V pondělí krátce po druhé hodině ranní zaregistroval strážník obsluhující kamery v Ostravě-Jihu před obchodním centrem Kotva dvojici mužů. Podezřelé mu bylo zejména chování jednoho z nich, který si od druhého muže opakovaně půjčil kšiltovou čepici a s touto následně směřoval vždy k bankomatu.

Bezprostředně před bankomatem si pak onen muž ještě na tuto čepici nasadil kapuci a se sklopenou hlavou se zřejmě pokoušel o výběr hotovosti. Z následných záběrů bylo zřejmé, že se mu vybrat hotovost ani v jednom případě nepodařilo.

Vzhledem k podezřelým okolnostem strážník obsluhující kamery vyslal na místo nejblíže situovanou hlídku, které předal popis mužů a směr jejich odchodu z místa. Strážníci pak na nedaleké tramvajové zastávce tyto dva muže nalezli a celou věc prověřili.

Později zjištěný 34letý muž hlídce uvedl, že se o výběr hotovosti vůbec nepokoušel, protože není držitelem platební karty, a tedy u sebe žádnou nemá. Svou výpověď začal měnit teprve poté, co byl srozuměn s tím, že jej při opakovaném pokusu o výběr peněz u bankomatu sledoval strážník obsluhující kamery.

Poté strážníkům předložil tašku, kterou měl nalézt na neznámém místě. V této tašce se nacházela peněženka, ve které strážníci nalezli několik platebních karet. Ty ovšem nebyly na jméno onoho muže. Jak k této peněžence přišel, to nebyl schopen hlídce vysvětlit.

Druhý 51letý muž strážníkům sdělil, že druhého muže vůbec nezná. Měl jej potkat náhodně a když jej onen muž požádal o opakované zapůjčení čepice, tak jeho žádosti vyhověl.

Vzhledem k podezření ze spáchání trestného činu byla na místo přivolána Policie České republiky, která se celou věc i s podezřelým mužem převzala.