Tomáš Urc, který mezi urbexery vystupuje pod přezdívkou Hermann Urc, založil v roce 2015 na facebooku stránku Opuštěno a zapomenuto, která má v současné době 4 200 sledujících.

Často se ho lidé ptají, jak na zapomenuté skvosty přichází a na to jim Tomáš nejčastěji odpovídá: „Takových domů je obrovské množství, jen si jich člověk běžně nevšimne. Příběh je většinou podobný. Po smrti majitele proběhne dědické řízení, ve kterém se rodina o majetku dohaduje tak dlouhou, než objekt zchátrá a nakonec o něj nemá zájem nikdo. Až na urbexery.“

„Už jako malého mě fascinovaly na pohled opuštěné domy, nejrůznější budovy, továrny a ruiny, ale tehdy jsem se neměl možnost do ničeho takového osobně podívat. V pozdějším věku jsem už volání dobrodružství neodolal a sám takové objekty vyhledával a prozkoumával. Úplně jsem tomu adrenalinu propadl,“ popisuje začátky svého koníčku urbexer Tomáš.

„Nejvíce mě baví ten pocit, když vejdu do nějaké opuštěné stavby, kde nacházím různé věci a začínám si představovat, kdo tam asi žil a jaký měl osud. Všechno nafotím, abych pak měl nad čím vzpomínat. Pokud snímky stojí za to, sdílím je na své facebookové stránce,“ dodává. 

Za poskytnuté fotografie tímto Tomášovi Urcovi moc děkujeme.