čtyřlístku.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Beskydská Sedmička 2023
KDY: pátek 1. - neděle 3. září
KDE: Třinec, Frenštát pod Radhoštěm
PROČ PŘIJÍT: Na trasu 14. ročníku se vydá v pátek večer 3 tisíce účastníků, které čeká z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm více než 100 kilometrů s převýšením 5500 metrů. Více informací: www.beskydskasedmicka.cz/b7.

Reggae večer, René Souček a kapela Bad Boyz ve Frýdku-MístkuKDY: pátek 1. září, 19 hodinKDE: zahrada Národního domu, Frýdek-MístekZA KOLIK: 150 Kč předprodej/200 Kč na místěPROČ PŘIJÍT: René Souček je už pro všechny rodáky z Frýdku–Místku srdcovou záležitostí. Jeho texty za doprovodu kytary či ukulele baví publikum nejen v rytmu reggae, ale dokáže i výrazně zasáhnout srdeční oblast v pomalých a dumavých písních. Bad Boyz. Tito Opavští rodáci působí na scéně od roku 2008. Původně v kompletní čtyřčlenné formaci, která se skládá z DJs Dereka a Hagemana a MCs Oldhunta a Mic-Keye Dreadalista, to odpálili už na stovkách akcí na Moravě, v Čechách, ale i Polsku, Slovensku nebo Rakousku.

Beskydský Montmartre 2023
KDY: sobota 2. září, od 14 hodin
KDE: Faunapark, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V sobotu 2. září 2023 organizuje spolek malířů ROSENFELD z.s. již 3. ročník akce nazvané „Den setkání s výtvarným uměním“. Je avizována účast malířů, sochařů, smaltérů, keramiků, fotografů a dalších umělců, kteří chtějí své práce představit široké veřejnosti. Akce se bude konat v prostorách FAUNAPARKU ve Frýdku. Ve 14:00 hodin bude zahájen doprovodný program, který obsahuje program pro děti i pro dospělé. Konec akce předpokládáme v 20:00 hodin.

KARVINSKO

Hornické slavnosti Karviná 2023
KDY: sobota 2. září, od 14.30 hodin
KDE: park Boženy Němcové, Karviná
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Slavnostní den v Karviné začne v 10 hodin na Univerzitním náměstí za zvuků dechového orchestru Akorďanka, kdy vedení společnosti OKD a její hosté uctí památku obětí hornického povolání. Poté se všichni v čele s průvodem krojovaných horníků přesunou do kostela Povýšení svatého Kříže, kde v 11 hodin začne bohoslužba za zesnulé horníky.
Hlavní program v Parku Boženy Němcové zahájí ve 14:30 koncert slovenské vokální skupiny Fragile. Příznivci rockové muziky se mohou těšit na kapely Bastard a Gate Crasher. Ty na pódiu vystřídá ostravský Rock´n´Roll Band Marcela Woodmana a celý program vyvrcholí vystoupením jedné z největších osobností slovenské, ale i české hudební scény Richarda Müllera.

Latino Party Lodiučky 2023
KDY: sobota 2. září od 16 hodin
KDE: Lodičky, Karviná
ZA KOLIK: 200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Milovníci latinsko-americké hudby a tance, připravte se na jedinečný zážitek plný rytmu a energie! Čeká Vás již 4. ročník Latino party, který se opět bude konat v malebném prostředí na Lodičkách v Karviné. Těšit se můžete nejen na workshopy s špičkovými lektory, taneční lekce, spousty skvělých tanečníku z Čech, Polska a Slovenska, ale také živou hudbu v podání Klan Del Calibre a skvělých DJ.

Race the Streets - Český Těšín
KDY: sobota 2. září, od 10 hodin
KDE: centrum Českého Těšína
ZA KOLIK: 300 Kč
PROČ PŘIJÍT: Po roce se opět potkáme v legendárním Českém Těšíně na jediném Českém driftingovém závodě v centru města! Městem se proženou jedni z nejlepších českých, slovenských a polských jezdců a jedno je jisté, trať nikomu neuhne a jezdci do toho opět dají maximum! Máme pro vás připravenou jedinečnou diváckou zónu, ze které budete mít 360 stupňový výhled na celou trať kde budou závodní speciály všude kolem vás. Občerstvení, moderátoři, doprovodný program, hudební doprovod a tribuny jsou samozřejmostí.

5. Petrovické dožínky
KDY: sobota 2. září od 14 hodin
KDE: Petrovice u Karviné
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Akce začne slavnostním průvodem z točny u dřevěného kostela v Marklovicích a dále povede kolem činžáků, pizzerie Salve, po cyklostezce směr Závada-Gory, pak kolem obecního úřadu, zdravotnického střediska a končit bude v Prstné u Restaurace Na Růžku. Návštěvnici se mohou těšit na kulturní program, bohaté občerstvení, skvělou hudbu i zábavu. Nebude chybět ani slavnostní předání dožínkového věnce a chleba upečeného z letošní úrody.

Festival jídla a kávy
KDY: sobota 2. září, od 12 hodin
KDE: Náměstí 28. října, Orlová
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Stánky s tradičním i netradičním občerstvením, dodprovodný program, vystoupí Sušanka, Vali Angel, Zdeněk Izer a další.

BRUNTÁLSKO

Festival na Rychtě
KDY: sobota 2. září od 14 hodin
KDE: Nádvoří Rychty v Úvalně u Krnova
ZA KOLIK: předprodej 300 Kč, na místě 400 Kč
PROČ PŘIJÍT: Chcete zažít závěr léta v té nejlepší společnosti? Pak máte možnost. Dorazí David Koller, Jakub Děkan, slovenská hvězda Sima, chybět nebude ani Vojtaano, Tango a hity Abraxas. Od 23 hodin je připravena after party.

Harmonikáři míří do Úvalna
KDY: 2. září od 14 hodin
KDE: Areál na Stražišti Úvalno
PROČ PŘIJÍT: Harmonikář, který hraje štamgastům písničky na přání, kdysi býval neodmyslitelnou součástí české hospodské kultury. Harmonikáře ve většině hospod už dávno nahradil jukebox, rádio nebo karaoke, ale stále se najdou výjimky. V Úvalně pod rozhlednou v areálu na Strážišti se každoročně schází fanoušci harmonik a heligonek, aby se společně bavili. Jen tak. Bez vstupného a bez pevného programu.Obvykle se sraz harmonikářů odehrává v amfiteátru Na Strážišti přímo pod rozhlednou, ale pokud zavládne chladné neb deštivé počasí, všichni harmonikáři i jejich publikum se přesunou do teplé hospody, kde hlavní organizátorka srazu Anička Hromadová roztopila kamna.„Nezáleží na tom, kolik lidí dorazí, hlavně že se ldokážou bavit a zpívat si s harmonikou. A občas si tady i zatančíme,“ uvedla za organizátory srazu harmonikářů Anna Hromadová z Úvalna.

Hrůzostrašné legendy ožívají
KDY: od neděle 3. září do 5. listopadu 2023, denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
KDE: Flemmichova vila, Krnov
ZA KOLIK: 50 Kč, snížené 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: V krnovské vile začíná výstava o krvavé historii. Představí reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Upírský hřbitov, krvavá lázeň, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény… Pro výstavu byly vytvořeny také speciální figury postav evropské historie, na kterých nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii.

Škola kouzel na Sovinci
KDY: sobota 2. a 3. září
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Přijďte složit kouzelnické zkoušky, vyrobte si kouzelnickou hůlku a projděte všemi stanovišti. Akce Škola kouzel na Sovinci se ponese v duchu známého mladého čaroděje a nejen malé návštěvníky zavede do kouzelnické školy, kde na ně čeká nejen si vyrobit hůlku, ale také projít spoustu tříd a na konci dostat kouzelnické vysvědčení.

NOVOJIČÍNSKO

Železný hasič
KDY: sobota 2. září, od 12 hodin
KDE: prostranství před městským úřadem, Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma, startovné pro účastníky 50 Kč, nejstarší kategorie 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Šestý ročník soutěže TFA Junior, která je určena pro mládež. Jedná se o upravenou verzi standardní soutěže TFA pro dospělé, avšak disciplíny nejsou fyzicky tolik náročné, aby byly vzhledem k věku závodníků proveditelné. Jedná se o disciplíny: natažení hadic, přemístění závaží a dle věku soutěžících je odstupňován počet úderů kladivem v tzv. Hammerboxu a výška bariéry, kterou musí překonat. V neposlední řadě musí závodníci dle své kategorie vystoupat do určeného nadzemního podlaží budovy úřadu, kde je cíl. Soutěží se ve čtyřech věkových kategoriích(7 - 9, 10 - 12, 13 - 15 a 16 - 18) a každá věková kategorie je ještě rozdělena na dívky a chlapce.

Prchalovské dožínky
KDY: sobota 2. září, od 12.30 hodin
KDE: hřiště v Prchalově, Příbor-Prchalov
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: V 12.30 hodin projde obcí dožínkový průvod, od 14 hodin bude zábavné odpoledne pro děti i dospělé – soutěž o nejlepšího traktoristu, historické ukázky, cimbálová muzika, ukázka stříhání ovcí, soutěž o nejkrásnější traktor, souboj stroj vs. Člověk, soutěž o nejlepšího „býkojezdce“, zapálení vatry. Součástí programu je výstava zemědělské techniky, workshop přibližující zemědělství, kolotoč a skákací hrad, malování na obličej, šlapací traktory, fotokoutek, stánky s občerstvením. Den zakončí hudební večer se skupinou Revmatik, který začne v 19 hodin.

Festival Paseka 2023
KDY: sobota 2. září, od 13 hodin
KDE: amfiteátr na Horečkách, Frenštát pod Radhoštěm/Trojanovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Další ročník oblíbeného festivalu (ne)mainstreamových kapel a umělců, tentokrát v novém prostředí. Vystoupí Prago Union, Něco něco, Barbara Kanyzová, D´mango, Na značky, Zelené koule, OdZemě, MLSTNŽVT, Druid State, Natol Svahilec a Divadlo Milana Šťastného. Akce je vhodná i pro děti.

Recovery Night
KDY: sobota 2. září, od 20 hodin
KDE: amfiteátr Skalky, Nový Jičín
ZA KOLIK: neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Nezapomenutelný hudební festival plný energie, skvělé show a jedinečných interpretů, 2 hudební stage, 14 umělců, 3 hudební styly.

Koncert: Thom Artway + Gabriela Dreslerová
KDY: pátek 1. září, od 20 hodin
KDE: Fejkovna 2.0, Kopřivnice
ZA KOLIK: 200 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Ve Fejkovně poprvé vystoupí zpěvák, textař a kytarista Thom Artway, který patří aktuálně k nejuznávanějším mladým muzikantům české hudební scény. Večer svým vystoupením zahájí mladá folková naděje Gabriela Dreslerová z nedalekého Bilovce, která se nebojí prezentovat vlastní tvorbou, ve které zachycuje radosti i strasti každodenního života.

OPAVSKO

Veletrh volnočasových aktivit
KDY: pátek 1. září od 14 do 18 hodin
KDE: Obchodní centrum Breda&Weinstein, Opava
PROČ PŘIJÍT: Zajímavé odpoledne nabídne návštěvníkům akci pod názvem Veletrh volnočasových aktivit alias Aktivity den, jejíž oblibu mezi Opavy dokládá letos už šestý ročník. . Program začíná autogramiádou úspěšných basketbalistů z opavského Basketbalového klubu a po jejím ukončení začne zábava žít už naplno svým vlastním životem. Její součástí bude taneční vystoupení na pódiu, členové sportovních kroužků předvedou divákům ukázky svých tréninků, ke slovu se dostanou zajímavé přednášky a tím nabídka rozhodně nekončí. Program má totiž v zásobě ještě hodně dalších zajímavostí pro všechny generace a speciálně pro děti bude připraveno soutěžní stanoviště. Veletrh volnočasových aktivit alias Aktivity den pořádá Obchodní centrum Breda&Weinstein ve spolupráci s Opavským a hlučínským Deníkem.

Folklórní Chodníčky k domovu
KDY: pátek 1. a sobota 2. září
KDE: Horní náměstí, Opava
PROČ PŘIJÍT: Regionální folklorní festival s mezinárodní účastí Chodníčky k domovu otevře v pátek od 15.30 hodin předtančení na Horním náměstí a v 16 hodin projde festivalový průvod pěší zónou po trase Horní náměstí, Ostrožná ulice a sady Svobody. Od 16.30 do 20 hodin následuje vystoupení folklorních souborů a lidových muzik a taneční workshop s posezením u cimbálu. Sobota nabídne od 10 hodin taneční workshop s dětskými folklorními soubory a lidový jarmark, ve 14 hodin začíná pořad dětských folklorních souborů s lidovým jarmarkem a od 16 hodin přijde čas na pořad dospělých folklorních souborů. Program uzavře od 19 hodin koncert rockové kapely ve folklorním složení s názvem Copok Rock Band .

Hudba a film
KDY: pátek 1. a sobota 2. září
KDE: KUPE, Opava
ZA KOLIK: 190 korun
PROČ PŘÍJÍT: Prázdniny končí a jejich pohřeb bude s hudbou. Návštěvníci si v ní od 18 hodin poslechnou vystoupení kapely The Turtev Brothers a Erich Boboš Procházka. Její repertoár tvoří především tradicionály a staré countrybluesové songy. Jakmile koncert skončí, bude následovat večírek v kubánském duchu s hudbou DJ Sia. V sobotu nabídne KUPE od 20 hodin v rámci svého Letního kina francouzský film Nevinný. Jde v něm o příběh syna, kategoricky odmítajícího úmysl své matky provdat se za odsouzeného muže.

Bezručova Opava – křest s koncertem a film
KDY: pátek 1. a sobota 2. září
KDE: kino Odboj, Opava
PROČ PŘIJÍT: V rámci festivalu pokřtí opavská skupina OSOLTO v pátek od 20 hodin své nové album a pak bude ještě koncertovat. Pro svůj hudební nosič si vybrala studio Českého rozhlasu v Ostravě a mistra zvuku Marka Hoblíka. Volba to byla určitě skvělá, protože podle názoru jejích členů takovou úroveň vybavení a přístupu jednoduše nikde jinde nedostane. Spousta produkčních nápadů a skvělá práce se zvukem má za výsledek homogenně znějící rockové album, které bude pokřtěno. Sobota bude určena milovníkům filmů, kteří budou od 19 hodin za vstupné 160 korun sledovat snímek Citlivý člověk. Jeho hrdinové putují dystopickou krajinou, kde komfort a bezpečí nahrazují dobrodružství a nejistota. Půjde o komicky brutální pouť do bláznivého světa, ve kterém má každá zdánlivě bezvýchodná situace skulinu, kterou je možné proklouznout a nalézt tak opět naději a šanci na lepší budoucnost. Plátno obsadí David Prachař, Jiří Lábus, Taťána Vilhelmová, Jiří Schmitzer, Vladimír Javorský, Jiří Lábus, Alexandra Borbély, Milan Mikulčík, Halka Třešňáková a v hlavní dětské roli Jaroslav Cuhra. Režii má Tomáš Klein.

Kynologičtí senioři znovu soutěží
KDY: Od pátku 1. do neděle 3. září
KDE: areál Fotbalového klubu, Holasovice
PROČ PŘIJÍT: Mezinárodní mistrovství seniorů ve sportovní kynologii je natolik oblíbenou akcí, že se tento světový unikát dočkává už svého třetího ročníku. Rozlosování se uskuteční v pátek kolem 8. hodiny v areálu místního fotbalového klubu a soutěžící pak předvedou dokonale vycvičené čtyřnohé parťáky na poslušnost a obranu Třídenní akce je otevřena všem psím plemenům, která splňují podmínku zkoušky IGP a to umožňuje účast i těm nezvyklým. Další podmínkou je věk psovoda v době konání mistrovství od 60 let výše. „Soutěž je pořádaná podle mezinárodního zkušebního řádu v kategoriích IGP 3 a IGP 1. Toto unikátní mistrovství, které je pořádáno pouze v Česku, se těší velkému zájmu. V předchozích dvou ročnících soutěžili v největším počtu čeští seniorští kynologové, kteří čelili umění svých italských, rakouských, slovenských, polských a belgických kolegů a zúčastnili se ho dokonce též zástupci Jihoafrické republiky. Mezinárodní mistrovství seniorů splňuje stejné podmínky jako mistrovství světa ve sportovní kynologii. Záštitu poskytla mezinárodní kynologická organizace FCI prostřednictvím české organizace ČKS a organizátorem je základní kynologická organizace Kylešovice.

Hasiči slaví výročí
KDY: sobota 2. září od 9 hodin
KDE: hasičská zdrojnice Šilheřovice
PROČ PŘIJÍT: Sbor místních dobrovolných hasičů si připomene výročí svého založení v roce 1901. Program začíná pochodem ke kostelu, kde bude sloužena bohoslužba. V 11 hodin od něj účastníci vyjdou na cestu zpátky ke zbrojnici, kde je čeká její posvěcení, otevření a prohlídka.