České společnost ornitologická proto prosí veřejnost i pozorovatele ptáků, aby jim pomohli zkontrolovat hnízda čápů v okolí svého bydliště a sečetli jejich mláďata, která již postávají na hnízdech.

Seznam všech čapích hnízd v ČR najdete na webu České společnosti ornitologické: http://www.birdlife.cz/capi/. Do databáze hnízd můžete vložit i jeho fotografii nebo tam zadat zcela nové hnízdiště, které ještě není v evidenci.

Důležité je spočítat mláďata a případně uvést, zda je některý z jejich rodičů okroužkován. Pokud možno i s kódem a barvou kroužku. Odečty kroužků posílejte do Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze.

close Čápi v Kokorách v roce 2019. info Zdroj: ČT24, Jiří Šafránek zoom_in Čápi v Kokorách v roce 2019.

Na některých hnízdech jsou mláďata již velká jako jejich rodiče a rozeznat je můžete pouze podle zbarvení a délky zobáku. Mladí čápi mají kratší zobák zbarvený černě, dospělý ho mají delší a červený.

V případě, že zůstalo hnízdo neobsazené nebo je tam pouze jeden nebo dva nehnízdící čápi, tak i takový údaj je velmi cenný pro další vyhodnocení úspěšnosti hnízdění.

I neobsazená hnízda se evidují a i takový údaj je důležité zadat do databáze čapích hnízd v České republice.

Na některých hnízdech jsou umístěny webkamery a díky nim můžete sledovat dění na čapích hnízdech v přímém přenosu. Například v obci Břest a v obci Záhlinice na Kroměřížsku je uvidíte na: http://www.cyrilek.net/kamery/.

Sčítáním čapích hnízd a čápat přispějete k jejich ochraně i k vědeckému poznání.

Jiří Šafránek