Kostelíček byl postaven v roce 1738, krátce po vydání Tolerančního patentu z roku 13. září 1781 císařem Josefem 2. Kostel nebyl nikdy přestavěn a tak je jako jediný, který zůstal zachován s původními rysy tolerančního patentu. Proto nemá kostelní věž, zvoničku a vchod musel být z boku kostela a ne od hlavní cesty. Nesměl mít umělé osvětlení, sochy a ani obrazy.

Přírodní rezervace Rezavka - oáza klidu blízko průmyslového velkoměsta.
Kam na výlet, když ne daleko od Ostravy? Třeba k přírodní rezervaci Rezavka

Významným farářem toho kostela byl od roku 1875 -1895 farář Jan Karafiát, který se proslavil jako autor knihy Broučci. Památka tohoto kostela je natolik významná, že na místním hřbitově nesmí být zapálené svíce u hrobu, kvůli případnému požáru.

V kostele se dodnes konají bohoslužby a je přístupný veřejnosti. Kostelem Vás provede průvodce, který má velmi zajímavý výklad a o jeho historii. Vstupné je dobrovolné. O Tolerančním patentu a jeho vlivu na náboženství se dozvíte podrobně na stránkách www.dnyceskestatnosti.cz.

Petr Parák

Máte tip na okouzlující místo, kam byste poslali na výlet i další turisty? Podělte se o něj! Pošlete nám fotografie a popis místa na e-mail: tipy.morava@denik.cz. My vše uveřejníme na našem webu v rubrice Čtenář reportér i v tištěné podobě Deníku.

Od Štrbského plesa k Popradskému do sedla pod Ostrvou.
Dovolená ve Vysokých Tatrách aneb K sedlu pod Ostrvou to není nedělní procházka
Toník krátce po záchraně.
Psí osudy: Seznamte se s Toníkem, který to do ráje vzal oklikou