Své snímky nám poslali čtenáři z různých koutů nejen Moravskoslezského kraje, ale i například i z Karlovarska, konkrétně z Ostrova, z Obory u Loun v severních Čechách i z Valašska. Viděli ji lidé ve všech okresech kraje, i nedaleko Moravské Třebové, v obci Mysločovicích ve Zlínském kraji, vyfotili ji i v Olomouci… a většina se shoduje, že jde o velmi plachý hmyz. 

Drvodělka fialová je velký druh samotářské včely. Dělá si hnízda v mrtvých stromech.
Máme se bát? Do kraje dorazila obří černá včela. Viděli ji v Ostravě i okolí

 „Létá nám tady už asi pět let,“ připojila vzkaz k fotografiím například Iveta Šimková z Markvartovic na Opavsku. „U nás si v desce a opěradle z lipového dřeva vyhloubily chodbičku o průměru asi 1 cm. Tuto včelu jsem tu viděla již v loňském roce, ale letos jsou větší a viděla jsem je na kosatcích,“ napsala paní Jana Petrová ze Zlatých Hor. 

Drvodělka v Jeseníkách:

Další snímky drvodělky:

Velký ohlas sklidil článek i na facebookové stránce Deníku. Většinou lidé potvrzovali výskyt včely na své zahradě již několik let, i deset, i "odjakživa". U jiných se objevila teprve letos.

„Čas od času se objeví i u nás na zahradě ve Sviadnově u Frýdku-Místku. Je překrásná, děti jsou z ní unešené,“ připsal k odkazu na video (viz níže) pan Martin Kaděrka. 

Zdroj: Youtube

My ještě jednou všem za zaslané záběry drvodělky děkujeme. Více se o včele drvodělce, samotářce ze Středomoří, dočtete zde.

A jedno malé ohlédnutí níže, a to do roku 2019, kdy na drvodělku upozornili i pracovníci Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Praze.