„Řešili jsme také jak zvládat problémy a krizové situace. Zaměřili jsme se i na případné konflikty. To bylo něco, co mě obohatilo a velmi mi pomohlo si o tom promluvit,“ říká Honza z frýdeckého dětského domova. Vzdělávací, a přesto zábavný program pro mladé od 15 let, kteří vyrůstají v dětských domovech nebo pěstounské péči, připravil projekt Začni správně v čele s koordinátorkou pro Moravskoslezský a Jihomoravský kraj Marcelou Dytkovou. „Program je velmi aktivní, jeho součástí jsou různé hry. Mladí spolupracují ve skupinách nebo pracují samostatně,“ vysvětluje koordinátorka Marcela.

Setkáním provázela lektorka projektu Začni správně Petra Hercová, která se podobným aktivitám věnuje už několik let a má velmi blízko k cílové skupině. Mladí se na setkání dozvěděli mnoho nového.

„Líbili se mi dnes i hosté, kteří vyprávěli o tom, jak je prima mít mentora. To je takový dospělý kamarád, který se mnou může trávit volný čas a poradí mi to, co mi třeba neporadí tady nebo v domově,“ reaguje slečna Monika z ostravského dětského domova na návštěvu mentorské dvojice z Čeladné. Tematická setkání projektu Začni správně probíhají po celé České republice a do hledáčku si berou i další témata související s integrací dětí z dětských domovů a pěstounské péče. Cílem všech je napomoci tomu, aby se tito mladí dospělí postavili na vlastní nohy a byli schopni žít plnohodnotný a samostatný život.

Mezi další témata patří například navazování vztahů, řešení samostatného bydlení a finanční situace, vyrovnání se s náročným dětstvím atd. Mentoringový program projektu Začni správně propojuje mladé lidi odcházející z dětských domovů nebo pěstounské péče s dospěláky – mentory, kteří jim pomáhají najít tu správnou cestu životem. Mlaďoši mohou konzultovat nejen otázky spojené se vzděláním či profesí, ale především s běžným každodenním životem.

Jana Fajfrová