Zatímco v moři vznášející se medúzy umí vyděsit nejednoho plavce (a svými průhlednými žahavými těly ho i úplně ochromit), jejich sladkovodní „příbuzné“ by pro koupající neměly představovat žádné riziko.

Craspedacusta sowerbyi, sladkovodní medúza. je vodní živočich dorůstající do velikosti až 3 cm. Na jezeře u Hlučína se objevila již před lety a souvisí s oteplováním klimatu. Spíše než s mořskými medúzami jsou příbuzné s nezmary a v Česku se objevují zejména při tropických teplotách.

Postrach plavců? Ne!

„Medúzky většinou žijí pouze ve stadiu mikroskopických polypů, které téměř nejsou okem vidět. Teprve pokud se teplota vody delší dobu drží nad dvaceti stupni Celsia, vytvoří se z nich medúzky. Velké mohou být až tři centimetry," uvedl již dříve pro Deník Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Lezci z hasičské stanice ve Frýdku-Místku z lanovky.
Lidé zůstali uvězněni na lanovce v Beskydech. Dráty vedení zasáhl paraglidista

Lidé je ani nepostřehnou, protože jsou průsvitné a často přichycené na kameni a podle odborníků, přestože se jedná o nepůvodní druh, žádné ohrožení nepředstavuje. Živí se velmi drobnými živočichy, které loví.

Nebezpečné sinice

Pravidelné sledování kvality vody ke koupání v přírodě v Moravskoslezském kraji podle poslední kontroly pracovníků hygieny ukázalo zhoršení kvality vody ve vodní nádrži Žermanice z důvodu masivního nárůstu množství sinic (výskyt vodního květu). Voda zde představuje zdravotní riziko pro vnímavé jedince (malé děti, osoby s oslabeným imunitním systémem, těhotné ženy, alergici).

Poláci houby i jejich sběr milují, stejně jako Češi. A stejně jako u nás může tento koníček vyjít pěkně draho
Houbaři pozor. Sběr hřibů v Polsku může vyjít pěkně draho a skončit i vězením

Sinice obsahují látky, které mohou způsobovat alergické reakce. V závislosti na individuální citlivosti a době pobytu ve vodě se u koupajícího mohou vyskytovat různé projevy, např. kožní vyrážky, zarudlé oči, rýma. Některé druhy sinic mohou produkovat i jedovaté látky (toxiny), které mohou následně způsobit střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy, ale i vážnější jaterní problémy.

Meduzy na štěrkovně řeší i lidé na sociálních sítích.Medúzy na štěrkovně řeší i lidé na sociálních sítích - více v přiložené fotogalerii.Zdroj: Repro: Facebook

Kvalita vody je na ostatních zmíněných lokalitách vhodná ke koupání s výjimkou vodní nádrže Brušperk, kde s ohledem na hlášená onemocnění a potvrzenou přítomnost cerkárií ve vodě v předchozích koupacích sezónách nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Čerťák má červenou

Ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku nadále platí hodnocení červeným symbolem – voda nevhodná ke koupání. „V těchto vodních nádržích doporučujeme zkrátit dobu pobytu ve vodě a po koupání se nejlépe osprchovat pitnou vodou,“ uvedli hygienici.

Samočep na kopci Štvanice v areálu Kraličák na Staroměstsku.
Bez obsluhy, nonstop a s výhledem. Pivní samočepy táhnou turisty i místní

Začátkem týdne zajistil další kontrolu kvality vody v jezeře provozovatel areálu štěrkovny Hlučín. Kvalita vody po mikrobiologické i biologické stránce je vyhovující.

Vyhovující výsledky kvality vody vykazují také nádrž v areálu Heipark – Tošovice, koupaliště Na Hrázi Darkovice, Ondrášův dvůr – Bílá, ve velké nádrži Wellness Hotelu Bahenec, v nádrži u horského hotelu Lorkova vila a v přírodním koupacím biotopu u penzionu Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem. Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici ZDE.

Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.