OSTRAVA

Velikonoční trhy v centru města
KDY: do pátku 7. dubna
KDE: Masarykovo náměstí, Ostrava
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční velikonoční trhy, které se od začátku týdne konají na Masarykově náměstí v Ostravě, v centru města nabízí také doprovodný program, a to vždy od 15 do 19 hodin. Dnes, ve čtvrtek 6. dubna, gajdoši z Oravské Polhory předvedou výrobu halušek a korbáčiků. V pátek, poslední den jarmarku, se návštěvníci mohou těšit na ukázky stříhání ovcí. Gajdoši od Jablunkova předvedou i výrobu sýrů.

Velikonoční jarmark v Porubě
KDY: do soboty 8. dubna
KDE: Ostrava-Poruba, Alšovo náměstí
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již tradiční velikonoční trhy se koná od začátku týdne v Ostravě-Poruba na Alšově náměstí. Prodejci zde nabízí zboží související nejen s křesťanským svátkem roku Velikonocemi, ale i se začínajícím jarem. V sobotu, poslední den bude program doplněn další zábavou. V sobotu se lidé mohou těšit na ukázku lidových tradic – například vystoupení dětského folklorního souboru Holúbek, cimbálovou muziku i zvířátka z oblíbené farmy Bludička a „dřevěnou“ dílnu, ve které si zájemci mohou vyrobit drobnost pro radost nebo dárek pro své blízké.

Oslavy jara na náměstí Ostrava-Jih
KDY: v neděli 8. dubna od 10 hodin
KDE: náměstí Ostrava-Jih
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: I letos se nejen obyvatelé Ostravy-Jihu mohou během velikonočních svátků přijít poveselit na náměstí Ostrava-Jih. Podobně jako dnes, kdy se zde od 9 do 17 hodin koná tradiční Slezský rynek s nabídkou místních zemědělců, řemeslníků a potravinářů, v neděli 9. dubna tento prostor zaplní kromě stánkařů i umělci, protože nebude chybět bohatá kulturní doprovodný program.

Ostravské pěšiny a velikonoční komentované procházky městem a okolím
KDY: od pátku 7. do pondělí 10. dubna
KDE: Ostrava a okolí
ZA KOLIK: 100/120 Kč
PROČ PŘIJÍT: Protože jsou zábavné a určitě pro vás „najdou místo“. Zúčastnit se během velikonočního volna můžete v Ostravě hned několika komentovaných procházek s poutavým výkladem z historie moravskoslezské metropole, které pořádá kronikář nejlidnatějšího obvodu Ostravy-Jihu Petr Lexa Přendík v rámci projektu Ostravské pěšiny. Stojí zhruba stejně (100 až 120 korun) a hradí se na místě v hotovosti. Rezervace není nutná.

Pátek 7. dubna: 
Ostrava hradbami obehnaná,
od 14:30, 90 min, tramvajová zastávka Elektra.

Sobota 8. dubna: 
Nádraží Ostrava-Vítkovice, perla bruselského stylu
, 10:00, 90 min, sraz na náměstí Gen. Svobody v Zábřehu.
Okolo Smetanova náměstí, 14:30, 60 min, sraz Smetanovo náměstí u vodotrysku.
Barokní perličky Moravské Ostravy, 16:30, 75 min, sraz u kostela sv. Václava v Kostelní ulici.

Neděle 9. dubna
Církevní památky Moravské Ostravy, 10:00, 90 min, sraz na Kostelní ulici u kostela sv. Václava.
Třebovice, kde v parku stával zámek a žila mecenáška Marie Stona, 14:30, 90 min, sraz na autobusové zastávce Třebovice na ulici Třebovická.
Hošťálkovice, signály na střeše Ostravy, 16:30, 90 min, sraz u lávky přes řeku Opavu mezi Třebovicemi a Hošťálkovicemi (v blízkosti železniční stanice Ostrava-Třebovice či Třebovického mlýna).

Velikonoční pondělí 10. dubna
Nová Ves, kde vládne voda hodná i zlá, 14:30, 90 min, sraz u vodárny v Nové Vsi.
Proti proudu času, proti proudu Odry, 16:30, 120 min, sraz u autobusové točny Pískové doly.

Velikonoční Ostrava z pohledu historie, nutná rezervace
KDY: pátek 7. dubna od 14 hodin
KDE: sraz Prokešovo náměstí, Ostrava
ZA KOLIK: 100 Kč, zlevněné vstupné 70 Kč (senioři, studenti, držitelé TP, ZPT a ZTP/P), rodinné 300 Kč a děti do 10 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na komentované prohlídce města se dozvíte, jak se Ostrava vyvíjela od středověku až po její takřka americký vzrůst v průběhu průmyslové revoluce. Přijďte si poslechnout epický příběh zrození velkoměsta ve velikonočním hábitu. Vyslechněte si zajímavé vyprávění o lidských osudech i tajemstvích budov s okrasnými štíty. Poznejte strhující dějiny feudálního městečka, které se během pár let změnilo k nepoznání.  Prohlídka bude ukončena na Masarykově náměstí, kde se bude konat tradiční Velikonoční jarmark.  V rámci prohlídky se dozvíte také jak se slavily Velikonoční svátky v havířských koloniích, jaké dobroty se připravovaly na stůl či jaké tradice se dodržovaly ve staré Ostravě. Poslechněte si příběhy o slávě důlních koní, kteří se právě tyto svátky dostávali na povrch. Kdy se vynášela Morena i jaká pověra se proslavila pod přezdívkou „aby se beránek nepokakal“ – to vše se dozvíte na našich prohlídkách. Prohlídky je nutné předem rezervovat prostřednictvím serveru Ostravainfo.cz. Před prohlídkou můžete navštívit také Vyhlídkovou věž Nové radnice. Po prokázání zakoupené vstupenky na prohlídku budete mít nárok na zvýhodněné vstupné. Organizátorem této akce (prohlídky) je město Ostrava.

Na hřišti to jede, zvláště se strážníky
KDY: pátek od 10 do 17 hodin
KDE: dopravní hřiště na ulici Orebitská, Ostrava
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Protože na hřišti to prostě jede. Zvláště, když dětem na dopravním hřišti asistují strážníci Městské policie Ostrava. Nevěříte? Přijďte se svými ratolestmi přesvědčit. Ti malí odvážlivci, kteří na dětské dopravní hřiště dorazí, si totiž ve společnosti profesionálů budou moci vyzkoušet jízdu zručnosti, dopravní testy, řadu her a kvízů.

Festival skákacích hradů
KDY:
konce března do pondělí 10. dubna od 10 do 18 hodin
KDE:
Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: 150 korun, neskákací doprovod 50 korun, rodinné vstupné 450 korun

Fotogalerie: Festival skákacích hradů v Ostravě

PROČ PŘIJÍT: Největší přehlídka skákadel v ČR opět nabídne desítky atrakcí, gastro zónu i zábavné soutěže. Připraveno je veliké letadlo, fotbalový biliár, perníková chaloupka, obrovská žirafa, skluzavky, ale také bojové arény, skákadla, opičí dráhy. Vstupenky v prodeji pouze na místě, v dny konání akce.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Velikonoční městečko ve Frýdku-Místku
KDY: čtvrtek 6. - sobota 8. dubna
KDE: Náměstí Svobody
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zpestřete si Velikonoce návštěvou Velikonočního městečka. Čeká na vás bohatý kulturní program, dílničky, divadélka a tradiční velikonoční trhy. V pátek jsou na programu například koncerty Schola Frýdek, covery v podání Michala Nevluda a kapely, dobová hudba Devětsil, či blues Dobráci od kosti, divadlo Sympatie zahraje pohádku O psu Gurášovi. V sobotu bude hlavní hvězdou Kamil Střihavka s kapelou The Leaders, zrhraje i cimbálovka Kotci či interaktivní písničková show Mechulaláci.

Velikonoční auto-moto burza v Bašce
KDY: sobota 8. dubna, 5-13 hodin
KDE: Baška, parkoviště pod přehradou
PROČ PŘIJÍT: Jarní auto moto burza historických vozidel nabídne jistě krásnou podívanou pro všechny návštěvníky a obdivovatele krásy starých vozidel.

NOVOJIČÍNSKO

Koncert doprovodí videoprojekce
KDY: pátek 7. dubna, od 17 hodin
KDE: velký sál kulturního domu, Kopřivnice
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníky čeká neobvyklý zážitek. Jihoamerický zpěvák Jonathan Oriel z Chile zazpívá gospelové písně, které budou doprovázet poutavá videoprojekce a české titulky.

Jakub Děkan s Láskou pokračují v tour
KDY: pátek 7. dubna, od 20 hodin
KDE: Stará pošta, Nový Jičín
ZA KOLIK: 250 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Po úspěšném a z větší části vyprodaném turné v minulém roce se oba muzikanti Jakub Děkan i Láska, jehož občanské jméno je Václav Vaňura, rozhodli pokračovat ve společných koncertech i letos na jaře. Návštěvníci se mohou těšit na večer plný humoru a dobré hudby. Uslyší známé písně obou zpěváků v neznámých úpravách, řadu veselých historek a zcela jistě i mnohem víc.

Velikonoční výšlap psů na Pustevny
KDY: neděle 9. dubna, 9 hodin
KDE: centrální parkoviště, Pustevny – Prostřední Bečva
PROČ PŘIJÍT: Akce má název Velikonoční výšlap nejen švýcarských salašnických psů na Pustevny, zúčastnit se ale mohou i majitelé jakéhokoliv jiného plemen psa. Stačí chuť pána a pejska k procházce. Sraz účastníků je v 9 hodin u centrálního parkoviště na Pustevnách, odkud je společný odchod v 9.15 hodin k soše Radegasta. U sochy Radegasta bude společné focení – organizátoři prosí účastníky, kteří vyrazí k soše dříve, aby u ní počkali na ostatní kvůli společnému focení.

Velikonoční přechod Smrku
KDY: neděle 10. dubna, od 9 do 12 hodin
KDE: vrchol Smrku
PROČ PŘIJÍT: Tradiční velikonoční turistická akce – letos se koná její již 49. ročník. Akci pořádá KČT, odbor TJ Frenštát pod Radhoštěm, jehož členové potvrdí účastníkům výstup na vrcholu Smrku v době od 9 do 12 hodin. Trasy výstupu jsou libovolné.

OPAVSKO

Hudební lahůdka v Kupe
KDY: pátek 7. dubna, od 18 hodin
KDE: Kupe, Opava
ZA KOLIK: 220 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Hudební fajnšmekři si nenechají ujít koncertní sólový projekt slovenského profesionálního bubeníka, skladatele a producenta Martina Kukučky. Protagonista jim představí svůj hluboko zakořeněný koncept improvizační jazzové hudby až po dnešní experimentální hudební prostředí, pojmenované zvukomalebnou paletou barev Drumology. Martin Kukučka je profesionální bubeník, učitel hry na bicí, skladatel a producent. Hru na bicí nástroje studoval na žilinské i nitranské konzervatoři a ještě na prestižním jazzovém institutu KUG v rakouském Grazu.

Vydejme se na pochod
KDY: sobota 8. dubna, 6 hodin
KDE: Infocentrum Podolská, Hradec nad Moravicí
PROČ PŘIJÍT: Nejstarší turistický pochod v republice má název Bezručova Moravice a letos slaví vede 63. narozeniny. Jeho trasy v délce 60, 50, 45, 36, 35, 25, 15, 13 a 7 kilometrů vedou překrásným údolím řeky Moravice a okolím zámku převážně po značených turistických stezkách. Jejich popisy s vyznačením kontrol dostanou účastníci na startu. Koná se za každého počasí a na vlastní nebezpečí! Účastníci,kteří nedojdou do cíle nebudou vyhledáváni. Start a cíl je u Infocentra. Účastnící na trasu 50 kilometrů vyjdou mezi 6. a 7. hodinou, na trasy 35 a 25 kilometrů mezi 6. a 10. hodinou, trasy v délce 15, 13 a 7 kilometrů odstartují mezi 6. a 12. hodinou. Pro děti do 15 let je nutný doprovod dospělého. Cyklistické trasy jsou v délce 60, 45 a 36 kilometrů.

Velikonoční vlak znovu vyjede
KDY: sobota 8. dubna, od 9 hodin
KDE: železniční stanice Opava – východ
ZA KOLIK: plné jízdné od 15 let – 150 Kč, děti (6-14 let), pejsci a jízdní kola – 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: Trať mezi Opavou a Svobodnými Heřmanicemi znovu ožije výletníky. Ze stanice Opava východ odjede v 9 hodin zvláštní Velikonoční vlak a ze Svobodných Heřmanic se vydá zpátky ve 12.46 hodin. Tažený rychlíkovým motorovým vozem bude stát ve všech stanicích a zastávkách po trase a platí v něm pouze zvláštní zpáteční jízdné 80 a 150 korun. Prodej jízdenek bude přímo ve vlaku, předprodej a rezervace míst nejsou možné. V nabídce budou tematické suvenýry, občerstvení včetně velikonočních specialit a drobné pozornosti pro děti, ve Svobodných Heřmanicích se zájemci mohou naučit plést velikonoční pomlázku nebo se projet na koních z Penzionu nad stájí Jakartovice.

Velikonoční zvykosloví
KDY: neděle 9. dubna, od 10 hodin
KDE: Loutkové divadlo Opava
ZA KOLIK: 60 Kč
PROČ PŘIJÍT: Každé svátky mívají své tradiční zvyky a Velikonoce nejsou výjimkou. Členové folklórních souborů Úsměv a Vrtek si pro děti od čtyř let věku a jejich rodiče připravili tradiční pásmo, nazvaní Velikonoční zvykosloví. S doprovodem cimbálové muziky Gizdi nabídnou divákům směs lidových tanců, písní a vyprávění, kterými jim přiblíží takové velikonoční zvyky, jaké se slavívaly ve Slezsku.

BRUNTÁLSKO

Festival Čerstvá krev z Krnova představí mladé filmaře
KDE: Kino Mír 70, Krnov
KDY: 7. dubna 2023 v 17.30 hod.
VSTUPNÉ: 120 Kč
PROČ PŘIJÍT: Autoři filmů, kteří pochází přímo z Krnova nebo k němu mají velmi blízko, sami uvedou pásmo krátkých filmů autorů, ať už jsou hrané, dokumentární či animované. Krnované díky předchozím ročníkům už dobře znají jména jako Hofman, Martinec, Jelínková nebo Klein. U zrodu přehlídky Čerstvá krev z Krnova stál nedávno zesnulý vedoucí krnovského kina Pavel Tomešek, který ovlivnil řadu filmařů. Jeho lásku k celuloidovému analogovému filmu zachytil režisér Tomáš Klein ve film Posedlost, který v programu nesmí chybět.

Čtyřdenní oslava svátků jara na Sovinci
KDY: od pátku 7. dubna do pondělí 10. hodin, vždy od 9 do 17 hodin
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Po všechny čtyři v rámci vstupného si mohou návštěvníci užít nejen velikonoční program na nádvoří, ale i prohlédnout hrad. Po celou dobu Velikonočního jarmarku budou probíhat také klasické prohlídky s průvodci v dobových kostýmech (každých 30 minut - první v 9 a poslední v 16, cena prohlídky je zahrnuta v ceně vstupného na víkendovou akci). Kromě toho bude připraven po všechny čtyři sváteční dny na pátém nádvoří připraven bohatý doprovodný program - tanečnice s ukázkami dobových tanců, vystoupení šermířů (nejen dobové půtky a šarvátky), určitě potěší i kejklíři, sokolníci, možnost vyzkoušet si například lukostřelbu a mnoho dalšího. Hrad je otevřen už i na Zelený čtvrtek. Hrad si můžete projít také sami bez průvodce. Ať již s prohlídkou nebo bez se můžete zdržet na hradě a jeho nádvoří klidně celý den, včetně volně přístupné vyhlídkové věže a užívat si víkendový program.