Do 29. ročníku soutěže se letos přihlásilo celkem 18 zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) s 50 významnými odchovy. Slavnostní předání výročních cen soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2022 – se uskuteční již dnes, ve středu 10. května od 14 hodin v Kapucínském klášteře ve Fulneku.

Zoo Ostrava do soutěže přihlásila mláďata třech vzácných druhů:

Cichlida neobvyklá (Ptychochromis insolitus) – kriticky ohrožený druh madagaskarské ryby, která je v přírodě pravděpodobně již vyhubená. Odchovy v lidské péči jsou proto zcela zásadní pro zachování tohoto druhu na Zemi. V Zoo Ostrava se podařilo odchovat 150 mláďat. Jedná o prvoodchov v rámci zoo i v rámci UCSZOO.

Dytík velký (Burhinus grallarius) – zástupce australské avifauny, který je chován v 15 evropských zoo, ale jen vzácně se zde rozmnožuje. V Zoo Ostrava je tento pták chován od roku 2007 a za tuto dobu se zde podařilo odchovat 15 mláďat.
Kardinálovec zelený (Gubernatrix cristata) – ohrožený druh jihoamerického pěvce, který je ve své domovině nelegálně chytán pro obchod s domácími mazlíčky. V Zoo Ostrava je chován od roku 2008 a za tuto dobu zde chovné páry odchovaly 15 mláďat. Zoo podporuje i ochranářské aktivity přímo v Argentině prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.

Do soutěže dále ostravská zoo přihlásila i tyto dvě stavby:

Tsavo – moderní chovatelsko-expoziční zařízení pro mangusty trpasličí a dikobrazy jihoafrické pojmenované po národním parku v Keni, které bylo vybudováno pod výběhem afrických zvířat v blízkosti zastávky safari expresu.

Voliéra La Pampa – obří voliéra pro kondory havranovité, ibisy šedokřídlé, kolpíky růžové a další zástupce jihoamerické fauny, která je největší průchozí expozicí v Zoo Ostrava – návštěvníci do ní mohou vstoupit a pozorovat zvířata z bezprostřední blízkosti.

Veškeré odchovy a stavby prošly bodovým hodnocením. Skupina devíti odborníků, kteří se celý svůj život zabývají problematikou chovu zvířat v zoologických zahradách, rozhodne o pořadí ve třech kategoriích – Savci, Ptáci a Ostatní. V posledně uvedené kategorii byl mezi jinými odchovy na ocenění nominován i prvoodchov cichlidy neobvyklé.

Dnes se tedy rozhodne, zda si ostravští chovatelé přivezou dalšího Bílého slona.