Koncem ledna se nově zvolený prezident Petr Pavel vyjádřil o opatřeních, která by chtěl ve své funkci učinit. Jedním z nich je fyzické i informační otevření Hradu a zpřístupnění Lánské obory a zámku široké veřejnosti…

Jeho slova si asi po svém vyložila současná kancléřka Jana Vohralíková. Na pražském Hradě, symbolu české státnosti, se dnes koná „velkolepá akce“ nazvaná Klíč ke komunikaci. Je určená především byznysmenům, kteří byli ochotni za vstupenky zaplatit až 228 tisíc korun, aby se naučili tajemství vyjednávání třeba i od zástupce FBI. Mezi řečníky se představí i samotná hradní kancléřka Jana Vohralíková. Jak sama tvrdí, vystoupí bez nároku na honorář.

Za nabubřelou akcí stojí - v květnu u nás registrovaný spolek - Československá asociace vyjednavačů. Jana Vohralíková údajně patří k jeho spoluzakladatelům, nyní toto odmítá, leč předseda uskupení Radim Pařík říká pravý opak.

Otázkou zůstává, zda Pražský hrad chce v podobném klientelismu pokračovat jako v době úřadování exkancléře Vratislava Mynáře nebo skutečně nabídne pro širokou veřejnost řadu kvalitních kulturních, vzdělávacích, humanitárních a hlavně finančně dostupných akcí. Myslím, že by to bylo ku prospěchu celého národa.