I letos se můžou účastníci těšit na pár novinek. Tou první jsou další dvě exkluzivní trasy na území Vojenského újezdu Libavá, jejichž přesné znění je zakresleno do mapy, dostupné z webu Bílého kamene v sekci Ke stažení.

První trasa vede z Luboměře pod Strážnou do Zigartic (směr Libavá) a pomůže tak cyklistům zkrátit dlouhou okružní cestu.

Ostré střelby minometné baterie.  Týdenní nepřetržitý výcvik jednotek 71. mechanizovaného praporu z Hranic ve vojenském újezdu Libavá, 16. února 2022
VIDEO: Opuštěné kryty i prameny Odry. To je Libavá, místo, kde cvičí armáda

Druhá trasa vede po asfaltové silnici krásným údolím podél řeky Odry ze Starých Oldřůvek k historickému mostu u Barnova. Kvůli tomu bude přesunuto také vstupní stanoviště z Nových Oldřůvek do Starých Oldřůvek (viz mapa akce).

Mapa akce Bílý kámen.Mapa akce Bílý kámen.Zdroj: Kristián Heřman

Druhou novinkou pro letošní 30. ročník je takzvaná „cyklolanovka“. Jedná se o autobus s přívěsem pro kola, který bude jezdit podle předem daného jízdního řádu a pomůže tak méně zdatným cyklistům i turistům zdolat ty největší kopce.

Na jízdu cyklolanovkou bude třeba mít rezervované místo. Jízdní řád a informace jsou zveřejněny na webu akce. Autobus je vypraven za podpory Olomouckého kraje. Pro nejmenší účastníky pořadatelé připravují na cestě z Mrskles k Bílému kameni dětskou soutěž, která dětem zpříjemní dlouhé stoupání. Hrací karty půjde vyzvednout na vstupním stanovišti v Mrsklesích.

Velký úspěch Tatiany Bělunkové z Yachtclubu Baník Ostrava.
Velký úspěch Tatiany Bělunkové z Yachtclubu Baník Ostrava

Nově se u hasičské zbrojnice v Hlubočkách účastníci můžou těšit na občerstvení. K dispozici bude i možnost servisu kol a první pomoc. Od loňského roku je povoleno občerstvení i na území vojenského újezdu – z nařízení Armády ČR však bude zakázán prodej alkoholických nápojů.

Pro milovníky country, folk a bluegrass bude v průběhu dne na náměstí v Městě Libavá hrát velkobystřická kapela MS Band. Z minulých let stále zůstává otevřena nádherná trasa z Města Libavá přes Zigartice, kolem Vojnovické kapličky až ke Královské studánce a kostelu na Staré Vodě, kterou si v předchozích letech účastníci velmi pochvalovali.

Ze Starých Oldřůvek do Podlesí.
VIDEO: Půvab málo známé trasy kolem střeženého území Libavá

Upozorňujeme na I. etapu rekonstrukce silnice II/437 v úseku od začátku Přáslavic ke křižovatce do Mrskles, další podrobnosti jsou k dispozici na webu obce Přáslavice. I letos budou pro rodiny s dětmi a seniory vypraveny autobusové zájezdy, které zajišťuje KIC Velká Bystřice.

Pořadatelé již mají také přislíbeny posilové vlakové spoje Českých drah na linkách Olomouc – Moravský Beroun a Ostrava – Budišov nad Budišovkou. Jízdní řády jsou k dispozici na webových stránkách. Pro více informací a čerstvé novinky z příprav akce sledujte stránky města, stránky akce www.bilykamen-libava.cz a sociální sítě.

Kristián Heřman