Před nákladnou investicí do fotovoltaiky nebo solárních panelů je však nutné provést důkladnou kontrolu střešní konstrukce, abyste identifikovali slabá nebo poškozená místa, jež si vyžádají opravu.

„Nejčastější problémy starých krovů jsou spojeny se zanedbanou údržbou. Pokud do konstrukce zatéká, je náchylnější k napadení hmyzem či plísněmi. Krov nebo jeho části jsou pak zralé na výměnu.  Zajistíte-li vzduchu volný přístup ke krovům nebo dřevěným konstrukcím a nejsou-li vystaveny smáčení, není potřeba se příliš obávat. Soustřeďte se na problematická místa, jako jsou uložení dřeva na zdi či zazděné dřevěné části,“ říká Martin Maršík, člen představenstva Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.

Dřevěná konstrukce se při dobré údržbě může dochovat několik set let, o čemž svědčí stále funkční středověké krovy. Před myšlenkou na realizaci solární elektrárny je dobré přizvat odborníka. Může jím být projektant, statik nebo stavební mykolog, kteří stav střešní konstrukce odborně posoudí. Podle míry stávajícího napadení, jež laik nemusí vidět, navrhnou sanační zákrok, jímž může být běžný nátěr, ale v horším případě i výměnu části krovu.

Jak udržovat fotovoltaiku

| Video: Youtube

Ani správně ošetřené a zdravé krovy, ale nemusejí být na celý život, záleží totiž na tepelné izolaci. Ta nejen  snižuje energetické ztráty objektu, tepelnou regulaci, ale pomáhá udržovat požadovanou kvalitu vzduchu v interiéru a vytvoří zvukovou bariéru. Nekvalitním provedením  izolace střechy se však mohou změnit podmínky a střešní konstrukci poškodit. Toho si nikdo po léta nemusí všimnout, a když se závada jednoho dne projeví, může být už na levnou a rychlou opravu pozdě.

„Největší chyby při zateplení střechy dělají stavebníci špatnou skladbou zateplení, výběrem nekvalitního izolačního materiálu nebo jeho nedostatečnou vrstvou. Evergreenem jsou nedodržení technologického postupu a špatná instalace. Když o sobě někdo tvrdí, že je profesionál, měl by odevzdat také profesionální práci,“ říká Jiří Nejedlý, specialista na zateplení domů

„Dnes ale častěji narážíme na jiný problém, tím je morální zastarání konstrukce. Na střechy se zkrátka dnes kladou jiné požadavky než v minulosti. Solární nebo fotovoltaické panely zvyšují zatížení a krovy tak nemusejí vyhovovat například z hlediska únosnosti,“ uvádí Martin Maršík.

Rozdíl mezi solárním a fotovoltaickým panelem
- Solární panely přeměňují sluneční záření na tepelnou energii.
- Fotovoltaické panely přeměňují sluneční energii na elektrickou energii.