Ve foyer Divadla loutek Ostrava (DLO) byla v 16.30 hodin zahájena vernisáž informačních panelů, které prezentovaly dobu vzniku divadla, kdy právě 15. prosince 1953 padlo definitivní rozhodnutí na tehdejším KNV ( Krajský národní výbor) o zřízení profesionální loutkové scény s názvem Krajské divadlo loutek.

Vernisáž moderovali a informovali Ondřej Beseda spolu s Tomášem Volkmerem. První premiéra se konala 12. prosince 1953. Scéna byla později přejmenována na Divadlo loutek Ostrava. 26. září 1999 získalo divadlo novou budovu, která později získala ocenění Dům roku 1999.

Později byla postavena i přístavba alternativní scény a také ona si na své konto připsala ocenění - Dům roku 2011. Divadlo pojalo letošní slavnostní den tak, že uspořádalo představení pro fanoušky divadla pod názvem Slavíme 70! Vydejte se s námi na Cestu kolem loutek za 70 minut!

Sešli se malí i velcí diváci, dospělí i děti. Před oponu je přišel pozdravit nový umělecký šéf DLO Jakub Maksymov. Rozdělil je na šest skupin a všem přidělil doprovod. Vysvětlil, jak cesta bude vypadat. Cesta z hlavního sálu započala.

Všechny skupiny postupně navštívily šest zastavení.

Zastavení první: Došli jsme na terasu DLO na mráz, abychom se dozvěděli podrobnosti o založení profesionální scény v mrazivých dnech padesátých let dvacátého století. Herci nám rozdali deky, kdo neměl svetr, aby nám chlad neublížil.

Představili nám hlavní loutku Dědy Mráze první premiéry hry autorky M. Šurinové Děda Mráz v režii prvního ředitele divadla Zdeňka Hapaly. Tu Děda Mráz kouknul na loutkoherečku Janu Zajacovou s otázkou: "Je ti zima ANO,“ řekla ona a přešla do pohádky O dvanácti měsíčcích a skupině nabídla mísu čerstvých jahod. Hned bylo tepleji…

Zastavení druhé: V místnosti zkušebny nám umělci ukázali loutky, spoustu loutek, které již nehraji. Jsou využívány pro improvizaci. Diváci jim vybrali téma "Hospoda" a hrálo se.

Zastavení třetí: Herci předvedli část inscenace sezóny 1969/1970, kdy se hrála pohádka Milana Pavlíka Paní Bída v režii Pavla Vašíčka. Hra v ponuré době vyprávěla o truhláři vyrábějící nábytek, ale na scéně ležely a stály vyrobené rakve. Truhlář komunikoval s Paní Bídou.

Zastavení čtvrté: Z nevyšších pater hlavní budovy jsme se dostali nejníže - až do alternativní scény. Tam nám umělci ukázali na historické fotografie z inscenace Josefa Kainara Zlatovláska. Přestože se představení mnohým nelíbilo, že na scéně jsou živí herci a málo je loutek, výsledek kvalitní umělecké práce se dostavil. Na Skupově Plzni si divadlo do Ostravy přivezlo hlavní cenu.

Zastavení páté: Z lůna alternativní scény jsme byli zpět ve foyer DLO. Připraveno bylo hudební trio Tomáš Rossi - klavír, Aleš Petrič - kytara a Edyta Bandyová - housle. Diváci si vybrali skladbu v hudební skříni, a muzikanti písničku zahráli.

Zastavení šesté: Konalo se v části výtvarné dílny, kde se také uschovávají kulisy. Zde nám herci předvedli ukázky ze hry Jan Karafiát - Hermína Mohylová Broučci v režii Zdeňka Havlíčka, scéna kostýmy, loutky Alexander Babraj. Vrátili jsme se do hlediště hlavní budovy, kde se představili všichni herci DLO. Umělecký šéf divadla spolu s hercem Jakubem Georgievem pokřtili knihu popisující desetiletí 2013 - 2023 z pera divadelní kritičky a kulturní publicistky Pavly Bergmannové. Dobrou a podnětnou "Cestu kolem loutek za 70 minut" odměnili diváci bouřlivým potleskem.