Kromě výzdoby areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava zpestří dýně a další plody tykvovitých rostlin jídelníček například prasatům, medvědům, hrochům, některým druhům opic a dalším zvířatům. Ve výběhu Tsavo si na dýních pochutnají i dikobrazi jihoafričtí, zatímco pro mangusty trpasličí, které sdílejí výběh s dikobrazy, poslouží vydlabané dýně jako průlezka a místo k úkrytu.

500000 návštěvník v Zoo Ostrava roku 2023, dorazil z Kravař 9. září.
Zoo Ostrava přivítala půlmiliontého návštěvníka, dorazil z Kravař

Dýně využijeme i při oslavách svátku Halloween. Letos se akce uskuteční v sobotu 4. listopadu 2023 a bude tradičně spojená s dlabáním dýní během dne a lampionovým průvodem vpodvečer.

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava

Zdroj: Youtube

Obracíme se proto na zahrádkáře a pěstitele zeleniny, kterým se letos urodil nadbytek dýní, cuket a dalších plodů, zdali by nám své přebytky věnovali. Děkujeme!

Šimpanzí samice s prvním mládětem narozeným v Pavilonu evoluce ostravské zoo před třemi lety, v únoru 2020.
Úspěch Zoo Ostrava: po třech letech se narodilo další šimpanzí mládě

Kromě dýní a cuket přijímá Zoo Ostrava i další podzimní plody – šípky, jeřabiny a žaludy. V tomto případě se mohou zájemci zapojit do soutěže Šípkový podzim. Pravidla soutěže najdete zde. Pozor, do soutěže nejsou zahrnuty plody jírovce maďalu (kaštany). Tyto plody zoo ani nepřijímá.