Téměř tisíc lidí běželo na konci srpna v ostravské zoo pro korály. Díky nim pošle Zoo Ostrava na ochranu korálových útesů 231 tis. Kč! Všechny ročníky charitativních běhů v Zoo Ostrava vynesly na podporu záchranných programů v různých částech světa již více než 1,2 mil. Kč.

Korálovým útesům se přezdívá „deštné pralesy moře“. Patří totiž mezi nejbohatší ekosystémy na Zemi. Ačkoli zabírají pouze 0,1 % oceánského dna, vytvářejí podmínky pro život nejméně 25 % všech známých mořských druhů. Představují samostatný ekosystém, nádherný mini svět, ve kterém žijí miliony živočichů. Všichni jsou součástí potravní pyramidy, na jejímž vrcholu najdeme mořské ptáky a žraloky. Korálové útesy navíc chrání pevninu před destruktivními vlivy příbojových vln. Řasy rostoucí na jejich povrchu představují bohatý zdroj organické hmoty a kyslíku. Koráli jsou zkrátka zásadní pro život na celé planetě.

Zdroj: Youtube

Právě korálové útesy v současné době čelí obrovským hrozbám zejména v důsledku změn klimatu, ale i nadměrného rybolovu a znečištění moří.

Letošní ročník charitativního běhu jsme se proto věnovali neziskové organizaci Vesna Panglao Conservation, jejímž hlavním cílem je chránit pobřežní korálové útesy ostrova Panglao u Boholu na Filipínách. Vesna se zabývá ochranou mořského ekosystému pomocí zakládání mořských rezervací a korálových školek, vzděláváním a prací s místními komunitami, podporuje ekologické povědomí, udržitelný rozvoj, poskytuje podporu pro mezinárodní výzkumné aktivity a diskusní platformu pro místní komunitu a vládní úřady.

Šimpanzí samice s prvním mládětem narozeným v Pavilonu evoluce ostravské zoo před třemi lety, v únoru 2020.
Úspěch Zoo Ostrava: po třech letech se narodilo další šimpanzí mládě

Právě na tyto aktivity bude věnováno 100 % výtěžku, který činí rovných 231 650 Kč. „Chtěla bych za vše moc poděkovat. Organizace byla skvělá a atmosféra při samotném běhu úžasná. Co se týká výtěžku, musím říct za nás všechny, že nás to velmi dojalo a jsem moc rádi,“ říká zakladatelka Vesna Panglao Conservation Lucie Černá, která již nyní na Filipínách pracuje na obnově korálových útesů.

Do letošního ročníku se registrovalo celkem 975 běžců. Část trasy vedla poprvé botanickým parkem, a trať se tím prodloužila na 3 km a 6 km. Největší zájem byl o trasu 3 km, kterou si zvolilo téměř 400 běžců. Nejstaršímu účastníkovi bylo dokonce 77 let.

Ilustrační snímek ze Zoo Ostrava.
Tvoří skoro polovinu návštěvnosti. Do ostravské zoo míří tisíce Poláků

Všechny ročníky charitativních běhů v Zoo Ostrava vynesly na podporu záchranných projektů v různých částech světa již více než 1,2 milion korun! Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, „přiložili nohu k dílu“ a pomohli chránit ohrožené druhy zvířat na různých místech naší planety.

V Zoo Ostrava již nyní připravují osmý ročník charitativního běhu, který proběhne 23. srpna 2024 a bude věnován želvám ostruhatým – třetím největším suchozemským želvám.

Šárka Nováková