Na kreativních dílnách, jimiž lázně vyplňují odpolední program dětí a rodičů po léčebných procedurách, společně vyrobili krabice se skládankami a dalšími drobnými dárky pro děti z Ukrajiny. Zapojili se tak do sbírky Diakonie ČCE Krabice od srdce na pomoc ukrajinským dětem, která se v březnu uskutečnila na 39 místech po celé České republice.

„Všichni jsme s hrůzou sledovali, co se děje na Ukrajině. Tady u nás v lázních spolu s rodiči bojujeme o každý malý pokrok u dětí s různými neurologickými hendikepy, vkládáme do toho obrovské úsilí, a hlavně rodiče velkou lásku. A tam zcela zbytečně děti umírají. Maminky, které jsou nyní u nás se svými dětmi, nám dokonce byly vděčné, že při svém pobytu v lázních dostaly tuto drobnou příležitost projevit svůj postoj, alespoň nějak pomoci. V přípravě akce se s chutí angažovali i další pracovníci lázní,“ prozradila kulturní referentka Sanatorií Klimkovice Miluše Bílská.

Třicet krabic o velikosti 30 x 20 x 12 cm z obalů od bot a veselé skládanky pro děti vyrábělo na čtyřicet maminek s malými dětmi, připojilo se i patnáct starších dětí. Ke skládankám se do krabic přidaly také různé drobnosti. Takto připravené dárky pak lázně předaly na sběrné místo v jednom z ostravských marketů.

Malí pacienti v Sanatoriích Klimkovice rehabilitují s dětskou mozkovou obrnou, po traumatech mozku a dalšími neurologickými postiženími. Sanatoria Klimkovice vyčlenila na své dětské léčebně jeden apartmán pro rodiny ukrajinských uprchlíků, které přijedou do Česka s dítětem trpícím neurologickým postižením.

Aktuálně je v lázních na měsíčním pobytu třináctiletá Sofie s dětskou mozkovou obrnou. Její maminka Natáliya s ní, se svými rodiči a s rodiči manžela uprchla z ukrajinského města Žytomyr. Rodina nyní bydlí u tety v Praze. „Když jsme se dověděli o této možnosti, hned jsme nabídky známých klimkovických lázní využili. Sofii pobyt velmi prospívá,“ prozradila maminka.

Ve stejném režimu je k dispozici jeden pokoj také na dospělé léčebně pro rehabilitaci případných zraněných ukrajinských vojáků, nebo bojovníků. V minulosti v Sanatoriích Klimkovice rehabilitovali tři čeští vojáci, zejména veteráni z Afganistánu, po traumatech mozku, a to včetně Lukáše Hirky, který v klimkovických lázních strávil několik let.

Rodině dalších ukrajinských uprchlíků Sanatoria Klimkovice poskytla jeden z bytů určených pro zaměstnance lázní. Ukrajinští uprchlíci žijící v Klimkovicích a okolí mají také možnost navštěvovat v lázních akce pro děti. Program přeložený do ukrajinštiny předávají sanatoria Kulturnímu a informačnímu středisku Klimkovice, které o něm informuje veřejnost.

Ivana Gračková