Pompeje byly v minulosti prosperujícím starověkým římským městem. Vyrostly na břehu Neapolského zálivu v dnešní italské Kampánii. Žilo v nich asi 11 tisíc lidí. Město se mohlo chlubit na svou dobu velmi sofistikovaným vodovodním systémem, amfiteátrem, tělocvičnou, mělo i moderní přístav.

A mohlo se dále rozvíjet, kdyby v roce 76 našeho letopočtu nevybuchla blízká sopka Vesuv. Pod přívalem jejího smrtícího pyroklastického proudu zahynuly dva tisíce lidí.

Pchjongjangu vévodí tato stavba. Bohužel bez rozumného využití.
Opuštěné stavby se mění v prach. A s nimi se ztrácí pořádné balíky peněz

„Hodně z obětí se udusilo. Smrtící mrak, který Pompeje zasáhl, měl teplotu přes 100 stupňů Celsia a byl složen z oxidu uhličitého, chloridů, částic žhavého popela a sopečného skla,“ uvedl pro web britského listu The Guardian Roberto Isaia, vedoucí výzkumný pracovník italské observatoře INGV působící v okolí sopky Vesuv.

Vařící krev

„Těch asi 15 minut uvnitř toho pekelného mraku muselo být nekonečných. Obyvatelé si nedokázali představit, co se děje. Na zemětřesení zvyklí byli, ale takto mohutná erupce je zaskočila,“ přiblížil Isaia.

Web listu The Sun celou zkázu v oblasti vylíčil ještě dramatičtěji, a to na základě jedné z vědeckých studií, která se zaměřila na sousední, taktéž erupcí notně postižené město Herculaneum. Zde se teplota mohla pohybovat i kolem 300 stupňů Celsia, jak uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

Na svou dobu byly Pompeje velmi moderním městem.Na svou dobu byly Pompeje velmi moderním městem.Zdroj: Shutterstock

„Podle zjištění byly ostatky pokryty černými a červenými zbytky a obsahovaly neobvykle vysoké množství železa. To naznačuje, že se na kostech doslova vařila krev. Stav nalezených lebek zase naznačuje, že vinou vysoké teploty, kdy se voda v tkáních přeměnila v páru, zřejmě doslova explodovaly,“ přiblížil The Sun.

Po celý rok se vyhlášené místo otevírá v 9 hodin a zavírá se podle ročního období v 17 nebo v 19 hodin. Dospělí za vstupné zaplatí asi 20 eur.

Erupce sopky Vesuv, který je dodnes aktivním stratovulkánem, měla strašlivý průběh i následky. Byla způsobena obrovským výbuchem plynů, které se nahromadily pod ucpaným kráterem. Exploze tohoto typu vytvoří kráterový komín, jímž jsou rozžhavený popel, lapily a sopečné pumy vystřelovány vysoko do atmosféry. Erupce bývají prudké a výbušné.

„Podmínkou takových erupcí je velká viskozita magmatu a vysoký podíl těkavých složek,“ popsal v roce 2019 Deník v článku, který vycházel z vědeckých zjištění publikovaných v časopise Nature Geoscience.

Letecký pohled na kráter na ostrově Nea Kameni,
Santorini je ráj nad žhnoucím peklem. Zdejší vulkán kdysi měnil dějiny

Okolní krajinu Vesuvu vypínajícího se do výše necelých 1300 metrů postupně pokryly vrstvy popela a části vyvřelé horniny vyvržené z nedalekého vulkánu. Pompeje se tak staly dále neobyvatelnými.

Popel v mnohametrových vrstvách měl však i konzervační účinky, takže se díky neštěstí uchovalo mnoho artefaktů vypovídajících o úrovni tehdejší civilizace. Pompeje i Herculaneum zůstaly nedotknuty až do poloviny 18. století, kdy se zde uskutečnily první archeologické zásahy.

Dva a půl milionu návštěvníků ročně

Dnes jsou Pompeje na seznamu světového dědictví UNESCO a jsou jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Itálie. Zavítá sem přibližně 2,5 milionu návštěvníků ročně.

Na co se v místě těšit? Turističtí průvodci uvádí, že velkým lákadlem je Pompejské fórum, které sloužilo jako centrum všech politických a kulturních aktivit v Pompejích. Dále je to Apollónův chrám, který je považován za nejstarší stavbu v ruinách Pompejí a je svědectvím neuvěřitelné historie města.

Velký zájem je také o Vilu Vettii. Jde o stavbu, která představuje vrcholnou architekturu tehdejší doby. Navenek i zevnitř byla velmi luxusní a sloužila k obchodování i užívání si přepychu.

Kamenný les Zhangjiajie v Číně se stal předlohou k filmu Avatar.
Kamenný les v Číně inspiroval Avatara. Stal se předlohou pro plovoucí hory

Vůbec největší dochovanou stavbou je amfiteátr, který byl postavený skoro 150 let před zkázou. Dokonce je starší než slavné římské koloseum. Konaly se v něm zejména sportovní akce, a kapacitou odpovídal tehdejšímu počtu obyvatel města.

Velkým lákadlem jsou zkamenělé či během archeologických průzkumů sádrou konzervované ostatky. Nejslavnější jsou dvě k sobě schoulené postavy, kterým se říkalo Dvě dívky, jiní je zase nazývají Sochou milenců. Dlouho se předpokládalo, že šlo o dvě mladé ženy. Později se však na základě testů DNA přišlo na to, že jde o dva muže, jak o zjištění informoval například web Dailymail.

Zdroj: Youtube

Průvodci na oficiálním webu památky radí, aby si turisté vzali na prohlídku pohodlnou obuv, protože kompletní prohlídka zřícenin zabere více než čtyři hodiny. Vždy první neděli v měsíci se za vstup neplatí, ale kvůli tomu v místě bývá hodně plno. Jinak se vyplatí mít koupeny lístky dopředu prostřednictvím on-line prodeje, což může ušetřit až dvouhodinové čekání ve frontě při koupi vstupenky na místě.