Jednatřicátý ročník festivalu je zaměřen na region Bretaň v severozápadní Francii. Program začal v úterý 16. října v komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity a potrvá až do 19. listopadu. Pořadatelem akce je česko-francouzská nezisková organizace Alliance Francaise Ostrava

Keltská Bretaň

V nadcházejícím měsíci se zájemci mohou těšit na vystoupení, výstavy a přednášky z francouzské literatury, historie a kultury. V úterý 16. října začal festival Francouzský podzim v Ostravě slavnostním zahájením s koncertem skupiny BRAN, která se věnuje hudbě keltské Bretaně. Téma jednatřicátého ročníku je svérázný francouzský region Bretaň.

Obětí vydírání se můžete stát v každém věku.
Sexuální vydírání na Ostravsku. Obětmi nejsou jen mladí, ale i důchodci

„Festival je multižánrový, letos má čtrnáct kulturně-vzdělávacích akcí od literárních večerů, přes politická témata, například vystoupí politolog a historik Jacques Rupnik nebo Ivanka Lefeuvre, což byla jedna z prvních signatářek Charty 77,“ řekla prezidentka neziskové organizace Alliance Francaise Ostrava Miroslava Pavlínková. Akce potrvá až do 19. listopadu. Ředitel Francouzského institutu v Praze Stanislas Mrozek dodal, že se jedná o stěžejní událost s bohatým programem. Svědčí to o kvalitě mezi Ostravou a Francií, kterou festival dlouhodobě posílí.

Pořadatelé si připravili program pro širokou veřejnost, ale také ateliéry, odborné semináře a soutěže pro středoškolské studenty. Například odborník na fantastiku v literatuře a kinematografii Martin Jiroušek představí méně známou stránku díla Guy de Maupassanta.

Zájemci se mohou zúčastnit gastronomické soutěže a upéct či uvařit jídlo z francouzské kuchyně nebo navštívit ateliér profesionála na výrobu francouzských sladkostí Pétera Kántora. Účastníci literárního večera budou mít výjimečnou příležitost setkat se s členkou Académie de Bretagne Colette Le Lay a poslechnou si její výklad o podivuhodné cestě Jula Verna.

Poslední večer v Parníku

„Poslední večer festivalu bude koncert v klubu Parník a jedná se o duo Olivier Lhôte a Raphaël Chetrit, kteří k nám přijedou už po páté a vždycky klub vyprodají,“ informovala Pavlínková.

TOP 10 staveb ve skluzu. Které velké projekty v Ostravě nejdou hladce.
PŘEHLEDNĚ: TOP 10 staveb ve skluzu. Které velké projekty v Ostravě nejdou hladce

Festival je organizován za finanční podpory Statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje. „Poněvadž jsme nezisková organizace, tak musíme na podobné velké akce žádat o dotace. Město přispívá penězi za posledních dvacet let pravidelně. Částka se pohybuje od devadesáti do sto dvaceti tisíc korun,“ uvedla Pavlínková.

Vstupné na akce je odlišné. Některé z nich jsou zadarmo, u ostatních se ceny pohybují od padesáti do dvě stě korun.