Do České republiky přivede poprvé hned několik mezinárodních hudebních es současnosti, ve světové premiéře pak zazní na objednávku festivalu nová skladba Ireny Szurmanové „Proutek z pařezu“.

„Hledáme cesty, kterými se klasická hudba v současnosti ubírá. Proto budou letos našimi významnými hosty mimo jiné violoncellista Zlatomir Fung, kytarista Miloš Karadaglić, dirigent Yaroslav Shemet, ale i čeští mladí umělci, jako je například klavírista Marek Kozák nebo dirigent Marek Prášil. Rezidenčním umělcem festivalu je letos neortodoxní představitel současné vrcholné cembalové interpretace Jean Rondeau, který v samostatném programu provede Goldbergovy variace – ikonickou skladbu vrcholného baroka a vedle toho vystoupí se skvělou Záhřebskou filharmonií. Ta bude navíc úplně poprvé hrát pod vedením Tomáše Netopila, prezidenta našeho festivalu,“ uvedl ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Dřevěné kostelíky v Maršíkově a Žárové a zámecký park v Loučné nad Desnou
Tip na výlet: Za kostelíky do Maršíkova a Žárové a k zámeckému parku v Loučné

Američan Zlatomir Fung, Miloš Karadaglić původem z Černé Hory odehrají na Janáčkově festivalu svou českou premiéru, totéž platí o pětadvacetiletém polském dirigentovi ukrajinského původu Yaroslavu Shemetovi, který se právem řadí mezi velké naděje mladé dirigentské generace.

V rámci programu na hradě Hukvaldy „Pocta krásám přírody“ zazní ve světové premiéře nové, přímo na objednávku festivalu vzniklé, dílo skladatelky, klavíristky a sbormistryně Ireny Szurmanové s názvem „Proutek z pařezu“.

Kdysi funkční tovární hala plná tkacích strojů se postupně proměnila v kapradinovou džungli.
Tkalcovské stroje utichly uprostřed rozdělané práce a zarostly mechem

Je určená pro sólovou flétnu a smyčcový orchestr a zazní v provedení Šárky Adamíkové a komorního orchestru Camerata Janáček pod vedením Pavla Doležala.

Kompletní program včetně možnosti rezervace vstupenek je dostupný na www.mhflj.cz/program. Všechny koncerty, doprovodné akce a rodinné aktivity vhodné i pro dětské účastníky jsou viditelně označeny symbolem lišky Bystroušky.

Nohejbalový turnaj Poruba!!! Open.
Poruba!!! Open letos klasicky na konci června. Už se můžete hlásit