Svatováclavský jarmark se konal v Ostravě-Přívoze v oblasti městské památkové zóny na Náměstí Sv. Čecha u kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.

Oslavy započaly v deset hodin, kdy se náměstí začalo zaplňovat lidmi, pro které organizátoři již v počátku připravili svatováclavské středověké hody, které doprovázela historická kapela. Pro zájemce z řad dospělých, ale především pro děti připravili sokolníci ukázky výcviku dravců. K názorné prezentaci byli připravení vzácní ptáci jako puštík obecný, výr velký, raroch velký, poštolka obecná, dvě sovy pálené, dvě káně lesní a Harisova káně lesní. Z ptáků vystavených na okraji náměstí měli radost všichni.

Nalezené kotě.
FOTO: Tohle roztomilé kotě skončilo v péči strážníků a policistů

Potěšení přinesla lidem i další přítomná zvířátka. Děti měly možnost se povozit na oslíkovi a velbloudovi dvouhrbém. Návštěvníci se rovněž mohli seznámit s ukázkami mnoha historických řemesel z doby minulé. Jídla a pití bylo dost pro všechny, každý si mohl vybrat dle chuti.

Odpoledne okolo čtrnácté hodiny se chystala velká sláva. Lidé se srocovali okolo cesty před kostelem, kde se objevil průvod, v jehož čele jel na bílém koni kníže Václav se svoji družinou a doprovodem. Na pódiu vzácnou návštěvu přijal starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petr Veselka s ekipou radních. Výprava se pak přemístila do kostela, kde otec Robert Jaśiulewicz požehnal úrodě a také tomuto významnému svátku.

Americká thrash/speedmetalová osmdesátková legenda Whiplash zahraje v Ostravě, Pardubicích i Suchdole nad Lužnicí, 25. 9. 2023.
Kapela Whiplash zahraje na metalových oslavách Destruction v klubu Barrák

V sedmnáct hodin byla v kostele slavnostní mše o svatém Václavovi. Program byl ukončen vyprávěním o životě svatého Václava. Lidé byli spokojení. Počasí vyšlo více než nádherně, na září vládlo neskutečné teplo. Po dobu jarmarku celý program moderoval Zdeněk Kačor.

Josef Zajíc