Kiribati je ostrovní stát ve středním Tichém oceánu. Tvoří ho 33 ostrovů, z nichž pouze 20 je obydlených. Celková rozloha souše činí jen něco málo přes 800 kilometrů čtverečních. Jen pro porovnání, ČR má necelých 80 tisíc kilometrů čtverečních.

Jak uvádí internetová encyklopedie cs.wikipedia.org, geograficky lze Kiribati rozdělit do čtyř skupin. Nejzápadnějším územím je samostatný ostrov Banaba. Dále je to šestnáct Gilbertových ostrovů, které tvoří centrum státu. Na nich žije zhruba 90 procent obyvatelstva.

Jak se žije v Kiribati, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Další částí jsou Phoenixské ostrovy. Až na atol Kanton jsou neobydleny a jsou součástí rozlehlé mořské chráněné oblasti, která figuruje na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Nejvýchodněji se nacházejí Liniové ostrovy s největším atolem na světě – Kiritimati.

A právě zde začíná na zeměkouli z časového hlediska nejdříve nový den, a proto právě zde jako první oslaví příchod roku 2023. Oproti České republice je zde o 13 hodin více. Tedy zatímco je v Česku čas brzkého silvestrovského oběda, v Kiribati se už může bujaře slavit.

Skoro pořád teplo na kraťasy

Na Kiribati panuje horké, vlhké tropické podnebí s průměrnou teplotou 28,3 °C a průměrným ročním úhrnem srážek v hlavním městě přibližně 2100 mm.

„Podnebí je závislé na teplotě oceánů obklopujících malé ostrovy a atoly, ze kterých je Kiribati tvořené,“ uvedl web climateknowledgeportal.worldbank.org.

Kiribati ohrožuje zvedání hladiny oceánů.Kiribati ohrožuje zvedání hladiny oceánů.Zdroj: Shutterstock

Žije zde přes 100 tisíc obyvatel, většinu z nich tvoří Mikronésané, menší část Polynésané. Hlavní město Jižní Tarawa má 50 tisíc lidí, kde se mimochodem v roce 1943 uskutečnila známá a velmi krvavá bitva mezi Američany a Japonci.

Pro turisty jen skromnější ubytování

Byť jde o exotickou destinaci, návaly turistů se zde nekonají. Ročně sem přijede kolem 12 tisíc cizinců, jak napovídá poslední známý údaj za rok 2019 na webu worlddata.com

Ubytování se nabízí v soukromí, motelech, chatkách, apartmánech s obsluhou i penzionech. „Nelze však počítat s nějakým luxusem, spíše na úrovni dvou hvězdiček. Přesto úchvatné tyrkysové laguny a nabídka poklidného skromného životního stylu vynahrazují mnohé z toho, co chybí v západním luxusu,“ přiblížil například web visitkiribati.travel.

Pláže jsou na Vánočním ostrově doslova rajské
Nedotčený přírodní ráj. Vánoční ostrov nabízí několik lákadel

Na druhou stranu cizince může překvapit vysoká cena internetového připojení, protože vzhledem k vzdálenosti a rozlehlému území zde nevedou podmořské optické kabely a satelitní připojení je pořád poměrně drahé, doplnil web visitkiribati.travel.

Vše odpovídá i umístění v mezinárodním porovnání ekonomické úrovně země v přepočtu na jednoho obyvatele, kdy se pohybuje kolem 170. místa z necelých dvou set států světa. Česko je zhruba na třicáté pozici.

V ohrožení stoupající hladinou oceánů

Web gov.uk upozorňuje i na velkou obezřetnost při koupání v moři. „Podél pobřeží a v oblastech útesů bývá velmi silné vlnobití,“ varuje web.

Obecně je Kiribati v ohrožení, jelikož jde o stát s nízko položenými korálovými atoly, takže ho ohrožuje vzestup hladiny moře zejména v důsledku globálního oteplování. Zatím to místní obyvatelé řeší tím, že si své domovy staví na podpěrách, aby byly co nejvíce nad hladinou moře.

„Pronikání slané vody téměř kamkoliv, eroze pobřeží a hrozící nedostatek potravin jsou současnou realitou pro mnoho obyvatel Kiribati,“ upozornil web thecommonwealth.org.

Caño Cristales, nejkrásnější řeka, nebo také řeka pěti barev. Najdete ji v Kolumbii.
Duha, které se můžete dotknout. Nejkrásnější řeku světa mají v Kolumbii

A je tu ještě jedna pohroma. V letech 1957 až 1962 Velká Británie a Spojené státy na kiribatských ostrovech Malden a Kiritimati otestovaly 33 jaderných zbraní, což mělo zničující dlouhodobé dopady na zdraví obyvatel a životní prostředí .

„Po explozi bylo všude neuvěřitelně jasné světlo. Jasně jsem viděl i kosti v ruce, stejně jako je vidíte vy, když se podíváte na výsledky rentgenu,“ popsal webu thecoversation.com Ron Watson, který se vojenských zkoušek s jadernými zbraněmi zúčastnil.

Tehdy se totiž o strašných účincích radioaktivního záření moc nevědělo, natož aby se o nich mluvilo, jak je tomu dnes. Trpí totiž i potomci těch, kteří byli ozářeni.

„Sužuje mě chronická migréna, problémy se štítnou žlázou, poškození nervů, střev a močového měchýře a deprese,“ popsala například Susan Musselwhite, dcera jednoho z účastníků jaderných testů.