Se změnami přírody přichází i čas proměn duchovních, začíná přece čas adventní, jehož podstata vychází z křesťanské filozofie a který by v nás měl probudit zklidnění, zbožné rozjímání a dobročinnost. Také střídmost v jídle, pití a zábavách.

Jakýmsi měřítkem adventu jsou čtyři adventní neděle. První je „železná“, druhá „bronzová“, třetí se nazývá „stříbrná“ a poslední „zlatá“, která je nejblíže Štědrému dni.

Ovšem podoba dnešního adventu ve většině postrádá náboženský smysl. Je spjata především s tradicí mikulášské nadílky, rozsvěcováním vánočních stromů na náměstích a hlavně s prodejními akcemi a trhy zaměřenými na prodej stromků, hraček, potravin a dalšího zboží.

Celým tímto časem nás provází ještě mnoho dalších tradic, které si jen ve zkratce připomeneme. Od 19. století zdobíme adventní věnec, jehož podoba je mnohdy důkazem talentu a kreativity všech jeho tvůrců. Tzv. řezání „Barborek“, zdobení domovů jmelím, pečení perníčků a cukroví, poslech a zpěv vánočních koled, adventní kalendář, zavěšování vánoční hvězdy, betlémy, pečení „Vánočky“, zdobení vánočního stromku a v neposlední řadě rozšiřování „Betlémského světla“, to všechno nás každoročně provází konkrétním obdobím kalendářního roku, které je právě před námi. Co si přát?

Možná by stačilo jedno přání úplně obyčejné. Aby se první železná neděle neproměnila v období železných nervů v dalších dnech plných shonu a vyčerpání. Závěrem alespoň úryvek z několika veršů, které nám možná pomohou do tohoto krásného období vnést tu správnou náladu.

„Co bylo, bylo…….. Teď je všude bílo. Sníh tady ale není na stálo.
Mám jedno přání: Až přijde čas tání, aby v nás odpouštění zůstalo.“

Které adventní zvyklosti dodržujete vy? Chcete se pochlubit svou kreativitou a tvořivostí? Nebo vás zaujala kreativita někoho jiného? Ať tak či onak, vše, co vás zaujme, můžete ukázat i dalším lidem prostřednictvím rubriky Čtenář reportér. Vaše fotky i s popiskem zašlete na e-mail: tipy.morava@vlmedia.cz. My vše zveřejníme ve fotogalerii na našem webu i v tištěné podobě Deníku.