Některé z vystavených děl mají v Ostravě svou premiéru. Výstava je v pořadí již pátou částí, kterou umělec věnuje své rodině. Tento cyklus v minulosti prezentoval na Slovensku i v USA.

Výstava představuje artefakty Frešových předků - tatínka, maminky, obou babiček i dědečků, s kterými Frešo dál pracuje a oživuje je svými tvůrčími zásahy.

„Takže v padesáti letech mého života jsem dospěl k závěru, že pomalu, ale jistě dospívám do bodu, že začínám bilancovat. Bilancování spočívá v tom, že nějakým způsobem rekonstruuji svoji rodinu, historii, svůj umělecký život a plány již nejsou , řekl bych bezbřehé, už skoro takové přízemnější. Pracuji ze všemi tvůrčími médii a snažím se. Připravil jsem takovou mini retrospektivu všeho toho co jsem v životě žil. Emočně, umělecky a kariérně a tak dále. Je tu například moje školní zrcadélko z roku 1982. Je tu opravdu velké množství objektů, obrazů, které symbolizují moji etapu života,“ řekl před vernisáží Viktor Frešo.

Divadlo loutek Ostrava. Ilustrační foto.
„Letos letí Loutky!“ Divadlo loutek Ostrava představuje chystané premiéry

Viktor Frešo ( 1974) je přední slovenský intermediální umělec. Pochází z významné umělecké rodiny. Oba jeho dědečkové Tibor Frešo a Pal´o Bielik byli národní umělci, otec hudebník, byl členem kapely Prúdy, Collegium musicum atd. Viktor studoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Odtud přestoupil na Akademii výtvarného umění v Praze. V současnosti se věnuje sochařství a malířství. Jeho tvorba je zastoupena ve významných českých i zahraničních galeriích.

Shrnutí: Galerie výtvarného umění Ostrava Dům umění

Výstava: Viktor Frešo/ Future memories

Vernisáž: 28.5.2024 v 17:00 hodin

Trvání: 29.5. - 18.8.2024

Kurátor: Vladimír Beskid

Grafický design: Katarina Jamrišová

Podrobnosti: www.gvuo.cz