OSTRAVSKO

Oslavy 90 let porubského hokeje
KDY: sobota 25. února od 18 hodin
KDE: Zimní stadion Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: 150 korun
PROČ PŘIJÍT: V rámci oslav devadesáti let od založení si klub HC RT TORAX Poruba připravil akci s podtitulem DOUBLE DERBY, tedy zápas porubských a vítkovických legend, na který naváže ligové kolo Chance ligy mezi domácím HC RT TORAX Poruba 2011 a HC Frýdek-Místek. Městské derby legend mezi celky HK Poruba a HC Vítkovice vypukne v 15 hodin. Domácí oblečou tradiční historické modrožluté dresy, které svým zpracováním připomínají éru 70. let minulého století. A na koho se můžete těšit? Svou účast přislíbila tři nejznámější P porubských dějin: Martin Prusek, Marek Pavlačka a Roman Polák!

Fauna trhy na Černé louce
KDY:
neděle 26. února od 6 do 12 hodin
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: 50 korun (snížené vstupné 30 korun)
PROČ PŘIJÍT: Plocha Fauna trhů je opět větší – byla rozšířena na všechny prostory výstaviště, tedy celkem činí 5.700 m2. Tradičně nabídne vše pro chovatele nejrůznějších živých tvorů, od okrasného ptactva, přes fanoušky akvaristiky, teraristiky, až po milovníky psů a koček. K mání bude krmivo i nejrůznější pomůcky a potřeby.

ModelFest Ostrava 2023
KDE: sobota 25. a neděle 26. února od 10 do 16 hodin
KDE: ZŠ Jugoslávská 23, Ostrava – Zábřeh
ZA KOLIK: 50 korun
PROČ PŘIJÍT: Pestrá přehlídka modelářských aktivit na které najdete plastikové a papírové modely, RC kamiony a vojenskou techniku, nebo modelovou železnici. Jedná se o 3. ročník této akce, která určitě stojí za návštěvu.

BURZA CD a Vinylů, Ostrava
KDY: neděle 26. února od 11 do 15 hodin
KDE: Rock Hill music club, 28. října, Ostrava
ZA KOLIK: 50 korun
PROČ PŘIJÍT: Rock, Pop, Jazz, Blues, Funk, Punk, Metal, New Wave, domácí a zahraniční scéna, čili od Bacha po Vlacha. Tato burza je jedinečnou možností pro sběratele LP, CD, DVD, BRD jak nakoupit a sehnat rarity ze všech oblastí populární hudby.

NOVOJIČÍNSKO

Běž domů Ivane!
KDY: neděle 26. února, od 14.40 hodin
KDE: u vlakového nádraží, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vzpomínková akce na odsun okupačních sovětských vojsk z Frenštátu pod Radhoštěm v roce 1990, jenž byl zároveň historicky prvním odsunem sovětských vojsk z východní Evropy. Akce bude zároveň k uctění památky nedávno zesnulého pana Dalibora Norského, bývalého tajemníka Městského úřadu Frenštát pod Radhoštěm, jenž měl na odsunu okupačního vojska velký podíl. Od 16 hodin v kině promítání rozhovoru s Daliborem Norským a dokumentu Poslední vlak o odsunu sovětských vojsk z Frenštátu pod Radhoštěm.

Rockotéka 1
KDY: 24. února, od 21 hodin
KDE: zimní stadion, Studénka
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Poslechnout si rock a metal tak, jak ho dávají v rádiu a v televizi, stojí určitě za to. Tuto taneční zábavu moderuje David Zbavitel, jehož hlas posluchači tvrdé muziky znají z rádia Čas Rock a TV Rebel. Muziku bude pouštět Marek Urbanec. Vstup je od 18 let.

Raškohrátky na ledě
KDY: 25. února, od 13 hodin
KDE: Městské kluziště - Sportovní areál pod Horečkami, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: dítě - 45 Kč, dospělý – 70 Kč
PROČ PŘIJÍT: Akce je připomínkou legendárního frenštátského skokana Jiřího Rašky, návštěvníky čeká odpoledne plné zábavy, soutěží pro děti, skokanský můstek pro děti, karneval na ledě. Začátek je v 13 hodin, od 16 do 20 hodin bude diskotéka na ledové ploše, masky jsou vítány. Občerstvení je zajištěno.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Ples pro přátele B7
KDY: pátek 24. února od 19 hodin
KDE: Wood aréna Na Pile, Ostravice
ZA KOLIK: 250/s večeří 500 Kč
PROČ PŘIJÍT: Ples pro přátele, podporovatele a účastníky masového závodu B7 – Beskydská sedmička. Na programu je soutěž Nejlepší šerpa, v nabídce občerstvení nebudou chybět Superběžka a Superlyže. Hudbu obstarají dechovka Svěží dech, rocková kapela R.U.M. a DJ Gogo. Vstupenky jsou slosovatelné – hlavní cenou je 7 x startovné na B7 pro letošní rok.

Beskydský ledoborec 1. ročník/AKTUALIZACE: Akce přeložena na 4. března
KDY: sobota 25. února od 10 hodin
KDE: jez poblíž autokempu, Frýdlant nad Ostravicí
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Milovníci otužování a ti, kteří to chtějí zkusit, by určitě neměli chybět na prvním ročníku otužování ve Frýdlantě nad Ostravicí. Zájmový spolek Beskydští ledoborci připravil setkání zimních plavců či otužilých nadšenců s cílem posílení zdraví a pravidelného scházení. Na programu budou komentovaná rozcvička a vstup do ledové vody, běh a cvičení, občerstvení, přesun do Kotelny s možností sauny, bazénu nebo přednášky podle zájmu.

Stoun hostí Mňágu a Žďorp
KDY: sobota 25. února od 21 hodin
KDE: Hudební klub Stoun, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 300 Kč
PROČ PŘIJÍT: Kapela Mňága a Žďorp z Valašského Meziříčí s frontmanem Petrem Fialou je již naší hudební legendou, která díky své chytlavé muzice dokázala roztančit mnohé kluby i venkovní arény. Tak proč ne také Stoun? Vstup je od 15 let.

OPAVSKO

Pietní vzpomínka na Jana Zajíce, udílení ceny a koncert
KDY: pátek 24. února od 16.30
KDE: městský hřbitov a městský úřad, Vítkov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Pietní vzpomínka na známého místního rodáka Jana Zajíce. Program zahájí na městském hřbitově pietní akt u Zajícova hrobu za přítomnosti hejtmanových náměstků Jaroslava Kanii a Jiřího Navrátila. Program pokračuje v 17 hodin v sále Městského úřadu Vítkov udílením Ceny Jana Zajíce. Následovat bude koncert v podání zpěvačky Ireny Budweiserové a kytaristy Jakuba Racka.

Co nevíte o Dakaru
KDY: pátek 24. února od 18 hodin
KDE: Slezský Grunt, Háje ve Slezsku-Smolkov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zájemci o dění na Dakaru se sejdou na Slezském Cruntu, kde jim bude o tomto světoznámém závodu vyprávět sportovní komentátor, fotograf a nositel „fotografického Oskara“ v mezinárodní soutěži The International Photography Awards. Jeho jméno je Martin Straka a přítomným posluchačům v průřezu přiblíží zákulisí, zážitky, radosti i strasti nejtěžšího terénního boje Rally Dakar 23. Svým sugestivním vyprávěním, doplněným fotografiemi, je vtáhne rovnou do centra dění.

KARVINSKO

Poslední příležitost: Rudolf na zámku v Karviné
KDY: do 28. února, od 9 do 16 hodin
KDE: Zámek Fryštát, Karviná
ZA KOLIK: 100 Kč, snížené vstupné 70 Kč
PROČ PŘIJÍT: Poslední příležitost. Už pouze do konce tohoto měsíce mají návštěvníci karvinského zámku ve Fryštátě možnost vidět také unikátní multimediální zámeckou expozici, která odhaluje různá tajemství panovníkova života a představí celou řadu zajímavých exponátů. Návštěvníky výstavou provází samotný "digitálně oživený" Rudolf II.

Miss Orlová
KDY: pátek 24. února od 16 hodin
KDE: Dům dětí a mládeže, Orlová
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Velké finále soutěže, ve které dívky ve věku 12 až 16 let ukážou, co v nich dřímá. Možná právě jedna z nich v budoucnu dosáhne na mety mnohem vyšší.

BRUNTÁLSKO

Masopust ve Starém Městě u Bruntálu
KDE: 26. únor od 14 hodin
KDE: Staré Město, Bruntál
PROČ PŘIJÍT: Průvod masek vyrazí v neděli ve 14 hodin od značky Staré Město. Příchozí čeká veselice na hřišti, koláčky, zabíjačkové speciality, grilování, dobré pivo, hudba, tanec a zábava. Připojit se můžou všichni lidé - ať už v maskách, nebo bez nich. Na nejlepší maškary čekají hodnotné ceny a všechny dětské masky dostanou dárek.

Zimní lyžařský karneval na Annabergu se Shrekem  
KDY: neděli 26. února od 13 hodin
KDE: areálu Annaberg v Jeseníkách u Andělské Hory
PROČ PŘIJÍT: Lyžařský závod v maskách je připraven na neděli 26. února od 13 hodin ve ski areálu Annaberg v Jeseníkách u Andělské Hory. Účastníky Zimního karnevalu se Shrekem čeká odpoledne plné hudby, zábavy a soutěží. Společně se Shrekem a Fionou mají pořadatelé připraveno plno aktivit pro děti i dospělé. Vedle lyžařského závodu nebude chybět tombola, kde se bude mimo jiné ceny soutěžit také o velké plyšové medvědy. Pořadatele ocení ty nejlepší a nejnápaditější masky. Připravena je i jízda postižených dětí na monoski. To je speciální sportovní nářadí, které kompenzuje fyzické postižení jedince a umožňuje mu užít si jízdu na sjezdovce. Výtěžek z dobrovolného vstupného půjde na podporu postižených dětí, návštěvníci mohou dary vhazovat do zapečetěných kasiček. Lyžařský karneval se Shrekem na Annabergu navazuje na letní cyklistické závody Shrekem, které se konají v Opavě – Komárově a jejichž výtěžek je vždy určen pro nějaké vybrané postižené dítě.

JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton
KDY: 25. - 26. únor
KDE: Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Rychlebské hory, Staré Město
PROČ PŘIJÍT: Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Možnost pořádně si zazávodit na běžkách na trasách 40 km, 20 km, či 10 km. Trasa povede z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.

Vyřeš zločin! Stopa!
KDY: do 19. března denně mimo pondělí, od 9:30 do 16:30
KDE: Zámek Bruntál
ZA KOLIK: vstupné do zámku 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Staňte se detektivem a vyřešte zločin! Už jen do konce března je k vidění v bruntálském zámku unikátní interaktivní výstava věnovaná vědeckým metodám v kriminalistice. Na návštěvníky čeká fiktivní kriminální případ, který budou moci sami vyřešit a odhalit pachatele. Během řešení se neotřelou a zábavnou formou seznámí s moderními metodami vyšetřování. Nechybí ani překvapivé informace z oblasti dějin kriminalistiky. Výstava vznikla v kooperaci s Ústavem soudního lékařství v Brně, Policií ČR a Muzeem policie ČR.

Obrazy Ondřeje Kočára
KDE: Flemmichova vila, Krnov
KDY: otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin
ZA KOLIK: vstupné od 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: Výstava prací známého opavského výtvarníka začala v Krnově 4. února a bude zde až do dubna. Poetické až snové vidění podhorských vesniček a městských zákoutí, teplá škála barev a magické vnitřní světlo plné hladivé energie - to je malíř Ondřej Kočár. Jeho současná tvorba je námětově obohacená o romantické dívčí portréty umocněné vkomponováním květinových motivů a obrazy hledající autorovu vnitřní odpověď na základní otázky zrození, bytí, lásky, věčnosti… Hledá vyšší hodnoty lidského bytí. Snaží se za světem skutečně najít cestu k světu mystickému, věčnému, ke všeočišťujícímu světu.