Nejsevernější část Komenského sadů, mezi třemi kopci, využili rodiče, pro radost svých dětí, k pouštění draků. Modré nebe se zabarvilo barevnými draky různé velikosti a někteří jedinci si za přispění pevných rukou tatínků vzlétli tak vysoko, že se málem koukli do pilotní kabiny přelétajícího letadla. Největší park Moravské Ostravy a Přívozu se rozprostírá téměř na třiceti hektarech po levém břehu řeky Ostravice od mostu Pionýrů až k mostu na Muglinovské ulici.

Dle historických údajů park vznikal přirozenou cestou, kdy po povodních v roce 1880 se narovnalo koryto řeky Ostravice. Postupně prostor lidé začali využívat k odpočinku. Byla v provozu i střelnice. V roce 1919 dostaly městské sady jméno Komenského sady. Pro park byla zásadní také stavba Nové radnice s vyhlídkovou věží, která byla slavnostně otevřena 28. října 1930.

Komenského sady jsou v současné době místem pro odpočinek, relaxaci a sportovní vyžití. Lidé park využívají k běhání, v zimě k rekreační jízdě na lyžích, in-line bruslení. Je využíván na pořádání sportovních akcí všeho druhu, nejvíce pak v atletice. Byly zde uspořádány závody v orientačním běhu a tradičně v září návštěvníci mohou sledovat soutěž jízdních policií.